Historie

13. 05. 2024

Domů
Galerie fotografií
Kontakt
Historie
Členové
Akce

 

Přehledná historie souboru dle jednotlivých let

1991 1992 1993 1994 1995
1996 1997 1998 1999 2000
2001 2002 2003 2004 2005
2006 2007 2008 2009 2010
2011 2012 2013 2014 2015
2016 2017 2018 2019 2020
2021 2022 2023 2024 2025
 

2024

 • 10.02.2024 = Tvořivý den - Náklo = Po vzoru v minulosti realizovaných Projektových dnů pod hlavičkou MAS jsme zrealizovali tvořivý dny na téma "Připomínka Projektových dnů". Zájemci si zopakovali zajímavé věci z Projektových dnů. A tak jsme si během sobotního dopoledne (od 9 do 12 hodin) připomenuli duhové barvení vajíček, výrobu papírových hvězd a květů. Taky jsme si připomněli malování na sklo, kdy si každý nachystal obrysy obrázků pro další tvořivý den.

 • 17.02.2024 = Tvořivý den - Náklo = I další Tvořivý den jsme pokračovali ve tvoření, které jsme si minule připomněli. Děti dotvořily obrázky z barev na sklo. Opět nazdobily další vajíčka, neboť co nevidět budou Velikonoce a každé vajíčko se bude hodit. Zbytek sobotního dopoledne (od í do 12 hodin) jsme pokračovali ve výrobě papírových květů.

 • 17.03.2024 = Vynášení Smrtky - Příkazy = Dnešní den od 14 hodiny jsme si připomněli tradiční zvykoslovnou akci vítání jara, a to Vynášení Smrtky, kdy jsme Smrtku nachystali v prostorách Muzea v přírodě v Příkazech, kde jsme také zavěsili pár vajíček na jejich Velikonoční strom. Poté jsme vyrazili průvodem po obci až k místní základní škole a před ní jsme nazdobili zdejší Velikonoční strom, kdy jsme vyhlásili tipovací soutěž v počtu vajíček = celkem bylo zavěšeno 41 vajíček. Pak jsme pokračovali ke zdejšímu rybníčku, kde jsme Smrtku odstrojili, nakonec i úspěšně zapálili (znamení, že konec zimy se snad fakt už blíží) a poté vhodili do vody. Následně děti předvedly malé taneční vystoupení, do kterého zapojily i diváky. Pak následovalo malé občerstvení pro účinkující.

 • 23.03.2024 = Velikonoce v Muzeu - Litovel = Na základě dobré spolupráce z minulých let jsme byli i letos přizvání, abychom v rámci Velikonočního jarmarku předvedli známé i zapomenuté tradiční velikonoční od 14 hodiny. I když počasí moc nepřálo, i tak dorazilo pár návštěvníků, kteří si s námi připomenuli Vynášení smrtky, Chození s litečkem, nazdobili s námi Velikonoční strom před muzeem, kdy jsme vyhlásili tipovací soutěž v počtu vajíček = celkem bylo zavěšeno 71 vajíček. Diváci pak zažili také ukázku vlastních velikonočních zvyků, jako je chození po koledě, klapotání, mrskut. Zájemci mohli ochutnat i netradiční velikonoční pečení. V samém závěru se pak děti s diváky rozloučili malým tanečním vystoupením.

 • 24.03.2024 = Chozeni s litečkem - Náklo = Tradiční zvykoslovná akce vítání jara spojena se zdobením Velikonočního stromu. Akci jsme zahájili ve 14 hodin, kdy jsme průvodem s litečkem, vydali na Okolisko, kde jsme nazdobili zdejší Velikonoční strom, kdy jsme vyhlásili tipovací soutěž v počtu vajíček = celkem bylo zavěšeno 91 vajíček. Díky dalším občanům se jejich počet ještě navýšil, za což moc děkujeme.

 • 13.04.2024 = Návštěva Svíčkárny SoyCa - Olomouc = Pro velký zájem dětí i rodičů, jsme si udělali výlet do Olomouce, kde jsme navštívili Svíčkárnu SoyCa. Děti si tak mohli nazdobit několik svíček, namíchat si koupelovou sůl, či si odlít vlastní mýdlo, vše podle své vlastní fantazie. Rodiče využili tohoto netradičního setkání k neformálnímu posezení.

 • 30.04.2024 = 25. Slet čarodějnice - Mezice = Letos nám počasí opět přálo. Jako tradičně jsme akci připravili ve spolupráci s SDH Mezice. Celkem bylo zaevidováno 111 čarodějnic, tedy o 3 méně než v loňském roce, ale při pohledu do davu lidí tipujeme, že dobrých 10-15 masek se neevidovalo. Sice historický rekord (129) nepadl, ale i tak to úctyhodný počet. Po nezbytné registraci a sestavení odborné poroty se jako tradičně vydal do prostoru obce čarodějnický průvod. Po návratu zpět na hřiště následoval tradiční "Čarodějnický x-boj" pro všechny zaevidované čarodějnice. Pak už přišly na řadu výsledky letošního sletu, tedy vyhodnocení masek a volba titulů MISS za aktivního přístupu čtyřčlenné odborné poroty z řad diváků. A jak letošní jubilejní slet vlastně dopadl? Zde předkládáme výsledky:

Čarodějnický x-boj

Hodnocení masek

Hod koštětem Sofie Vincencová

Nela Hrachovinová

Adam Beza

Vlasy Helča Václavíková
Skok přes koště Renata Sedlářová

Alexandra Gužíková

Nikola Hudečková

Nos Emmička Směšná
Tanec s koštětem Alexandra Gužíková

Helča Václavíková

Kuba Špunda

Obličej Luisa Myslivečková
Slalom s koštětem Lenka Halouzková

Kristýna Plesková

Sebastian Bek

Oděv Bodík Novotný
Tanec kolem ohně nekonal se Náhrdelník Lenka Halouzková
    Obuv Johanka Rosskolová
Hodnocení dotazníků Barevnost Terezka Zapletalová
Jméno Ema Bezová Pohádkovost Jakub Nemerád
Skutek Roman Kubín Koště Míša Hegerová
Sídlo Bodík Novotný Zvířátko Vítek Filip
    Chůze Nela Recová
    Čaroděj muž Toníček Koupil
    Záhadnost Lea Filipová
    Extravagantnost

Veronika Opletalová

Adam Beza

Lenka Halouzková

Bohdík Novotný

    Nevšední doplněk Pavla Kubínová

Nela Recová

Veronika Opletalová

Bohdík Novotný

       

Tituly MISS

MISS 2024 - Sympatie Helena Steigerová
MISS 2024 - Malá čarodějnice Roman Kubín
MISS 2024 Lenka Halouzková
   
Zvláštní cena Hlavní čarodějnice Ema Bezová

A stejně jako loni, tak i letos vyhlašuje pátrání po výhercích:

- hledáme Toníčka Koupila, který vyhrál cenu za kostým jako Čarodějný muž, ale bohužel při vyhlašování nebyl přítomen. Tudíž, pokud jej někdo zná, ozvěte se na tel.: 721128722 nebo e-mail: petr-ol@seznam.cz, ať můžeme cenu předat.

- hledáme Kubu Špundu, který vyhrál cenu za tanec s koštětem, ale bohužel při vyhlašování nebyl přítomen. Tudíž, pokud jej někdo zná, ozvěte se na tel.: 721128722 nebo e-mail: petr-ol@seznam.cz, ať můžeme cenu předat.

Tímto ročníkem se navíc rozloučila i Hlavní čarodějnice - Hou, hou, hou, čarodějnice jdou.

 • 04.05.2024 = Oslavy obce Skrbeň = Na základě pozvání jsme se zúčastnili oslav 850 let obce Skrbeň. Obdrželi jsme pozvání od obce Skrbeň prezentovat se naším vystoupení na jejich oslavách. Už ve 13 hodin jsme se zapojili do bohatého slavnostního průvodu a po jeho ukončení jsme se v areálu za farou představili naším tanečním vystoupením.

2023

 • 14.01.2023 = Aktivována datová schránka = Z důvodu zákonného zmocnění musí mít i spolky svou datovou schránku, tudíž se tato povinnost nevyhnula ani nám = hq87khn.

 • 26.03.2023 = Vynášení Smrtky - Příkazy = Tradiční zvykoslovná akce vítání jara spojena se zdobením Velikonočního stromu. Akci jsme zahájili v Přírodním muzeu Příkazy, dříve známém jako Skanzen Příkazy, kde jsme nastrojili Smrtku, symbolicky pověsili vajíčko na zdejší Velikonoční strom, a poté jsme se vydali průvodem k místní Základní škole. Tady jsme se přidali k výzdobě Velikonočního stromu, který již v předcházejícím období začaly zdobit děti ze zdejší ZŠ. Před vlastním zdobením byla vyhlášena tipovací soutěž, kolik vajíček bude po ukončení našeho věšení zdobit. V loni u Rybníčku měl Velikonoční strom celkem 36 vajíček, letošní Velikonoční strom tak loňský rekord překonal, konečný počet byl 53 velikonočních vajíček. K tomuto číslu se svým tipem 56 nejvíce přiblížil Matěj Kubín.

 • 01.04.2023 = Velikonoce v Muzeu - Litovel = Známe i zapomenuté tradiční velikonoční zvyky jsme od 13:30 hodiny představili v rámci bohatého muzejního programu věnovanému Velikonocím. Nejdříve jsme si připomenuli vynášení Smrtky, kdy jsme Smrtku hodily do Muzejní vody, jednoho z ramen řeky Moravy, která městem Litovel protéká. Pak jsme předvedli ukázku chození s Litečkem, tedy vítání jara, kdy jsme zároveň nazdobili Velikonoční strom před budovou Muzea. I v případě tohoto Velikonočního stromu byla vyhlášena tipovací soutěž, kolik vajíček bude po ukončení našeho věšení zdobit. V loni měl zdejší Velikonoční strom celkem 9 vajíček, letošní Velikonoční strom tak loňský rekord překonal, konečný počet byl 15 velikonočních vajíček. Toto číslo přesně tipnul Robert Najman, pracovník Muzea Litovel. Poté následovala ukázka mrskutu. Konec programu jsme završili ukázkou našeho nového programového čísla, kde se jako sólisté prezentovali zejména mladší děti.

 • 02.04.2023 = Chozeni s litečkem - Náklo = Tradiční zvykoslovnou akci vítání jara, kterou máme spojenu se zdobením Velikonočního stromu jsme zahájili průvodem ve 14 hodin před pohostinstvím U Gajů v Nákle. Na návsi "Okolicko" jsme se pak přijili k již řádně nazdobenému Velikonočnímu stromu. I v tomto případě byla vyhlášena tipovací soutěž, kolik vajíček bude po ukončení našeho věšení Velikonoční strom zdobit. V loni měl Velikonoční strom v Nákle celkem 139 vajíček, letošní Velikonoční strom tak loňský rekord překonal, konečný počet byl po náročném sčítání stanoven na hodnotu 200 velikonočních vajíček. Toto číslo přesně tipnul Matěj Kubín. Číslo bylo určeno jako průměr dvojího sčítání, kdyby bylo napočítáno 199 a následně 201 ks.

 • 30.04.2023 = 24. Slet čarodějnice - Mezice = Letos nám počasí opět přálo. Jako tradičně jsme akci připravili ve spolupráci s SDH Mezice. Celkem bylo zaevidováno 114 čarodějnic, tedy stejně jako v loňském roce. Sice historický rekord (129) nepadl, ale i tak to úctyhodný počet, a to ještě některé čarodějnice nebyly evidovány. Po nezbytné registraci a sestavení odborné poroty se jako tradičně vydal do prostoru obce čarodějnický průvod. Po návratu zpět na hřiště následoval tradiční "Čarodějnický x-boj" pro všechny zaevidované čarodějnice. Pak už přišly na řadu výsledky letošního sletu, tedy vyhodnocení masek a volba titulů MISS za aktivního přístupu pětičlenné odborné poroty z řad diváků. A jak letošní jubilejní slet vlastně dopadl? Zde předkládáme výsledky:

  Čarodějnický x-boj

  Hodnocení masek

  Hod koštětem Michalka Hegerová

  Michaela Hřivnová

  Matěj Vymětal

  Vlasy Barbora Hajdová
  Skok přes koště Valentýnka Hřivnová

  Roman Kubín

  Kristýnka Kuběnová

  Nos Emička Směšná
  Tanec s koštětem Eliška Slotová

  Tobiáš Jefimov

  Roman Kubín

  Obličej Nelinka Tököly
  Slalom s koštětem Dominik Rec

  Bohdánek Novotný

  Nela Recová

  Oděv Daniela Sojková
  Tanec kolem ohně nekonal se Náhrdelník Valinka Kmentová
      Obuv Lenka Halouzková
  Hodnocení dotazníků Barevnost Adriana Sojková
  Jméno Bohdánek Novotný Pohádkovost Julinka Tököly
  Skutek Nikol Hudečková Koště Pavla Kubínová
  Sídlo Michal Navrátil Zvířátko Michalka Hegerová
      Chůze Lenka Halouzková
      Čaroděj muž Bohdánek Novotný
      Záhadnost Valentýnka Hřivnová

  Michaela Hřivnová

      Extravagantnost

  Michaela Hřivnová

  Valentýnka Hřivnová

  Julinka Tököly

  Dominik Rec

  Natálie Polčáková

      Nevšední doplněk Michaela Hřivnová

  Nela Recová

  Bohdánek Novotný

  Veronika Opletalová

  Sára Hlaváčková

         

  Tituly MISS

  MISS 2023 - Sympatie Michalka Hegerová
  MISS 2023 - Malá čarodějnice Veronika Opletalová
  MISS 2023 Tomáš Kubín
     
  Zvláštní cena Hlavní čarodějnice Sára Hlaváčková

  Natálie Polčáková

  Tak a teď už se jen těšit na 25. ročník, který se bude opět konat 30. dubna následujícího roku. Ve vztahu k výše uvedenému přehledu výherců tu máme jednu výzvu – hledáme Kristýnku Kuběnovou, která vyhrála cenu za  přeskok přes koště, ale bohužel při vyhlašování nebyla přítomna. Tudíž, pokud ji někdo zná, ozvěte se na tel.: 721128722 nebo e-mail: petr-ol@seznam.cz, ať můžeme cenu předat.

 • 24.06.2023 = Výlet spolku do Prostějova = I když to nevypadalo, tak jsme nakonec každoroční výlet letos ještě stihli. Tentokrát jsme vyrazili do městského prostředí. Olomouc již děti znají díky každoročnímu vánočnímu výletu, tak tentokrát naše cesta směrovala do jiného bývalého okresního města, a to do Prostějova, kde jsme se zavítali do zdejší botanické zahrady Petra Albrechta, kde děti obdržely vysvědčení za celoroční činnost včetně odměn. Poté jsme zavítali do centra, kde jsme se vyfotili se slavným rodákem, kterým je Jiří Wolker, jenž má na zdejším náměstí sochu i svůj rodný dům. Poté následovalo malé osobní volno na kávu a zmrzlinu a následně pak i cesta zpět do svých domovů.

 • 28.09.2023 = Setkání Hanáků - Kojetíně = Obdrželi jsme pozvánku k účasti na této akci pořádané Hanáckým folklórním spolkem. Z důvodu interních změn jsme se této akce bohužel neúčastnili.

 • 14.10.2023 = Den MAS - U nás na Hané - Příkazy = Obdrželi jsme pozvánku prezentovat se na této regionální akci. Z důvodu interních změn  jsme se této akce bohužel neúčastnili.

 • 02.12.2023 = Vánoce v Muzeu v přírodě - Příkazy = Známe i zapomenuté tradiční vánoční zvyky jsme předvedli odpoledne v rámci bohatého muzejního programu s vánoční tématikou.

 • 14.12.2023 = Návštěva Vánočních trhů v Olomouci = I letos jsme vyrazili do Olomouce navštívit Vánoční trhy, abychom nasáli předvánoční atmosféru, a tak jsme si dali punč a prošli vánoční stánky. 

2022

 • 15.01.2022 = Projektový den Náklo = Začal nový kalendářní rok a my pokračujeme v realizaci projektových dnů. Tento Projektový den, který jsme nazvali "Brambory hravé a zdravé". Děti si v rámci tohoto projektového dne vyrobily bramborová zvířátka a bramborová razítka, která si hned vyzkoušela. Největším zážitkem pro každé z dětí pak byla výroba vlastních bramboráků, kdy někteří měli bramboráky tradiční, ale došlo i na bramboráky netradiční, tj. sladký či bezlepkový.

 • 22.01.2022 = Projektový den Náklo = Tento Projektový den jsme nazvali "Vyrábění z bílého papíru". V rámci tohoto projektového dne si děti vyrobily vánoční hvězdy z papírových sáčků, růže z papírových kapesníčků, sněhuláky z bílých výkresů a připravily si podklady pro další projektový den, který bude věnován karnevalovým maskám. A protože zbylo trochu času, mohly si výrobky z bílého papíru v případě zájmu i nabarvit. Zájem byl zejména o barvení papírových růží.

 • 05.02.2022 = Projektový den Náklo = Jak již z předchozího dne vyplynulo, byl tento Projektový den nazvaný "Vyrábění z barevného papíru v duchu karnevalu". Děti si v rámci tohoto dne vyrobily svou masku a to v duchu "benátských karnevalů" či našich tradičních "šibřinek". Pro lepší karnevalovou atmosféru jsme si vyrobily i plno barevných papírových řetězů.

 • 05.03.2022 = Projektový den Náklo = Protože minulý projektový den děti moc nadchl, tak jsme navazující Projektový den nazvali "Masopust". A jak už z názvu vyplývá děti si vyráběly masky, které jsou vhodné či typické právě pro Masopustní průvod. A tak si vyrobili slaměný klobouk pro "Slaměného", kytičkový klobouk pro "Růžičkového mládence". Pak si každý ještě připravil svou vlastní masopustní masku, a tak se objevil klaun, motýl, vodník, a další. V poslední části si děti vzájemně vyzkoušely i malování masek přímo na obličej obličejovými barvami.

 • 19.03.2022 = Projektový den Náklo = Další Projektový den, který jsme nazvali "Vajíčka hravá a zdravá". Důvodem byly blížící se Velikonoce, které jsou s vajíčky velmi spjata. A tak se nejdříve pustily do vaření, tedy lépe řešeno do výroby palačinek, kdy si každý mohl zvolit opět podle své chuti, a to tradiční, slané, bezlepkové. Vyrobené palačinky si pak každý mohl ještě ochutit topinkem (jahodovým, malinovým, borůvkovým, čokoládovým či slanokaramelovým) či skořicí. Základem pro palačinky jsou vajíčka a tak každé z dětí si své vajíčko zkusilo samo vyfouknout. Vyfouklá vajíčka si pak mohla obarvit, a to již dříve vyzkoušenými technikami. Některá z dětí své palačinky odvezla i domů, a tak mohli ochutnat i rodiče či sourozenci.

 • 02.04.2022 = Návštěva svíčkárny SoyCa v Olomouci = Pro velký zájem dětí jsme se opětovně  vypravili, a to díky domluvě manželům Kubínovým, na návštěvu svíčkárny v Olomouci. Děti si opět připomněli výrobu svíček a různé techniky jejich zdobení. Dospělý doprovod si užil příjemné odpoledne a v neposlední řadě i oni se zapojili do zdobení svíček, výroby mýdel a voskových ozdob.

 • 03.04.2022 = Vynášení Smrtky - Příkazy = Tradiční zvykoslovná akce vítání jara spojena se zdobením Velikonočního stromu. Zahájení proběhlo ve 14:00 hodin v prostoru Skanzenu Příkazy. Zde jsme nejprve Smrtku nastrojili a pak jsme ozdobili také Velikonoční strom na nádvoří muzea. Poté jsme se se Smrtkou včele přesunuli průvodem k restauraci Na Rybníčku, kde jsme smrtku odstrojili, zapálil a hodili do vody. Poté jsme ozdobili i Velikonoční strom Na Rybníčku. V samém závěru si děti zopakovaly nový taneční program.

 • 09.04.2022 = Velikonoce v Muzeu - Litovel = Známe i zapomenuté tradiční velikonoční zvyky jsme ukázaly v rámci bohatého muzejního programu věnovanému Velikonocím. Nejdříve jsme vynesli Smrtku a po odstrojení a zapálení jsme ji poslali po Moravě pryč. Do půl hodiny přišla sněhová bouře, jako by nám Smrtka chtěla dát najevo, že zima ještě končit nechce. V dalším vstupu jsme si připomněli chození s litečkem. Poslední vstup byl věnován vlastním Velikonocům, zejména mrskutu. I před Muzeem jsme v samém závěru nazdobili Velikonoční strom.

 • 10.04.2022 = Chozeni s litečkem - Náklo = Tradiční zvykoslovná akce vítání jara spojena se zdobením Velikonočního stromu. Průvod s lítečkem jsme zahájili ve 14:30 hodin před pohostinstvím U Gajů, kdy jsme se průvodem přesunuli na Okolisko k soše sv. Floriánka. Udělali nezbytnou fotodokumentaci a po té i v Nákle jsme ozdobili Velikonoční strom, který již vlastně v Nákle byl, takže z naší strany šlo jen o dozdobení. Strom v ten den nakonec zdobilo celkem 139 vajíček.

 • 30.04.2022 = 23. Slet čarodějnice - Mezice = Letos nám počasí přálo, za což jsme byli moc rádi po dvouletém pořádání virtuálně jsme sami byli zvědavi, jak to s akcí dopadne. Jako tradičně jsme akci připravili ve spolupráci s SDH Mezice. Celkem bylo zaevidováno 114 čarodějnic. Sice historický rekord (129) nepadl, ale po dvouletém covidovém půstu to lze za rekord považovat. Po nezbytné registraci, sestavení odborné poroty se jako vždy tradičně vydal do prostoru obce čarodějnický průvod. Po návratu zpět na hřiště následoval tradiční "Čarodějnický x-boj" pro všechny zaevidované čarodějnice. Poté nastalo oficiální vyhlášení výsledků za předcházející dva virtuální roky, tj. za rok 2020 a 2021, výsledky jsou uvedeny v každém příslušném kalendářním roce níže. Pak už přišly na řadu výsledky letošního sletu, tedy vyhodnocení masek a volba titulů MISS za aktivního přístupu pětičlenné odborné poroty z řad diváků. A jak letošní jubilejní slet vlastně dopadl? Zde předkládáme výsledky:

  Čarodějnický x-boj

  Hodnocení masek

  Hod koštětem Bohdan Novotný

  Lenka Halouzková

  Kryštof Říma

  Vlasy Veronika Tisoňová
  Skok přes koště Nela Recová

  Dominik Rec

  Valinka Zakopalová

  Nos Maruška Prudilová
  Tanec s koštětem Barbora Hejdová

  Míša Hegerová

  Lilinka Lubasová

  Obličej Petra Kubínová
  Slalom s koštětem Luisa Myslivečková

  Amálka Koupilová

  Nikol Hudečková

  Oděv Viktorie Kadlecová
  Tanec kolem ohně nekonal se Náhrdelník Tereza Pastorková
      Obuv Veronika Tisoňová
  Hodnocení dotazníků Barevnost Sonička Hausknechtová
  Jméno Antonín Ponížil Pohádkovost Helena Steigerová
  Skutek Helena Steigerová Koště Bohdan Novotný
  Sídlo Bohdan Novotný Zvířátko Valentýnka Hřivnová
      Chůze Lenka Halouzková
      Čaroděj muž David Zakopal
      Záhadnost Veronika Tisoňová
      Extravagantnost

  Veronika Tisoňová

  Bohdan Novotný

  Helena Steigerová

      Nevšední doplněk Valentýnka Hřivnová

  Nela Recová

  Julie Husáková

  Viktorka Hildebrand

  Stela Zakopalová

         

  Tituly MISS

  MISS 2022 - Sympatie Luisa Myslivečková
  MISS 2022 - Malá čarodějnice Daniela Hudečková
  MISS 2022 Valentýnka Hřivnová
     
  Zvláštní cena od MISS 2020 Pavla Kubínová
     
  Zvláštní cena od MISS 2021 Tereza Pastorková
     
  Zvláštní cena Hlavní čarodějnice Karolína Biháryjová

  Tak a teď už se jen těšit na 24. ročník, který se bude opět konat 30. dubna následujícího roku.

 • 14.05.2022 = Projektový den Náklo = Původně jsme tento den připravovali v režimu projektových dnů a proto jsme ho nazvali "Jablka k jídlu i na tvoření", ale projektové období bylo mezitím ukončeno a tak, když už jsme měli tento den připravený, jsme si tento den zrealizovali v našem režimu. Ostatně dětem se projektové dny velmi líbili, vždy se něco zajímavého naučily, tak proč si tyto aktivity občas nepřipomenout. Děti si nejprve vyrobily jablečná razítka a poté si těmito razítky vyzdobili textilní tašky, které, stejně tak jako další propriety, připravila paní Ľudmila Zlámalová. Po taškách následovala výroba jablečných štrůdlů, tradičních i netradičních, zejména bezlepkový všechny velmi překvapil, a to v rámci přestávky na občerstvení. Poté si děti vyrobily výzdobu skleniček s jablečnou přesnídávkou a vyrobily si jablečné svícny.

 • 19.05.2022 = Filmování pro MAS Moravská cesta = Dnešní den jsme se zapojili do natáčení propagačního spotu MAS Moravská cesta, na výsledek se můžete podívat zde: https://www.youtube.com/…MjE, případně zde:  https://www.youtube.com/…K_8, což je kratší verze.

 • 25.06.2022 = Výlet spolku na Velký Kosíř = Po vynucené pauze jsme se opět vydali na společný výlet, kdy s ohledem na kočárky byla opětovně zvolena trasa na Kosíř, kde jsme sice již byli, ale protože je to místo poměrně nenáročné, tak jsme i z tohoto důvodu jsme si výlet zopakovali. Vlakem, i když se značným zpožděním, do Čelechovic na Hané a pak pěšky na vrchol. Tak si zájemci opekli špekáčky, navštívili rozhlednu a pak dolů, místy trochu zajímavým terénem, do Slatinic, kde čekala sladká odměna v podobě výborné zmrzliny či jiného občerstvení. Ze Slatinic jsme se pak rozjeli opět vlaky do svých domovů. Výlet se vydařil i díky příjemnému počasí.

 • 03.-04.09.2022 = Oslavy Mezice = V rámci oslav v místní části obce Náklo, v Mezicích, jsme se účastnili slavnostního průvodu po obci, který se konal v neděli (tj. 4. 9. 2022) odpoledne. V rámci tohoto slavnostního průvodu proběhlo položení věnce u památníků padlých v I.světové válce. Další zastávka pak byla u kapličky, kde proběhlo vysvěcení obnovené Kalvárie. Poté průvod pokračoval na místní hřiště, kde následoval bohatý program. Předseda spolku a Pavla Kubínová se jako jediní zapojili i do slavnostního předání Hanáckého práva, když svou účastní rozšířili řady krojovaných Hanáků.

 • 10.09.2022 = O nás na Hané - Červenka = Původně plánované kulturně-společenské odpoledne pořádané MAS Moravská cesta z.s., kam jsme dostali pozvání se prezentovat, bylo ze strany pořadatelů zrušeno, a to z důvodu aktuálního vývoje počasí, neboť se mělo jednat o venkovní akci.

 • 26.11.2022 = Vánoce v Muzeu v přírodě - Příkazy = Známe i zapomenuté tradiční vánoční zvyky jsme si připomněli v rámci bohatého muzejního programu věnovanému Vánocům, sice jsme museli vystoupení zrealizovat venku, ale počasí nám naštěstí přálo a náš program se dle ohlasu diváků vydařil.

 • 15.12.2022 = Návštěva Vánočních trhů v Olomouci = I letos jsme vyrazili do Olomouce navštívit Vánoční trhy, abychom nasáli předvánoční atmosféru, a tak jsme si dali punč a prošli vánoční stánky.

 • 18.12.2022 = Návštěva svíčkárny SoyCa v Olomouci = Jako novou tradici máme každoroční návštěvu svíčkárny SoyCa v Olomouci, kdy si děti mohou svíčky, vyrobit si vánoční ozdobu, či si odlít vlastní mýdlo. Dospělý doprovod si užil příjemné odpoledne a v neposlední řadě i oni se zapojili do zdobení svíček, výroby mýdel a voskových ozdob. Pro velký úspěch chceme tuto návštěvu v budoucnu opět zopakovat.

2021

 • 21.03.2021 = Vynášení Smrtky - Příkazy = Tradiční zvykoslovná akce vítání jara spojena se zdobením Velikonočního stromu. Zahájení ve 14:00 hodin v prostoru Skanzenu Příkazy. Z důvodu vyhlášeného nouzového stavu vlivem celosvětové pandemie se tato akce nekonala. Jak se však můžete přesvědčit, děti si tento zvyk připomněly v rodinném prostředí, jak je vidno z fotek na našem Facebooku.

 • 27.03.2021 = Velikonoce v Muzeu - Litovel = Známe i zapomenuté tradiční velikonoční zvyky ukázány v rámci bohatého muzejního programu věnovanému Velikonocím. Z důvodu vyhlášeného nouzového stavu vlivem celosvětové pandemie se tato akce nekonala.

 • 28.03.2021 = Chozeni s litečkem - Náklo = Tradiční zvykoslovná akce vítání jara spojena se zdobením Velikonočního stromu. Zahájení ve 14:30 hodin před pohostinstvím U Gajů v Nákle. Z důvodu vyhlášeného nouzového stavu vlivem celosvětové pandemie se tato akce nekonala. Jak se však můžete přesvědčit, děti si tento zvyk připomněly v rodinném prostředí, jak je vidno z fotek na našem Facebooku.

 • 30.04.2021 = 22. Slet čarodějnice Mezice = Stejně jako v minulém roce, tak i rok letošní je celosvětově zvláštní, a proto jsme se i letos rozhodli pro realizaci ročníku virtuálního. I když jsme tuto skutečnost avizovali s dostatečným předstihem, tak snad díky přehnané virtualizaci současné doby se stalo, že dorazila jen jedna jediná přihláška, a to jsme dali informaci jak na našich internetových stránkách, tak i na facebookových stránkách našeho spolku. Proto není divu, že jediná přihlášená čarodějnice je absolutní vítězkou letošního ročníku. Je tak jasné, že tento ročník se stal ročníkem s nejmenší účastí, ale 22. ročník proběhl! A jak letošní slet dopadl? Zde předkládáme výsledky:

  Výsledky virtuálního ročníku

  MISS 2021 - absolutní vítězka Lenka Halouzková

  Tak a teď už se jen těšit na 23. ročník, kde budou předány ceny i vítězům za poslední dva ročníky. Takže pokud to bude možné, tak 30. dubna 2022 opět v Mezicích na hřišti.

 • 07.08.2021 = Projektový den Náklo = Náš první Projektový den, který jsme nazvali "Výroba velikonočních propriet". Sice byl prakticky vrchol prázdnin, ale shodou okolností v tomto termínu bylo plno dětí doma a tak se nám podařilo tento projektový den zrealizovat s velkou účastí, kdy jsme si připomněli některé velikonoční zvyky a děti si tak některé zvykoslovné věci mohli vyrobit sami, jako byla například Smrtka, pomlázka či píšťalka. V rámci tohoto projektového dne si děti sami upekly svačinku v podobě velikonočních perníčků, které stihly i nazdobit.

 • 21.08.2021 = Farní slavnost Náklo = Od pořadatele jsme dostali pozvání na odpolední vystoupení, ale z důvodu nemocí a dovolených v našich řadách jsme museli naši účast zrušit.

 • 02.10.2021 = Farní slavnost Cholina = Od MAS Moravská cesta, z. s., jsme dostali pozvání na odpolední vystoupení. Sice jsme díky epidemiologickým opatřením prakticky rok nezkoušeli, děti se na vystoupení těšily a během září se na vystoupení bedlivě připravovaly. Sice se účastnila jen polovina dětí a z toho polovina byli úplní nováčci, ale i tak se vystoupení vydařilo, stejně jako celá slavnost.

 • 16.10.2021 = Projektový den Náklo = Náš druhý Projektový den, který jsme nazvali "Velikonoční pečení a kraslice - novodobé způsoby", kdy jsme tak navázali na první projektový den, i když trochu netradičně. Zájem dětí byl opět veliký. V rámci tohoto projektového dne si děti upekly něco na svačinku, kdy si sice z tradičního perníkového těsta upekly perníčky, ale v tomto případě se jednalo spíše o různá zvířátka a další rozmanité tvary díky dětské fantazii. Ohledně velikonočních kraslic, si pak děti vyzkoušely různé novodobé techniky, jako je například rýžování, mramorování, zdobení pěnou na holení, zdobení pomocí fixů, samolepek a skořápek.

 • 23.10.2021 = 3. členská schůze = Jednalo se o volební Členskou schůzi, kterou bylo podle stanov nutno zrealizovat, aby bylo zvoleno nové vedení spolku. Na základě tajného hlasování dopadla letošní volba následovně: statutárním zástupce spolku je Předseda - Mgr. Petr Ošťádal,  členy Rady spolku jsou – Věra Krčmářová, Marie Neoralová a Ing. Martina Prudilová.

 • 23.10.2021 = Projektový den Náklo = Náš třetí Projektový den, který jsme nazvali "Velikonoční pečení a kraslice - tradiční způsoby", kdy jsme navázali na dva předcházející projektové dny, tentokrát opět v tradičním duchu. V rámci tohoto projektového dne si děti opět upekly něco na svačinku, tentokráte to byly tradiční velikonoční perníky a prakticky mnohde zapomenuté "Boží milosti". Ohledně velikonočních kraslic, si pak děti vyzkoušely některé tradiční techniky, jako je například škrábání, voskování a zdobení slámou. Jsou to sice náročné techniky, které vyžadují velkou trpělivost, ale i tak je děti dle svých možností zvládaly.

 • 20.11.2021 = Projektový den Náklo = Náš čtvrtý Projektový den, který jsme nazvali "Vánoce tradičně - pečení a výroba ozdob". Na předvánoční období nám vyšly projektové dny, které by měly být věnovány právě tomuto období. A tak před první adventní nedělí jsme pustili do tradičního pečení a vyrábění vánočních ozdob. Děti si tak v rámci  tohoto dne upekly tradiční vánoční pečivo, jako bylo vanilkové a kakaové linecké a samozřejmě vánoční perníčky. Ohledně tradiční výzdoby děti vyráběly papírové řetězy, kdy největší úspěch měly řetězy z barevných krepáků. Kromě řetězů, kterými pak děti vyzdobily pracovní prostor pro příští projektový den, si všechny vyrobili svůj vlastní svícen z jablka.

 • 27.11.2021 = Projektový den Náklo = Náš pátý Projektový den, který jsme nazvali "Vánoce netradičně - pečení a výroba ozdob", kdy jsme prakticky navázali na předcházející projektový den. A tak kromě netradičního cukroví, které děti vyráběly na základě své fantazie z lineckého těsta s příchutí kokosu a čokolády, si upekly i perníčky ze zázvorkového těsta. Ohledně netradiční výzdoby děti vyráběly adventní věnce, což bylo na 1. adventní neděli více než příhodné. Poté se pustily do výroby dřevěných andílků. Díky čerstvě napadenému sněhu si děti postavili i maxi sněhuláka.

 • 27.11.2021 = Vánoce v Muzeu v přírodě - Příkazy = Známe i zapomenuté tradiční vánoční zvyky jsme se chytali odpoledne ukázat v rámci bohatého muzejního programu věnovanému Vánocům, ale bohužel opět dorazila epidemiologická opatření a i přesto, že jsme naši účast odřekli z důvodu nemoci dětí i z důvodu, že jsme nemohli zajistit bezinfekčnost pro vystupování, byla tato akce nakonec stejně pořadatelem zrušena, a to právě kvůli opatřením, které byly nastavena pro pořádání podobných akcí.

 • 05.12.2021 = Projektový den Náklo = Náš šestý a pro rok 2021 poslední Projektový den, který jsme nazvali "Výroba vánočních propriet". Prakticky ve vrcholném adventním období jsme se sešli, abychom stihli vyrobit ještě nějaké pro děti zajímavé vánoční propriety. Po tradičním upečení svačinky (perníčků, které si děti stihly i nazdobit jsme i představili některé vánoční tradice. Nejdříve jsme si šli nastříhat "Barborky", s tím, že na Štědrý den by měly dětem doma vykvést. Poté jsme si udělali Mikulášskou nadílku, kdy si děti po svém přednesu mohly vybrat odměnu. Pak následovala výroba vánoční hvězdy, kterou si děti vyrobily z papírových sáčků. Naučili se zabalit vánoční balíček, čehož některé děti využily tak, že si rovnou zabalili dárek pro konkrétní osobu. A vzhledem k tomu, že opět napadl čerstvý sníh, pustily se děti do sněhového tvoření. V samém závěru tohoto projektového dne byl pro děti připraven malý ohňostroj, coby Silvestr.

 • 11.12.2021 = Návštěva svíčkárny SoyCa v Olomouci = Protože byly zrušeny Adventní trhy, kam jsme každoročně jezdili, využili jsme možnosti, že manželé Kubínovi domluvili návštěvu svíčkárny v Olomouci. Děti se tak seznámili s výrobou svíček a různými technikami jejich zdobení. Dospělý doprovod si užil příjemné odpoledne a v neposlední řadě i oni se zapojili do zdobení svíček, výroby mýdel a voskových ozdob. Pro velký úspěch chceme tuto návštěvu v budoucnu opět zopakovat.

 • 17.12.2021 = Návštěva Zimních trhů v Olomouci = Město Olomouc nakonec využilo možnosti otevřít tzv. Zimní trhy a tak jsme s dětmi přece jen vyrazili do Olomouce nasát předvánoční atmosféru, kdy jsme si dali punč, prošli vánoční stánky a hlavně, všechny děti dostaly malý dáreček v podobě vánoční ručně vyráběné ozdoby.

2020

 • 07.03.2020 = Výroční schůze SDH Příkazy = Naše členka, Žaneta Spurná, v kroji vítala návštěvníky výroční členské schůze Sboru dobrovolných hasičů v Příkazech.

 • 29.03.2020 = Vynášení Smrtky Příkazy = Tradiční zvykoslovná akce vítání jara spojena se zdobením Velikonočního stromu. Z důvodu vyhlášeného nouzového stavu vlivem celosvětové pandemie se tato akce nekonala.

 • 04.04.2020 = Velikonoce v Muzeu Litovel = Známe i zapomenuté tradiční velikonoční zvyky ukázány v rámci bohatého muzejního programu věnovanému Velikonocím. Z důvodu vyhlášeného nouzového stavu vlivem celosvětové pandemie se tato akce nekonala.

 • 05.04.2020 = Chozeni s litečkem Náklo = Tradiční zvykoslovná akce vítání jara spojena se zdobením Velikonočního stromu. Z důvodu vyhlášeného nouzového stavu vlivem celosvětové pandemie se tato akce nekonala.

 • 30.04.2020 = 21. Slet čarodějnice Mezice = Letošní ročník byl více než zvláštní. Jak už vyplývá i z předcházejících akcí, tak z důvodu vyhlášeného nouzového stavu vlivem celosvětové pandemie by se tato akce konat nemohla, a proto jsme se rozhodli pro realizaci ročníku virtuálního. Je faktem, že tato myšlenka přišla na poslední chvíli a tak není divu, že i očekávání, že účast bude nulová, byla na místě. O virtuálním způsobu letošního ročníku jsme dali informaci jak na našich internetových stránkách, tak i na facebookových stránkách našeho spolku. Jaké bylo překvapení, když přece jen 3 přihlášky dorazily. Proto není divu, že každá přihlášená čarodějnice získala svůj titul. Ano, byl to ročník s nejmenší účastí, ale 21. ročník proběhl! A jak letošní slet dopadl? Zde předkládáme výsledky:

  Výsledky virtuálního ročníku

  MISS 2020 - Sympatie Matěj Kubín
  MISS 2020 - Malá čarodějnice Pavla Kubínová
  MISS 2020 Petra Kubínová
     
  Zvláštní cena Hlavní čarodějnice Matěj, Pavla a Petra Kubínovi

  Tak a teď už se jen těšit na 22. ročník, kde budou předány ceny i vítězům z letošního ročníku. Takže pokud to bude možné, tak 30. dubna 2021 opět v Mezicích na hřišti.

 • 25.06.2020 = Vernisáž v Hanáckém muzeu v přírodě, Příkazy = O včelách a lidech - takto se jmenovala vernisáž, na které jsme v rámci jejího zahájení předvedli ukázku hanáckých zpěvů, her i tanců.

 • 28.11.2020 = Vánoce v Muzeu v přírodě - Příkazy = Známe i zapomenuté vánoční zvyky ukázány v rámci bohatého muzejního programu věnovanému Vánocům. Z důvodu vyhlášeného nouzového stavu vlivem celosvětové pandemie se tato akce nekonala.

2019

 • 23.02.2019 = 26. Hanácký bál v Olomouci = Týnečáci z Velkého Týnce převzali do svých rukou organizaci Hanáckého bálu v Olomouci. Bohužel po 25. letech vzájemné spolupráce nás k tomuto ročníku nepřizvali.

 • 03.03.2019 = Masopust v Cholině = Obdrželi jsme pozvání, abychom se přijeli v maskách zapojit do masopustního reje. Bohužel nakonec jsme nedorazili. .

 • 07.04.2019 = Vynášení Smrtky Příkazy = Tradiční zvykoslovná akce vítání jara. Před vlastním zahájením jsme se sešli na nádvoří Skanzenu, kde jsme Smrtku nazdobili a pak si udělali zkoušku tanečního vystoupení. Kolem 14 hodiny jsme se vydali  ze Skanzenu Příkazy průvodem se Smrtkou kolem malého žudru až k hospůdce na Rybníčku, kde jsme nejdříve odstrojili Smrtku, pak ji zapálili a hodili do vody zdejšího rybníčku. Poté jsme provedli akci týkající se Velikonočního stromu, všichni přítomní mohli tipovat kolik vajíček bude nakonec Velikonoční strom zdobit. Následovala vlastní výzdoba a vyhlášení výsledků. Celkem strom ozdobilo 30 vajíček. Celý program jsme zakončili tanečním vystoupením novým tanečním pásmem Daleká. Velké poděkování patří panu Zdeňku Hymrovi, který nám pomohl s realizací této akce (ozvučení, občerstvení pro účinkují, ale i pro diváky.  

 • 13.04.2019 = Velikonoce v Muzeu Litovel = V bohatém odpoledním muzejním programu jsme předvedli známe i zapomenuté tradiční velikonoční zvyky. Návštěvníci muzea tak s námi mohli vynést Smrtku, kterou jsme po odstrojení a úspěšném zapálení nakonec vhodili do Muzejní vody. Po chvíli jsme návštěvníkům připomněli zvyk - Chození s litečkem, které jsme zakončili tanečním vystoupením s programem Daleká. Jako poslední jsme návštěvníkům připravili ukázku krojovaného mrskutu. Celou akci jsme ukončili soutěžním kvízem pro návštěvníky, jaké povědomí mají o Velikonocích a období před nimi.

 • 14.04.2019 = Chozeni s litečkem Náklo = Tradiční zvykoslovná akce vítání jara, kterou jsme letos s ohledem na počasí aktuálně změnili a tak jsme s časovým posunem alespoň ozdobili Velikonoční strom v Nákle. Celkem se na stromu sešlo 36 velikonočních vajíček.

 • 30.04.2019 = 20. Slet čarodějnice Mezice = Letos nám počasí přálo, i když den předem bylo pěkně deštivo. A tak akce proběhla, jako už tradičně, ve spolupráci s SDH Mezice. Celkem bylo zaevidováno 61 čarodějnic. Sice historický rekord (129) nepadl, ale i tak byla účast velmi pěkná. Hned v úvodu se představila nová Hlavní čarodějnice v podání Žanety Spurné, takže letos byly Hlavní čarodějnice dvě. Po tradičním průvodě po obci všechny zaevidované čarodějnice plnily "Čarodějnický x-boj". Dále proběhlo vyhodnocení masek a volba titulů MISS za aktivního přístupu tříčlenné odborné poroty z řad diváků. A jak letošní jubilejní slet vlastně dopadl? Zde předkládáme výsledky:

  Čarodějnický x-boj

  Hodnocení masek

  Hod koštětem Stella Svozilová

  Veronika Tisoňová

  Lea Filipová

  Vlasy Kačka Mlčochová

  Lenka Halouzková

  Skok přes koště Johanka Rosskohlová

  Karel Pávek

  Tereza Pastorková

  Nos Kristýna Hřivnová

  Adéla Mádrová

  Tanec s koštětem Lenka Halouzková

  Laura Gužíková

  Natálie Kubová

  Obličej Veronika Tisoňová

  Matiáš Horváth

  Slalom s koštětem Markéta Vymětalová

  Julie Dokoupilová

  Barbora Plesková

  Oděv Natálie Hlaváčová

  Valentýna Hřivnová

  Tanec kolem ohně nekonal se Náhrdelník Tereza Pastorková

  Valentýna Hřivnová

      Obuv Lenka Halouzková

  Tereza Pastorková

  Hodnocení dotazníků Barevnost Pavlína Menšíková

  Adéla Krčmová

  Jméno Lucie Mádrová Pohádkovost Kačka Mlčochová

  Verča Outratová

  Skutek Marie Tandlerová Koště Karel Pávek

  Pavlína Menšíková

  Sídlo Kristýna Hřivnová Zvířátko Tereza Pastorková

  Kristýna Hřivnová

      Chůze Lenka Halouzková
      Čaroděj muž Lenka Mádrová

  Lukáš Šindelář

      Záhadnost Nela Recová
      Extravagantnost

  Lenka Halouzková

      Nevšední doplněk Nela Recová

  Kristýna Hřivnová

  Tereza Pastorková

         

  Tituly MISS

  MISS 2019 - Sympatie Karel Pávek
  MISS 2019 - Malá čarodějnice Tereza Pastorková
  MISS 2019 Nela Tököly
     
  Zvláštní cena Hlavní čarodějnice Nela Recová

  Adéla Krčmová

  Tak a teď už se jen těšit na 21. ročník, který se bude opět konat 30. dubna.

 • 12.05.2019 = Den matek na zámku v Náměšti na Hané = Na základě pozvání jsme se zapojili do programu, který se konal v prostorách zámku v Náměšti na Hané, který byl věnován Dni matek.

 • 22.06.2019 = Celodenní výlet spolku - uzavření školního roku = A kam jsme letos zamířili? Díky nápovědám a indiciím, které byly měsíc před vlastní cestou avizovány většina členů poznala, že naše letošní cesta vedla do Velkých Losin. Vyrazili jsme autobusem z Příkaz s přestupem na vlak v Olomouci, kde se k nám přidali další účastníci. Výstupní zastávka byla Rapotín a poté pěšky až do Velkých Losin, kdy jsme se cestou zastavili u zámku ve Velkých Losinách a připomněli si tu počátek vzniku jedná z našich akcí a Sletu čarodějnic, kdy předseda spolku tento počátek všem vysvětlil. Ve Velkých Losinách po rozdání vysvědčení za roční práci a rozdělení odměn následoval volný program, kdy někteří využili ručních dílen u Papírny, někteří vyrazili za koupáním do termálů. Většina neodolala zdejší zmrzlině a dalším místním specialitám. A pak hurá domů a na prázdniny.

 • 05.09.2019 = Vernisáž v Hanáckém muzeu v přírodě, Příkazy = Architektonické a urbanistické tvarosloví Hané - takto se jmenuje vernisáž v rámci jejího úvodu jsme se představili v rámci doprovodného kultního programu, a to zpěvy hanáckých písní.

 • 30.11.2019 = Vánoce v Hanáckém muzeu v přírodě, Příkazy = Vánoce tradičně netradiční v podání našeho spolku jsme předvedli 11:00 hodin v půdním prostoru. Návštěvníci si tak mohli s námi zazpívat některé známé vánoční koledy, ale mohli si i připomenout některé známé i zapomenuté vánoční zvyky a tradice, jako je krájení jablíčka, či pouštění lodiček - ořechových skořápek s hořící svíčkou. Překvapením pro nás byla přítomnost kamery, a tak jsme se objevili v reportáži pořadu ČT - Toulavá kamera, vysílané dne 22.12.2019 od 10 hodin. 

2018

 • 20.01.2018 = 25. Hanácký bál - Olomouc = Hanácký bál oslavil čtvrtstoletí. Tradičně první velká folklórní akce v regionu Olomouce. Spolupořadateli HB pro tento rok byli = Cholinka z Choliny, Týnečáci z Velkého Týnce a náš soubor. Pro letošek se nezapojila Mladá Haná z Velké Bystřice, která se rozhodla pořadatelství opustit měsíc před konáním akce. Letošní bál byl opět pod vedením našeho vedoucího Petr Ošťádala. Ples se celkově vydařil. Dokonce i našemu souboru se podařilo udělat vlastní vystoupení, do kterého jsme zapojili diváky, které jsme naučili Cófavou. Letos na hlavním sále návštěvníky hudebně provázela při tanci dechová hudba Moravská veselka a hudební skupiny SYRINX. V atriu se hudebně báječně prezentovala Hanácká mozeka Litovel.

 • 11.02.2018 = Masopust Cholina = Obdrželi jsme pozvání, abychom se přijeli v maskách zapojit do masopustního reje. Bohužel nakonec jsme nedorazili.

 • 18.03.2018 = Vynášení Smrtky Příkazy = Tradiční zvykoslovná akce vítání jara. S ohledem na počasí a bezpečnost účastníků, jsme akci nezrealizovali.

 • 24.03.2018 = Velikonoce ve Skanzenu Příkazy = Předběžně bylo domluveno, že se v rámci velikonočního  jarmarku pořádaného kulturní komisí obce Příkazy se zapojíme do doprovodného programu v areálu Skanzenu Příkazy - bohužel tato akce nebyla potvrzena.

 • 24.03.2018 = Velikonoce v Muzeu Litovel = Na základě pozvání jsme se prezentovali v bohatém muzejním programu tradičními velikonočními zvyky, a tak návštěvníci uviděli - Vynášení Smrtky, Chození s litečkem i krojovanou pomlázku. Celkově se akce velmi vydařila a návštěvníci byli spokojeni.

 • 25.03.2018 = Chození s litečkem Náklo = Tradiční zvykoslovná akce v komorním provedení jsme pro letošek museli odřeknout ze zdravotních důvodů.

 • 30.04.2018 = 19. Slet čarodějnic - Mezice = Na základě dlouholeté spolupráce opět s SDH Mezice. Celkem bylo zaevidováno 42 čarodějnic, tak díky nepříznivému počasí jsme nepřekročili náš dosavadní rekord (129). Prostě počasí poručit nelze. Tak třeba příště to bude lepší. Kostýmovaní plnili "Čarodějnický x-boj", dále probíhá vyhodnocení masek a volba titulů MISS za maximálního přístupu Hlavní čarodějnice a její asistentky - Žanety Spurné. A i když nám počasí nepřálo, akce byla přímo kouzelná. A jak letošní slet vlastně dopadl? Zde předkládáme výsledky:

  Čarodějnický x-boj

  Hodnocení masek

  Hod koštětem Michaela Hřivnová

  Michaela Jurečková

  Kamila Jurečková

  Vlasy Kamila Haninová
  Skok přes koště nekonal se Nos Tereza Harazimová
  Tanec s koštětem Alena Steignerová

  Tobiáš Kuchař

  Lenka Mádrová

  Obličej Veronika Tisoňová
  Slalom s koštětem Daniel Fišara

  Šimon Bohunovský

  Adéla Mádrová

  Oděv Tobiáš Kuchař
  Tanec kolem ohně nekonal se Náhrdelník nestanoveno
      Obuv Lenka Halouzková
  Hodnocení dotazníků Barevnost Karel Pávek
  Jméno Karel Pávek Pohádkovost Valentýka Hřivnová

  Thea Hrabčíková

  Skutek Kamila Haninová Koště Gabriela Polívková
  Sídlo Natálie Hlaváčková Zvířátko Natálie Kubová

  Gabriela Polívková

      Chůze Viktorie Lišková
      Čaroděj muž Hugo Liška

  Šimon Bohunovský

      Záhadnost Lucie Jurečková

  Jiří Neoral

      Extravagantnost Lenka Mádrová

  Kristýna Hřivnová

      Nevšední doplněk Tereza Pastorková

  Lucka Mádrová

         

  Tituly MISS

  MISS 2018 - Sympatie Gabriela Polívková
  MISS 2018 - Malá čarodějnice Tereza Pastorková - podle diváků

  Veronika Tisoňová

  MISS 2018 Lenka Mádrová - podle diváků

  Michaela Hřivnová

  Kristýna Hřivnová

     
  Zvláštní cena Hlavní čarodějnice Lenka Halouzková

  Jiří Neoral

        Tak a teď se už jen těšit na ročník 20-tý.

 • 25.08.2018 = 23. Adámkovy folklórní slavnosti Hlinsko v Čechách = Obdrželi jsme pozvání na tuto významnou akci na Vysočině. A to jak dětská, tak i dospělá část - bohužel z rodinných důvodů jsme museli naši účast odřeknout.

 • 28.09.2018 = Setkání Hanáků - Čechy pod Kosířem = Tak nakonec se podařilo a v menším složení jsme se přece jen zapojili do této folklorně významné akce regionu Hané. V celkovém počtu 8 krojovaných jsme tak přispěli k této velké a krásné akci, která se letos konala v prostorách zámku Čechy pod Kosířem. A právě toto prostředí dalo tomuto setkání velmi krásný nádech.

 • 08.12.2018 = Předvánoční Příkazy = V tomto termínu jsme počítali, že se zapojíme do kulturního programu na vánočním jarmarku pořádaného kulturní komisí obce Příkazy. Bohužel shodou okolností došlo k informačnímu šumu a s termínem jsme se nesešli.

2017

 • 21.01.2017 = 24. Hanácký bál - Olomouc = Opět tradičně první velká folklórní akce v regionu Olomouce. Spolupořadateli HB pro tento rok byli = Cholinka z Choliny, Mladá Haná z Velké Bystřice, Týnečáci z Velkého Týnce a náš soubor. Pro letošek se nezapojil loňský nováček soubor Majetínek z Majetína. Letošní bál byl opět pod vedením našeho vedoucího Petr Ošťádala. Ples se celkově vydařil. Sice náš soubor letos nevystupoval, ale i tak byl program bálu docela nabitý, takže naše absence v programu nebyla znát. Letos jsme se vrátili k hudební klasice bálu a na hlavním sále tak hudby zajišťovala dechová hudba Moravská veselka a hudební skupiny SYRINX. V atriu se hudebně báječně prezentovala Hanácká mozeka Litovel.

 • 23.02.2017 = 2. Členská schůze = Dnes bylo ukončeno členství dvou členů na základě jejich písemné žádosti. Z tohoto důvodu došlo i ke změně v Radě spolku. Aktuálně je tedy vedení spolku následující - statutárním zástupce spolku je Předseda - Mgr. Petr Ošťádal,  členy Rady spolku jsou na základě personálních změn – Neoralová Marie, Věra Krčmářová a Ing. Martina Prudilová.

 • 02.04.2017 = Vynášení Smrtky - Příkazy = Tradiční zvyk loučení se zimou – komorní vynášení slaměné figuríny symbolizující zimu, její zapálení a vhození do vody. Začátek akce byl ve 14:00 hodin v prostoru Skanzenu Příkazy. Průvodem jsme prošli až k rybníčku, kde jsme Smrtku odstrojili, zapálili a preventivně i utopili. Poté jsme si zazpívali a poté i s diváky trochu zatancovali. V samém závěru jsme nazdobili Velikonoční strom - letos bylo 25 vajíček.

 • 08.04.2017 = Velikonoce ve Skanzenu - Příkazy = V rámci kulturního programu jsme se představili velikonočním programem. Počasí nám přálo a tak jsme vystupovali na nádvoří. Program se nám vydařil, jen pro příště bude třeba zajistit mikroporty, aby děti bylo více slyšet.

 • 09.04.2017 = Chození s litečkem - Náklo = Oprášení tradice, kterou se vítá jaro. Průvod s litečkem po obci jsme začali ve 14:00 hodin před pohostinstvím U Gajů v Nákle odkud jsme se přesunuli na Okolisko. Tady jsme nazdobili Velikonoční strom - letos bylo 17 vajíček.

 • 29.04.2017 = Stavění máje - Příkazy = Letos jsme se opět doprovodným programem zapojili do této akce. Průvod, který měl vyjít od Skanzenu nakonec prakticky zajišťoval jen náš soubor, příbuzní a pár nadšenců. Věnec jsme obdrželi až před školou, takže jsme jej donesli pouze symbolicky. Po příchodu k Májce jsme pořád nevěděli jak akce bude probíhat. Nakonec ve spolupráci se zvukařem Dechové hudby Nákelanka, Ing. Martinem Haninou, se nám podařilo zajistit naše ozvučení. Za to mu patří veliké poděkování! Představili jsme se pásmem tak trochu motivované Májováním, kdy je třeba se sejít, připravit Májku a taky trochu po sobě uklidit. Pro naši lepší prezentaci vystoupení se nám podařilo zajistit mikroporty, které nám zapůjčila ZŠ Náklo (poděkování zástupci ředitele Mgr. Tomáši Utíkalovi) a Obec Náklo (poděkování starostovi obce Marku Ošťádalovi). Vystoupení děti zvládli opravdu bravurně. Škoda jen, že od pořadatelů se jim nedostalo alespoň malé občerstvení.

 • 30.04.2017 = 18. Slet čarodějnic - Mezice = Na základě dlouholeté spolupráce opět s SDH Mezice. Celkem bylo zaevidováno 100 čarodějnic, pokud k tomu přičteme cca 20 masek, které se nezaevidovaly (či měly číslo z loňského roku), tak ani tak jsme nepřekročili náš dosavadní rekord (129), a přitom to vypadalo, že ho překonáme. Tak třeba příště. I tak to byl v historii sletů třetí nejpočetnější Slet čarodějnic. Kostýmovaní plnili "Čarodějnický x-boj", dále probíhá vyhodnocení masek a volba titulů MISS za aktivního odborné poroty. Počasí nám velmi přálo a přispělo ke zdárnému průběhu. Letos nás také poctil návštěvou host ze severu - Kouzelnice RADANA, která svým doprovodným programem příjemně zpestřila naši akci. Do svého programu zapojila nejen děti, ale i dospělé. A jak letošní slet vlastně dopadl? Zde předkládáme výsledky:

  Čarodějnický x-boj

  Hodnocení masek

  Hod koštětem čarodějnice č. 40

  Sabina Windsorová

  čarodějnice č. 92

  Vlasy Lucie Mádrová

  Lucie Jurečková

  Skok přes koště Tereza Gřešíčková

  Pavla Kubínová

  Daniel Fišara

  Nos Lenka Halouzková
  Tanec s koštětem Lenka Mádrová

  Eliška Švancerová

  Lenka Halouzková

  Obličej Eliška Švancerová
  Slalom s koštětem Terezie Harazimová

  Karel Pávek

  Anežka Plíšková

  Oděv Adéla Mádrová
      Náhrdelník Klára Kopečná
      Obuv Gabriela Polívková

  Terezie Harazimová

  Hodnocení dotazníků Barevnost Michaela Jurečková
  Jméno Veronika Outratová Pohádkovost Tereza Fišarová
  Skutek Nella Drlíková Koště Lenka Halouzková
  Sídlo Kateřina Fantulová Zvířátko Terezie Harazimová
      Chůze Lenka Halouzková
      Čaroděj muž Hugo Liška
      Záhadnost Lenka Vybíralová
      Extravagantnost Terezie Harazimová

  Eliška Švancerová

  Lenka Vybíralová

      Nevšední doplněk Terezie Harazimová

  Eva a Eliška Pospíšilovy

  Matěj Kubín

  Lucie Jurečková

  Pavel Zbořil

         

  Tituly MISS

  MISS 2017 - Sympatie Eliška Švancerová
  MISS 2017 - Malá čarodějnice Eva a Eliška Pospíšilovy
  MISS 2017 Terezie Harazimová
     
  Zvláštní cena Hlavní čarodějnice Helena Steigerová

  Jiří Neoral

  Tak a teď se už jen těšit na ročník 19-tý.

 • 24.06.2017 = Výšlap ... = Bohužel letos se nám nepodařilo zorganizovat výšlap do přírody, tak uvidíme a zkusíme udělat něco na podzim.

 • 26.08.2017 = 22. Adámkovy folklorní slavnosti - Hlinsko v Čechách = Začátkem prázdnin jsme dostali pozvání na festival do Hlinska. Bohužel nabídka přišla o prázdninách a tak nebylo v našich silách se domluvit a dát dohromady program (dovolené a prázdniny dělají své). Předběžně jsme alespoň s pořadateli domluvili, že na příští rok s tím budeme počítat.

 • 27.08.2017 = Hody Senička = V předběžném dojednání je naše účast v odpoledním programu na hodových slavnostech v obci Senička. Nakonec se akce nepotvrdila.

 • 21.-28.09.2017 = Obec Hněvotín = Zapůjčen dámský kroj na prezentaci obce, coby Obce roku Olomouckého kraje v Praze.

 • 09.12.2017 = Předvánoční Příkazy = Naši účast v rámci vánočního jarmarku pořádaného kulturní komisí obce Příkazy jsme pro letošní rok museli odřeknout. Důvodem byl souběh jiných akcí, kterých se děti účastnily se svými rodiči. Více jak polovina dětí se tak nemohla účastnit.

2016

 • 16.01.2016 = 23. Hanácký bál - Olomouc = Opět tradičně první velká folklórní akce v regionu Olomouce tentokrát pojata trochu jinak. Menší změny se dočkala i sestava pořádajících souborů. Spolupořadateli HB pro tento rok byli = Cholinka z Choliny, nováček - Majetínek z Majetína, Mladá Haná z Velké Bystřice, Týnečáci z Velkého Týnce a náš soubor. Pro letošek se nezapojil soubory Dunajec z Olomouce a Kanafaska z Velké Bystřice ani loňský nováček - Hanácká mozeka Litovel z Litovle. Letošní rok byl opět pod vedením našeho vedoucího Petr Ošťádala. Ples se celkově vydařil. Sice náš soubor letos nevystupoval, ale i tak byl program bálu docela nabitý, takže naše absence v programu nebyla znát. Letos jsme trochu překomponovali hudby, kdy na hlavním sále hrála hlavně cimbálová muzika Záletníci z Velké Bystřice, která se střídala s jednotlivými prezentujícími se soubory. Navíc se nám podařilo zajistit zajímavého hosta, kterým byli sourozenci Hana a Petr Ulrychovi.

 • 13.03.2016 = Vynášení Smrtky - Příkazy = Tradiční zvyk loučení se zimou – komorní vynášení slaměné figuríny symbolizující zimu, její zapálení a vhození do vody. Začali jsme v prostoru Hanáckého Skanzenu Příkazy. Průvodem přes obec jsme Smrtku přenesli k rybníčku. Zde jsme Smrtku odstrojili, zapálili a pro jistotu ještě hodily do vody. Poté jsme spolu dětským centrem Čmeláček připomněli "lítečkovou" tradici. Poté jsme ozdobili "Velikonoční strom".

 • 20.03.2016 = Chození s litečkem - Náklo = Oprášení tradice, kterou se vítá jaro. Průvod s litečkem po obci Náklo začal letos mimořádně dřív a to z důvodu, že nás ten den čekalo ještě jedno vystoupení v Litovli. A tak po průvodu s lítečkem jsme i v Nákle nazdobili "Velikonoční strom" a poté následoval přesun do Muzea v Litovli.

 • 20.03.2016 = Obec Náklo v Litovelském muzeu = V rámci doprovodného programu k výstavě o obci Náklo byl dnešní den věnován Dechové hudbě Nákelanka a našemu souboru. A tak po ukončení chození s litečkem v Nákle a po zrychleném přesunu auty do Litovle, jsme měli čas na malou prostorovou zkoušku na místě samém. V rámci našeho komponovaného programu jsme postupně předvedli některé tradice, které se váží k předvelikonočnímu období. V prvním vstupu jsme vynesli Smrtku, kterou jsme vynesli z Muzea k jednomu z ramen řeky Moravy. Tam byla Smrtka odstrojena, zapálena a poslána po vodě pryč. V druhém vstupu jsme si zopakovali toho dne již provedené Chození s litečkem. V posledním vstupu jsme připomněli zvyk, kterým prakticky Velikonoce, zejména pro muže, vrcholí - mrskut, který jsme pojali s trochou vtipu se zakomponováním novodobých vlivů.

 • 26.03.2016 = Kočárová jízda - Náklo = V rámci slavnostního zahájení sezóny Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem projel obcí Náklo cestovní kočár s váženým mistrem kočárnickým v doprovodu jízdní hlídky 1. hulánského regimentu. Naše krojovaná skupina tak chtěla ukázat folklórní tradici obce, kdy jsme se i aktivně zapojili do programu a dění kolem.

 • 30.04.2016 = 17. Slet čarodějnic - Mezice = Na základě dlouholeté spolupráce opět s SDH Mezice. Celkem bylo zaevidováno 93 čarodějnic, bohužel cca 20 masek se nezaevidovalo, škoda - mohli jsme trhnout rekord. Kostýmovaní plnili "Čarodějnický x-boj", dále probíhá vyhodnocení masek a volba titulů MISS za aktivního odborné poroty. Počasí nám velmi přálo a přispělo ke zdárnému průběhu. A jak letošní slet vlastně dopadl? Zde předkládáme výsledky:

  Čarodějnický x-boj

  Hodnocení masek

  Hod koštětem Sabina Křišková

  Klára Kopečná

  Kateřina Brokešová

  Vlasy Natálka Zapletalová

  Maruška Pluháčková

  Skok přes koště Natálie Kubová

  Nikola Cibulcová

  Eliška Švancerová

  Nos Gabriela Panáková

  Zuzka Němčáková

  Tanec s koštětem Lenka Halouzková

  Eliška Karmazinová

  Renata Lottmannová

  Obličej Eliška Švancerová
  Slalom s koštětem Tereza Gřešíčková

  Nikola Cibulcová

  Valentýnka Hřivnová

  Oděv Lenička Vybíralová

  Lenka Halouzková

  Tanec kolem ohně nekonalo se Náhrdelník Mariana Pumrlová

  Táňa Rudolfová

      Obuv Gabriela Polívková

  Lenka Mádrová

  Hodnocení dotazníků Barevnost Kateřina Brokešová

  Anetka Rozsívalová

  Jméno Štěpán Stejskal Pohádkovost Markéta Krčmová
  Skutek Lenka Halouzková Koště Renata Lottmannová
  Sídlo Gabriela Polívková Zvířátko Táňa Rudolfová
      Chůze Lenka Halouzková

  Jitka Štěpánková

      Čaroděj muž Jakub Šimek

  Vanesska Výpočtoková

      Záhadnost Julie Lottmannová
      Extravagantnost Eliška Švancerová

  David Piterka

  Viktorka Pospíšilová

      Nevšední doplněk Lenička Vybíralová

  Sabina Křišková

  Valentýnka Hřivnová

         

  Tituly MISS

  MISS 2016 - Sympatie Eliška Švancerová
  MISS 2016 - Malá čarodějnice Lenička Vybíralová
  MISS 2016 Eliška Karmazinová
     
  Zvláštní cena Hlavní čarodějnice Eva Pospíšilová a Viktorka Pospíšilová

  Tak a teď se už jen těšit na ročník 18-tý. A co bude dál? Přijďte a uvidíte.

 • 11.05.2016 = Změna názvu = Na základě provedení zápisu Krajského soudu v Brně ve spolkovém rejstříku došlo k oficiální změně našeho názvu, kdy se z Národopisného souboru Pantla, vedeného jako občanského sdružení, stává Národopisný soubor PANTLA, z.s.

 • 09.06.2016 = Obec roku - Hněvotín = zapůjčili jsme dva dívčí kroje. Obec Hněvotín se posléze stal Obcí roku v Olomouckém kraji, takže i my na tomto úspěchu máme svůj podíl.

 • 10.06.2016 = Obec roku - Náklo = Další ročník soutěže Obec roku, do kterého se obec Náklo zapojila. Tentokrát si obec připravila komponovaný program s tématem "Prosinec", kterého se náš soubor taky aktivně zapojil. Jediný problémem, který vyvstal bylo skloubení termínu s tím, že první stupeň ZŠ Náklo odjel na Školu v přírodě, čímž odjelo i velké množství členů našeho souboru. Ale poradili jsme si díky členské základně z Příkaz. A tak po přivítání komise proběhla prezentace Obce, našeho souboru a hasičů Mezice. A poté to začalo - komise se přesunula o patro níž, kde byla připomenut výstava obce v Muzeu Litovel, pak následovali perníčky a tím se začal velký "prosincový příběh". Po oznámení sněhové kalamity, před obecním úřadem "napadl" sníh, kterým se komise přebrodila k Mikuláši, andělů a čertům. Poté se jim představili Lucky. Komise se aktivně zapojila do sněhové koulovačky, aby pak přijala pozvání do domácnosti, kde se zapojila do zdobení vánočního stromku. Poté se komise přesunula ke štědrovečernímu obědu (bramborový salát s kaprem, jak jinak), kde jim zněly krásné koledy. Po této siestě se cestou kolem Jezulátka dostala komise k vánočnímu stromu, kde čekaly dárky. Pak proběhl Svatoštěpánský hon, kdy byl zastřelen a úspěšně donesen "bažant kropenatý" a než jsme se nadály přišla půlnoc, šampaňské a ohňostroj. A v samém závěru přijeli zdejší Technické služby, aby odklidily sníh a hodnotící komise mohla odjet do další obce. Umístění sice z toho nebylo, ale bylo fajn, že se zapojily nejen spolky a škola, ale zapojili se i občané, který v tom horku přišli v  ušankách, kožichách, šálách - prostě v typicky zimním oblečení.

 • 11.06.2016 = Dětský folklórní festival Majetín = Na základě pozvání jsme se vydali přehlídku dětských souborů do Majetína. Byli jsme mile překvapeni krásným zázemím a zejména pohodovou rodinnou atmosférou, kterou tento festival nabízí - pořadatelům tímto moc děkujeme za pozvání.

 • 25.06.2016 = Výšlap kolem Třesína a ukončení sezóny - Celodenní výlet. Vlakem z Příkaz, přes Senici na Hané a Litovel - předměstí až do zastávky Mladeč-jeskyně. Pak kousek po cestě do obce Mladeč a po malém občerstvení jsme se vydali kolem vrchu Třesín. Cestou jsme zhlédli pár přírodních zajímavostí, navštívili jsme Rytířskou síň a cestou jsme také shlédli připravovanou "Pohádkovou cestu", kterou připravovali občané z nedalekých Řimic. Nakonec jsme se vrátili zpět do Mladče, kde pro zájemci mohli navštívil zdejší podzemí - Mladečské jeskyně, kde jsme se příjemně ochladili. Poté následovalo občerstvení pod jeskyněmi, kde proběhlo rozdání vysvědčení a odměn za roční snažení. A kdo se nakonec vypravil? Bylo nás dost. S dětmi jeli i jejich sourozenci, rodiče. Letos nám počasí přálo extrémně - vedro bylo převeliké a tak ochlazení v potůčcích z jeskyň mnozí využili k osvěžení. Takže kam se podíváme příště se ukáže až za rok.

 • 02.07.2016 = 140. výroční oslavy založení hasičů - Příkazy = V rámci vítání hostů se krojích prezentovali Ondřej a Žaneta Spurní.

 • 05.07.2016 = Slavnostní mše - Příkazy = V rámci slavnostní mše na počest svátku Cyrila a Metoděje se v krojích prezentovali Ondřej a Žaneta Spurní.

 • 13.08.2016 = Hody - Štěpánov = Obdrželi jsme pozvání zpestřit kulturní program naším vystoupením. Bohužel pro malou účast tanečníků jsem toto pozvání museli odřeknout. Snad příště.

 • 01.09.2016 = Obec roku - Hněvotín = zapůjčili jsme dva dívčí kroje. Jako vítěz krajského kola se dnes Obec Hněvotín  prezentovala v celorepublikovém kole.

 • 10.09.2016 = Oslavy 125. výročí založení SDH Mezice = V celkovém počtu 12 krojovaných jsme se zapojili do slavnostního průvodu v rámci oslav 125. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Mezicích.

 • 28.09.2016 = VI. Setkání Hanáků s hejtmanem Olomouckého kraje Olomouc = Tradiční akce, při které se setkávají Hanáci nejen z Hané, která se v letošním roce konala v krajském městě Olomouckého kraje. Letos se podařilo a my se vydali do Olomouce, abychom se do této akce zapojit v celkovém počtu 13 členů, z toho 12 krojovaných. Celkový počet krojovaných Hanáků opět překonal rekord z minulého setkání, které se konalo v Zábřehu. Letos se v Olomouci se setkalo celkem 750 krojovaných - dle výsledku sděleného po ukončení slavnostního krojovaného průvodu na Horním náměstí.

 • 23.10.2016 = Pocta paní Langrové - Příkazy = Na vzpomínkovou akci o zdejší rodačce, která se věnovala hanáckým krojům se přišli podívat i dva naši členové v krojích - Žaneta Spurná a Michal Škrabal.

 • 10.12.2016 = Předvánoční Příkazy = V rámci vánočního jarmarku pořádaného kulturní komisí obce Příkazy jsme se zapojili do kulturního programu svým vystoupením. Připravili jsme si malý komponovaný vánoční příběh z mluveného slova, písní a ukázek tradičních vánočních zvyků. Děti vystoupení zvládli velmi dobře.

2015

 • 17.01.2015 = 22. Hanácký bál - Olomouc = Opět tradičně první velká folklórní akce v regionu Olomouce v tradičním pojetí, kdy se během programu bálu představí svými prezentacemi pořádající soubory. Spolupořadateli HB byli tradičně = Dunajec z Olomouce, Cholinka z Choliny, Mladá Haná z Velké Bystřice, Týnečáci z Velkého Týnce a náš soubor. Pro letošek se opětovně zapojil soubor Kanafaska z Velké Bystřice a jako nováček se zapojila také Hanácká mozeka Litovel z Litovle. Letošní rok byl opět pod vedením našeho vedoucího Petr Ošťádala. Ples se celkově vydařil. Velkou radostí bylo, že se i našemu souboru podařilo dát dohromady poměrně dobře vyvedené taneční vystoupení, kdy jsme se představili dvěma tanci "Červené šátečku" a "Kalamajka". V taneční sestavě se tentokrát sešli manželé Josef a Marie Neoralovi, Hana Ošťádalová a Karel Fiala, kteří vystupovali ve dvojicích, které v taneční trojici doplnili Tereza Hékalová, Žaneta Spurná a Petr Ošťádal. Naše vystoupení jako vždy zachytil náš dokumentarista Radomír Palát. Ples dopadl dle reakcí lidí velmi dobře a tak se s chutí můžeme připravit do realizace toho dalšího, kde je již nyní domluven zajímavý folklórní host.

 • 21.03.2015 = Shromáždění Delegátů SDH OSH - Příkazy = Při vítání na této akci asistovali naši dva členové v krojích - Michal Škrabal a Žaneta Spurná

 • 22.03.2015 = Vynášení Smrtky - Příkazy = Tradiční zvyk loučení se zimou – komorní vynášení slaměné figuríny symbolizující zimu, její zapálení a vhození do vody. Začátek akce byl jako tradičně v prostoru Skanzenu Příkazy, odkud vyšel průvod se Smrtkou obcí směrem k malému žudru a k Rybníčku, kde byla Smrtka odstrojena, zapálena a hozena do vody. Letos byla akce pořádána ve spolupráci s Rodinným centrem Čmeláček, o.s., Příkazy - které si připravilo malé programové překvapení vztahující se k jarním zvyklostem - vítání jara Lítečkem. V rámci této akce jsme pak společně nazdobili "Velikonoční strom" - celkem bylo 46 kraslic.

 • 28.03.2015 = Velikonoce ve Skanzenu = V rámci velikonočního jarmarku ve Skanzenu Příkazy jsme se tradičně zapojili do kulturního programu svým vystoupením. Letos jsme jej pojali jako prezentaci nejznámějších zvykoslovných akcí před Velikonocemi.

 • 29.03.2015 = Chození s litečkem - Náklo = Tak jsme to zkusili podruhé. Pro jistotu jsme nechali trasu stejnou jako loni. I přes velké avizování této akce, byla účast prakticky ryze souborová za přítomnosti rodinných příslušníků. Ani zpravodaj a ani plakáty nikoho do ulic nevyzvaly. Snad to bylo tím, že bylo docela chladno. Takže "Velikonoční strom" v Nákle měl pouhých 5 vajíček. No aspoň díky za ně.

 • 30.04.2015 = 16. Slet čarodějnic - Mezice = Na základě dlouholeté spolupráce opět s SDH Mezice. Celkem bylo zaevidováno 70 čarodějnic, ale i tak to byla hojná účast kostýmovaných. Navíc se některé masky neevidovaly. Kostýmovaní plnili "Čarodějnický x-boj", dále probíhá vyhodnocení masek a volba titulů MISS za aktivního odborné poroty. Počasí nám docela přálo a přispělo tak ke zdárnému průběhu. A jak letošní slet vlastně dopadl? Zde předkládáme výsledky:

  Čarodějnický x-boj

  Hodnocení masek

  Hod koštětem Nela Recová

  Sabina Křížková

  Krystýna Řivnová

  Vlasy Kateřina Brokešová
  Skok přes koště Kristýna Outratová

  Eliška Karmazinová

  Sára Nývltová

  Nos Eliška Karmazinová
  Tanec s koštětem Renata Lottmannová

  Zuzanka Dočkalová

  Karolína Lottmannová

  Obličej Michal Olšanský
  Slalom s koštětem Věra Hlaváčová

  Julie Mohlerová

  čarodějnice č. 38

  Oděv Martin Antala
  Tanec kolem ohně nekonalo se Náhrdelník Markéta Vymětalová
      Obuv Terezie Harazimová
  Hodnocení dotazníků Barevnost Kateřina Brokešová
  Jméno Nela Recová Pohádkovost Pavel Zbořil
  Skutek Gabriela Polívková Koště Renata - čarodějnice č. 90
  Sídlo Terezie Harazimová Zvířátko Kristýna Řivnová
      Chůze Věra Hlaváčová
      Čaroděj muž Martin Antala
      Záhadnost Maruška Pluháčková
  Zvláštní cena za Malou čarodějnici Lenička Táborská Extravagantnost Lenka Vybíralová

  Tererie Harazimová

  Eliška Karmazinová

  Gabriela Polívková

  Sabina Křížková

      Nevšední doplněk Lenka Vybíralová

  Iveta Křížková

  Eliška Švancerová

  Eliška Karmazinová

  Michal Olšanský

         

  Tituly MISS

  MISS 2015 - Sympatie Lenka Halouzková
  MISS 2015 - Malá čarodějnice Markéta Vymětalová
  MISS 2015 Terezie Harazimová
     
  Zvláštní cena Hlavní čarodějnice Lenka Vybíralová

  Tak a teď se už jen těšit na ročník 17-tý. A co bude dál? Přijďte a uvidíte.

 • 01.05.2015 = 8. Stavění Máje - Příkazy = Tradiční prvomájová akce pořádána v Příkazech, kde neseme Májový věnec obcí a po vztyčení Májky se představíme v doprovodném kulturním programu. Organizace se tentokrát ujala za rodiče paní Jitka Hegerová.

 • 14.06.2015 = Výšlap na Kosíř a ukončení sezóny - Celodenní výlet. Vlakem z Příkaz, přes Senici na Hané až do Čelechovic na Hané. Pak po turistickém značení na Kosíř. Na samém vrcholu pak následovalo opékání špekáčků, pro odvážné výšlap na zdejší rozhlednu. Proběhlo i nezbytné rozdání vysvědčení s možností vybrat si odměnu. Pak následoval sešup do Slatinic podle turistického značení. Ve  Slatinicích si každý mohl do času odjezdu udělat svůj vlastní program - posedět v cukrárně, dát si něco dobrého, podívat se o muzea veteránů ... A kdo se nakonec vypravil? Bylo nás dost. S dětmi jeli i jejich sourozenci, rodiče, prarodiče. Počasí nám tentokrát přálo a my turistiku zvládli bez deště, i když do chvílemi vypadalo, že pěkně zmokneme - no naštěstí to šlo jinudy. Výlet se vydařili a všichni byli spokojeni natolik, že se už ptali, kam se pojede příště.

 • 20. 08. – 10. 10. 2015  = Thajsko = Zapůjčili jsme jeden mužský kroj panu Martinu Molišovi z Litovle pro jeho stáž v Thajsku, kde se má prezentovat regionálním oděvem.

 • 19.09.2015 = Den obce Střeň - KOMÁRFEST = zapůjčili jsme dva kroje pro slavnostní zahájení akce. Kontrolu nad kroji převzala paní Marie Neoralová.

 • 19.11.2015 = Valná hromada - Členská schůze = Dnešní den byl pro náš soubor docela zásadní. Vlivem legislativních změn v naší zemi, kdy vyšel nový Občanský zákoník, který upravuje pravidla pro fungování spolků, i pro nás vyplynuli nezbytné zákonné povinnosti. Museli jsme udělat transformaci ze sdružení na spolek. Proto dnešního dne proběhla naše poslední Valná hromada, kdy jsme schválili nové stanovy tak, jak to všem sdružením nařizuje Občanský zákoník. Z našeho občanského sdružení  „Národopisný soubor Pantla z Nákla a z Příkaz“ se nově stal spolek „Národopisný soubor PANTLA, z.s. Téhož dne proběhla naše první Členská schůze, v rámci níž byla provedena i nová volba vedení. Statutárním zástupce spolku se stal Předseda - Mgr. Petr Ošťádal. Členy Rady spolku byly zvoleny – Neoralová Marie, Mgr. Hana Ošťádalová a Věra Krčmářová.

 • 12.12.2015 = Vánoce ve Skanzenu = V rámci vánočního jarmarku v Příkazech jsme se na návsi obce před Záložnou představili programem „Pozor, Lucky přijdou“. V samém úvodu jsme si s diváky zazpívali čtyři vánoční kolegy, aby následně děvčata předvedla „Lucky“ v akci. V samém závěru jsme si připomněli stávající období stejnojmennou písničkou „Vánoce jsou tady“. Všechny děti se do vystoupení zapojili s vervou i přes to, že počasí na kroj bylo docela chladné.

2014

 • 18.01.2014 = 21. Hanácký bál - Olomouc - Již tradiční první velká folklórní akce v regionu Olomouce v tradičnímu pojetí, kdy se během programu bálu představí svými prezentacemi pořádající soubory. Spolupořadateli HB byli tradičně = Dunajec z Olomouce, Cholinka z Choliny, Mladá Haná z Velké Bystřice, Týnečáci z Velkého Týnce a náš soubor. Pro letošek se nezapojily soubory Kanafaska z Velké Bystřice a Olešnica z Doloplaz. Letošní rok byl opět pod vedením našeho vedoucího Petr Ošťádala. Ples se celkově vydařil. Náš soubor sice nevystupoval, ale aktivně se do přípravy zapojil. Na plese tak vypomáhali Tereza Hékalová, Martina Melicharová, Radomír Palát a Žaneta Spurná. Tak doufejme, že příští rok bude-li ples, se zapojíme i vystoupením.

 • 05.02.2014 = Masopust - Cholina = Bohužel pro letošní rok nás tak trochu zradili zdravotní problémy a tak byla pro nás tato akce pasé.

 • 06.04.2014 = Vynášení Smrtky - Příkazy = Jako jedni z mála v republice udržujeme tento folklórní zvyk, kterým se v dřívějších dobách lidé loučili se zimou a vítali jaro. Letos jsme opět začali ve Skanzenu v Příkazích a to na Smrtnou neděli. Průvodem po obci jsme se přesunuli do prostoru u Rybníčku, kde jsme Smrtku odstrojili, po pracné snaze, přece jenom zapálili a poté vhodili do vody. Je vidno, že letošní zima byla opravdu  hodně zvláštní ani Smrtka nám nechtěla hořet. Následně pak děti předvedly ukázku nového tance a vyrazili jsme domů. Kdo chtěl, mohl zůstat a posedět a občerstvit se v hospůdce U Rybníčku - bylo krásné slunečné počasí.

 • 12.04.2014 = Velikonoce ve Skanzenu - Příkazy - I letos jsme se zapojili do kulturně bohatého programu v rámci předvelikonočního období, kdy jsme chtěli předvést některé netradiční zvyky. Do povídání o kraslicích a pletení tatarů jsme zapojili i diváky, kteří se aktivně zapojili. Pak děvčata zatancovala malou ukázku tance "Červený šáteček", aby následně přiběhli chlapci je vymrskat a protože to bylo odpoledne, bylo pro chlapce připraveno překvapení, kdy následně vymrskaly děvčata je. Všichni se u toho docela pobavili. Děti pak společně zatancovaly novou verzi tance "Červené šátečku" a pak ještě zazpívaly. Diváci měli možnost ochutnat domácí pečivo, které připravil náš vedoucí. Po vystoupení pak ještě Tereza Hékalová a Žaneta Spurná dělaly rozhovor pro Olomoucký deník.

 • 13.04.2014 = Chození s litečkem - Náklo - Nově jsme oprášili jeden z dávných zvyků, kdy děvčata chodila po obci s litečkem a vítala tak příchod jara. Co to je "litečko"? Nevíte? Tak se přijděte příští rok podívat. A možná budete překvapeni. Pro příští rok je vybrána trasa - Jáchymov. Chceme každý rok projít jinou částí obce Náklo a takto to pak střídat. Uvidíme zda se podaří tento zvyk oprášit.

 • 30.04.2014 = 15. Slet čarodějnic - Mezice - Na základě dlouholeté spolupráce opět s SDH Mezice. Celkem bylo zaevidováno 80 čarodějnic, sice to nebylo na rekord, ale i tak to byla hojná účast kostýmovaných. Navíc se některé masky neevidovaly. Kostýmovaní plnili "Čarodějnický x-boj", dále probíhá vyhodnocení masek a volba titulů MISS za aktivního odborné poroty. Počasí se na nás docela smálo a přispělo tak ke zdárnému průběhu. Před vyhlášením výsledků se  jako host programu představil skutečný fakír - IN FLAMENUS - Jiří Zaťko s partnerkou. A jak letošní slet vlastně dopadl? Zde předkládáme výsledky:

  Čarodějnický x-boj

  Hodnocení masek

  Hod koštětem Helena Steritová

  Eliška Karmazinová

  Kamila Haninová

  Vlasy Kateřina Brokešová
  Skok přes koště Lenka Halouzková

  Jakub Crhák

  Marie Pluháčková

  Nos Klára Uvízlová a Pavla Pejzlová

  Lenka Halouzková

  Terezie Harazimová

  Tanec s koštětem Kateřina Slížková

  Veronika Slížková

  Lucie Mádrová

  Obličej Klára Uvízlová a Pavla Pejzlová
  Slalom s koštětem Gabriela Polívková

  Lenka Vybíralová

  Lenka Halouzková

  Oděv Kateřina Brokešová
  Tanec kolem ohně nekonalo se Náhrdelník Diana Hošková
      Obuv Adéla Máchová
  Hodnocení dotazníků Barevnost Gabriela Polívková

  Marie Pluháčková

  Nelinka Drlíková

  Jméno Gabriela Polívková

  Kateřina Slížková

  Pohádkovost Eva Tichá a Janča Jančíková
  Skutek Anna Ludíková

  Kristýna Outratová

  Koště Terezie Harazimová
  Sídlo Eva Tichá a Janča Jančíková

  Gabriela Polívková

  Zvířátko Filip Pavlíček
      Chůze Lenka Halouzková

  Eliška Karmazinová

      Čaroděj muž Filip Pavlíček
      Záhadnost Markéta Knapková
  zvláštní cena Marie Müllerová

  Tereza Gřešíčková

  Jana Pětvalská

  Eliška Karmazinová

  Extravagantnost Klára Uvízlová a Pavla Pejzlová

  Terezie Harazimová

  Kateřina Brokešová

      Nevšední doplněk Gabriela Polívková

  Filip Pavlíček

  Diana Hošková

  Lenka Vybíralová

         

  Tituly MISS

  MISS 2014 - Sympatie Diana Hošková
  MISS 2014 - Malá čarodějnice Ema Hanáková
  MISS 2014 Terezie Harazimová
     
  Zvláštní cena Hlavní čarodějnice Eva Tichá a Janča Jančíková

  Tak a teď se už jen těšit na ročník 16-tý. A co bude dál? No to je přece jasný tradiční - Slet čarodějnic, tak jak je tradičně dělán již 15.let!

 • 01.05.2014 = 7. Stavění Máje - Příkazy - Opět jsme se podíleli na slavnostním průvodu a vtipně laděným vystoupením před vlastním postavením Májky, kdy se děti mimo jiné představily novým tancem "Červené šátečko".

 • 07.05.2014 = Focení ve Skanzenu - Příkazy - Byli jsme přizváni k pořízení několik "historických" fotografií v prostoru Skanzenu, kde jsme se fotili s historickým "veteránem" (autem). Pro nás pro všechny to byla zajímavá zkušenost a budeme jen doufat, že se k nám i nějaká ta fotografie dostane. Focení bylo domluveno přes Martinu Melicharovou  a agenturu DESMOS REAL s.r.o. Jako poděkování jsme dostali jednu zarámovanou fotografii se skupinovým portrétem.

 • 11.05.2014 = Slavnost kroje - Velká Bystřice - V rámci již tradiční folklórní akce, která je vždy tematicky zaměřena na jednu krojovou součást se představili i naši zástupci - Petr a Hana Ošťádalovi. Letošní ročník byl zaměřen na ženské sukně a zástěry.

 • 14.06.2014 = Výšlap na Bradlo a ukončení sezóny - Celodenní výlet. Vlakem z Příkaz, přes Olomouc, Šternberk, Uničov až do Libiny. Pak po turistickém značení na Bradlo. Cestou opékání špekáčků. Na Bradle focení s čertem a výšlap na skalní rozhlednu. Poté po turistickém značení dolů do Nové Hradečné, kdy byl malý oddych při čekání na vlak - bohužel místní občerstvení bylo zavřeno. V rámci čekání dostaly děti vysvědčení a odměny za roční snažení. A kdo se nakonec vypravil? Bylo nás dost. S dětmi jeli i jejich sourozenci, rodiče, prarodiče a dokonce i domácí mazlíčci. I přesto, že nás cestou 3x zastihl déšť, byli  nakonec všichni spokojeni - výlet se vydařil. Velká pochvala patří zejména tatínkům, kteří bravurně zvládli v polních i lesních podmínkách cestu s kočárky.

 • 03.07.2014 = Focení ve Skanzenu - Příkazy - Po vzájemné dohodě s Domem dětí a mládeže Olomouc (DDM Olomouc) jsme zrealizovali mimořádnou netypickou zkoušku v prostorách Skanzenu v Příkazech a to v krojích. Během naší zkoušky měli členové fotografického kroužku DDM Olomouc možnost si na nás vyzkoušet různé styly fotografování. A že to opravdu nebylo snadné není třeba vykládat, přece jenom děti už měly prázdniny a tak místy i docela dováděly. Ale že se akce vydařila můžete shlédnout na našich fotkách na facebooku, kde již máme některé fotky - autorkou je Hana Koudelková, které tímto moc děkujeme.

 • 19.07.2014 = Vítání veteránů - Příkazy - Obcí Příkazy jsme byli osloveni o zabezpečení dvou krojovaných dívek na vítání veteránů v rámci XVIII. Hanáckého okruhu, který tentokrát zavítal i do Příkaz a kde měl jednu ze svých zastávek. Vítání se ujaly Eliška Hegerová a  Tereza Hékalová.

 • 27.07.2014 = Vystoupení Dřevohostice - Z důvodu malé účasti z naší strany jsme museli odřeknout.

 • 01.-03.08.2014 = Festival ľudovej kultúry Koliesko Kokava nad Rimavicou - Slovensko - Za MAS Moravská cesta byl nominován k účasti náš vedoucí - Petr Ošťádal.

 • 16.08.2014 = Vystoupení Dubňany - Ze strany pořadatelů nebyla naše účast potvrzena.

 • 20.09.2014 = Den MAS - Podzimní slavnost v Příkazech = Odpolední program ve Skanzenu v Příkazech, kdy se v době od 13:00 do 18:00 konalo několik společných akcí - mezi jinými i vystoupení folklórních soborů nejen z Hané. Mimořádným hostem byla zpěvácká skupina KYTICA z Bratislavy.

 • 28.09.2014 = V. Setkání Hanáků s hejtmanem - Zábřeh na Moravě = Dá se říci, že jde o již tradiční setkávání se Hanáků z celé ČR s hejtmanem Olomouckého kraje. Tentokrát se setkání bude realizovat v Zábřehu. Z naší strany nakonec účast nebyla bohužel realizována.

 • 06.12.2014 = Vánoce v Bludově - Ze strany pořadatelů byla naše účast zrušena.
 • 13.12.2014 = Vánoce ve Skanzenu = V rámci vánočního jarmarku ve Skanzenu Příkazy jsme se zapojili do kulturního programu svým vystoupením, které máme zdokumentováno jak ve fotografiích, tak i na ve videu, které je možno shlédnout na YouTube.

2013

 • 19.01.2013 = 20. Hanácký bál - Olomouc - Již tradiční první velká folklórní akce v regionu Olomouce v tradičnímu pojetí, kdy se během programu bálu představí svými prezentacemi pořádající soubory. Spolupořadateli HB byli tradičně = Dunajec z Olomouce, Kanafaska a Mladá Haná z Velké Bystřice,  Cholinka z Choliny, Olešnica z Doloplaz, Týnečáci z Velkého Týnce a náš soubor. Hanačka z Litovle a Haná z Velké Bystřice se pro letošní rok na pořádání nepodílely. Letošní rok byl po dohodě se zástupci Týnečáků, tak trochu pod vedením našeho vedoucího Petr Ošťádala. Ples se celkově vydařil. Náš soubor se po delší době opět předvedl tanečním vystoupením a to pásmem "Hanácká beseda", kdy se zároveň předvedli i nováčci co přešli z dětské skupiny mezi starší, a to Tereza Hékalová, Alexandr Ljutjanský a Žaneta Spurná. Z dospělých se pak zapojili Marie Neoralová, Karel Fiala, Hana Ošťádalová, Martina Melicharová a Petr Ošťádal. Vystoupení se nám opravdu moc povedlo.

 • 09.02.2013 = Masopust - Cholina = Lidová veselice odehrávající se po obci Cholina, jejímž hlavním pořadatelem je soubor Cholinka z Choliny. Za náš soubor se účastnil jen Petr Ošťádal, Žaneta Spurná a Radomír Palát. Děti se díky chřipkovému onemocnění nakonec neúčastnili. Petr Ošťádal se představil i v jedné z hraných scének v roli vězně.

 • 17.03.2013 = Vynášení Smrtky - Příkazy = Tradiční zvyk loučení se zimou – komorní vynášení slaměné figuríny symbolizující zimu, její zapálení a vhození do vody. Díky docela velké zimě, jsme tentokrát nešli do krojů z důvodu docela studeného počasí a taky proto, že příští týden nás čeká náročnější víkend. Ale i tak bylo vynášení Smrtky v Příkazích velice vydařené. Pojali jsme to jako malou generálku na další týden. Po vynesení, odstrojení, zapálení a hození do zamrzlé vody jsme se šli zahřát čajem. Tak snad nikdo neonemocní a další vystoupení se nám také vydaří.

 • 23.03.2013 = Velikonoce ve Skanzenu - Příkazy - Zde jsme se představili několika tanečními a zpívanými vstupy dětí, včetně ukázky Hanácké a Moravské besedy.

 • 24.03.2013 = Vynášení Smrtky - Náklo - Tradiční zvyk loučení se zimou – komorní vynášení slaměné figuríny symbolizující zimu, její zapálení a vhození do vody. Letos poslední a příští rok zkusíme jaro přivolat jinak. I při tomto druhém termínu docela mrzlo a Smrtku jsem pouštěli po ledu.

 • 12.04.2013 = Poslední rozloučení - Olomouc - V životě jsou bohužel i smutné chvilky. Dne 5.3.2013 opustil řady folklóristů na olomoucku pan Jan Teššiny -  dlouholetý vedoucí souboru Dunajec. Za náš soubor se s ním byl rozloučit vedoucí soubor - Petr Ošťádal.

 • 30.04.2013 = 14. Slet čarodějnic - Mezice - Na základě dlouholeté spolupráce opět s SDH Mezice. Celkem bylo zaevidováno 114 čarodějnic, sice jsme rekord nepřekonali, ale i tak to byla hojná účast kostýmovaných. Kostýmovaní plnili "Čarodějnický x-boj", dále probíhá vyhodnocení masek a volba titulů MISS za aktivního odborné poroty. Počasí se na nás docela smálo a přispělo tak ke zdárnému průběhu. Před vyhlášením výsledků se  jako host programu představil skutečný kouzelník - THE MAGIC SEBASTIAN - dvojnásobný mistr ČR a devítinásobný vítěz soutěže GRAND PRIX v oboru všeobecné magie. A jak letošní slet vlastně dopadl? Zde předkládáme výsledky:

  Čarodějnický x-boj

  Hodnocení masek

  Hod koštětem Antonín Křeček

  Lucie Pumrlová

  Veronika Outratová

  Vlasy Alička Kozáková
  Skok přes koště Kristýna Hřivnová

  Eliška Karmazinová

  Michaela Bučková

  Nos Emílie Hanáková
  Tanec s koštětem Andrea Tataláková

  Markéta Knapková

  Jana Pětvalská

  Obličej Markéta Knapková
  Slalom s koštětem Lucie Mádrová

  Emílie Hanáková

  Lucie Dostálová

  Oděv Sára a Tereza Gřešíčkovy
  Tanec kolem ohně nekonalo se Náhrdelník Michaela Hřivnová
      Obuv Tereza Prázdná
  Hodnocení dotazníků Barevnost Kamila Haninová
  Jméno Veronika Hanáková Pohádkovost Lucie Štědrá
  Sídlo Terezie Harazimová Koště Ondra Crhák
  Skutek Markéta Haninová

  Sára a Tereza Gřešíčkovy

  Zvířátko Silvie Koleňáková
      Chůze Veronika Hanáková
      Čaroděj muž Antonín Křeček
      Záhadnost Lucie Dostálová
  zvláštní cena Marie Müllerová

  Tereza Gřešíčková

  Jana Pětvalská

  Eliška Karmazinová

  Extravagantnost Gabriela Polívková

  Anna Ludvíková

      Nevšední doplněk Markéta Knapková

  Terezie Harazimová

         

  Tituly MISS

  MISS 2013 - Sympatie Veronika Hanáková
  MISS 2013 - Malá čarodějnice Kateřina Brokešová
  MISS 2013 Markéta Knapková
     
  Zvláštní cena Hlavní čarodějnice Mariella Wagner (čarodějnice z Německa)

  Iveta Pluskalová - dle hlasování diváků

  Kamila Haninová - ocenění

  Luciana Pumrlová - ocenění

  Tak a teď se už jen těšit na ročník 15-tý. A kdo ví co bude dál ...

 • 01.05.2013 = 6. Stavění Máje - Příkazy - Opět jsme se podíleli na slavnostním průvodu a vtipně laděným vystoupením před vlastním postavením Májky.

 • 17.05.2013 = Hanácké den - Vyškov - Naši účast jsme byli nakonec nuceni odřeknout.

 • 25.05.2013 = 6. Školní OLYMPIÁDA - Náklo = V rámci odpoledního programu se prezentoval i náš soubor. Děti před rodiči i spolužáky předvedli, co již dovedou. Pro velký úspěch si závěrečný tanec s dětmi zatancovali i dospělí, které si děti sami vyzvali k tanci.

 • 14.06.2013 = Obec roku = Po loňském úspěchu se Obec Náklo rozhodla opět vstoupit do soutěžního klání obcí. Do kulturně společenského programu pro hodnotící komisi se opět zapojil i náš soubor. A protože byl celý program pojat do vtipného ladění, tak jsme si připravili "Šátečkovou"jako ukázku folkloru a poté i "Zmatenou čarodějnici", která připomněla naši největší akci "Slet čarodějnic". Sice obec nevyhrála, ale my byli rádi, že jsme se do prezentace naší obce zapojili mimo jiné i přivítáním komise v krojí chlebem a solí.

 • 13.07.2013 = Den obce - Náklo = Z našich organizačních důvodů jsme bohužel museli naši spoluúčast odřeknout.

 • 14.09.2013 = IV. Setkání Hanáků - Prostějov = Na posledním setkání nás bylo 8, Letos se nám podařilo i v rámci našeho souboru překonat svůj počet a dorazit v počtu 12 krojovaných. Sice počasí pořadatelům udělalo trochu čáru v plánech, ale i tak se akce vydařila. Každý si našel něco pozitivního. Dospělí se rádi zúčastnili rekordu v přípitku a děti si zejména užili pouťových atrakcí. Ostatně i někteří starší se rádi povozili. Takže nezbývá nic víc, než se těšit na další´setkání.

 • 27.10.2013 = 7. Mezecky dochaření - Mezice = v pořadí 7. ročník keltského Samainu po hanácku aneb Setkání duchů a strašidel, které se při příchodu zaevidují pomocí dotazníku a pak stráví příjemný podvečer plný zábavy a pohody v areálu hřiště v Mezicích. Přesně takto by se dal definovat tento pro náš soubor pořadatelsky poslední ročník. Celkem se dostavilo 14 kostýmovaných masek a tak oceněny byly všechny. Počasí sice trochu zazlobilo a tak závěrečné vypouštění lampiónů štěstí si většina nechala na doma, kdy bude počasí příznivější. Ale snad právě díky pošmournu a mrholení to byla ta pravá duchařská atmosféra.

 • 14.12.2013 = Vánoce ve Skanzenu = Dá se říci, že se jedná o tradiční vystoupení v rámci předvánočního jarmarku, který se koná ve Skanzenu Příkazy, kde se náš soubor zapojuje do kulturního doprovodného programu. Pro letošek jsme si připravili pásmo koled doprovázeno mluveným slovem o vánočních zvycích jak je známe, ale i zapomenutých. Samozřejmě jsme nevynechali ani velice oblíbené pouštění lodiček, které má každoročně velký úspěch.

2012

 • 14.01.2012 = 19. Hanácký bál - Olomouc - Již tradiční první velká folklórní akce v regionu Olomouce - tentokrát jsme se vrátili k původnímu tradičnímu pojetí, kdy se během programu bálu představí svými prezentacemi pořádající soubory. Dalšími spolupořadateli HB byli tradičně = Dunajec z Olomouce, Haná a Kanafaska a Mladá Haná z Velké Bystřice,  Cholinka z Choliny Olešnica z Doloplaz a Týnečáci z Velkého Týnce. Hanačka z Litovle se pro letošní rok na pořádání nepodílela. Sice příprava bálu byla hektická, ale díky nasazení Petra Ošťádala a Hany Květoňové se ples podařilo zdárně zrealizovat.

 • 04.02.2012 = Masopust - Cholina - Tradiční zvykoslovná akce, kterou pořádal Národopisný soubor Cholinka z Choliny, kam jsme byli i pro letošní rok pozváni. Bohužel z důvodu rozmaru počasí, kdy teploměr ukazoval -20°C, jsme pro letošní rok účast odřekli.

 • 04.02.2012 = 14. Národní krojovaný ples - Praha - Reprezentační ples Folklórního sdružení České republiky byl tentokrát věnován národopisné oblasti Praha a Středočeskému kraji. Pro letošní rok jsme svoji účast zrušili.

 • 25.03.2012 = Vynášení Smrtky - Příkazy - Tradiční zvyk loučení se zimou – komorní vynášení slaměné figuríny symbolizující zimu, její zapálení a vhození do vody.

 • 28.03.2012 = Velikonoční trhy v RCO - Olomouc - Ze strany RCO nebyla naše účast nakonec potvrzena.

 • 30.03.2012= Farmářské trhy - Litovel - Tradiční farmářské trhy, kde jsme se představili v rámci kulturního programu s naším hraným pásmem "Vynášení Smrtky a Velikonoce".

 • 31.03.2012 = Velikonoce ve Skanzenu - Příkazy - Zde jsme se představili naším hraným pásmem "Velikonoce" v rámci Velikonočního jarmarku konaného v prostorách Skanzenu Příkazy.

 • 01.04.2012 = Vynášení Smrtky - Náklo - Tradiční zvyk loučení se zimou – komorní vynášení slaměné figuríny symbolizující zimu, její zapálení a vhození do vody.

 • 30.04.2012 = 13. Slet čarodějnic - Mezice - Na základě dlouholeté spolupráce opět s SDH Mezice. Celkem bylo zaevidováno 119 čarodějnic a cca 10 bylo bez registrace. Tím jsme trhli dosavadní rekord. Kostýmovaní plnili "Čarodějnický x-boj", dále probíhá vyhodnocení masek a volba titulů MISS za aktivního odborné poroty. Počasí se na nás docela smálo a přispělo tak ke zdárnému průběhu. Před vyhlášením výsledků se  jako host programu představily - Břišní tanečnice z Nákla. A jak letošní slet vlastně dopadl? Zde předkládáme výsledky:

  Čarodějnický x-boj

  Hodnocení masek

  Hod koštětem O.O.

  Alena Pekařová

  Jakub Crhák

  Vlasy Hana Maksantová
  Skok přes koště Anna Jenčke

  Nikola Fojtíková

  Emil Hanák

  Nos Anička Elgnerová
  Tanec s koštětem Lucie Dostálová

  Jana Pětvalská

  Zdeněk Koleňák

  Obličej Martina Pejzlová
  Slalom s koštětem Vendula Lebová

  Katřina Brokešová

  Eliška Ošťádalová

  Oděv Anežka Jemelková
  Tanec kolem ohně nekonalo se Náhrdelník Petra Fojtíková
      Obuv Michalla Hřivnová
  Hodnocení dotazníků Barevnost Alena Pekařová
  Jméno Petra Vybíralová

  Lucie Chodilová

  Pohádkovost Kristýnka Hřivnová
  Sídlo Monika Spurná

  Jakub Crhák

  Koště Markéta Knapková
  Skutek Gabriela Polívková

  Martina Knapková

  Zvířátko Lucie Dostálová
      Chůze Silvie Koleňáková
      Čaroděj muž Zdeněk Koleňák
      Záhadnost Klára Uvírová
  zvláštní cena Marie Müllerová

  Tereza Gřešíčková

  Jana Pětvalská

  Eliška Karmazinová

  Extravagantnost Terezie Harazimová

  Markéta Knapková

  Jana Pětvalská

      Nevšední doplněk Pavla Pejzlová

  Terezie Harazimová

  Vendula Lebová

  Kristýnka Hřivnová

         

  Tituly MISS

  MISS 2012 - Sympatie Terezie Harazimová
  MISS 2012 - Malá čarodějnice Denisa Lebová
  MISS 2012 Gabriela Polívková
     
  Zvláštní cena Hlavní čarodějnice Markétka Vymětalová

  A protože to byl ročník 13-tý, tak se prostě něco zvláštního muselo stát! A taky stalo, při předávání cen se nám podařilo výhercům pěkně zamotat hlavy, ale jen a pouze k lepšímu.

 • 01.05.2012 = Stavění Máje - Příkazy - Opět jsme se podíleli na slavnostním průvodu a komorním vystoupením před vlastním postavením Májky.

 • 12.05.2012 = Žehnání pramenů - Slatinice - V odpolední kulturním programu se představili děti v tanečních a hraných pásmech.

 • 18.05.2012 = Hanácké den - Vyškov - Naši účast jsme byli nakonec nuceni odřeknout.

 • 26.05.2012 = Den česko-slovenské spolupráce - Rusava - V komponovaném programu se představila dospělá část v rámci prezentace MAS Moravská cesta a to ukázkou tanců z Hanácké besedy a závěrečnou písní "Na té naší Hané". Poprvé mezi námi byli nováčci z řad starších dětí.

 • 12.06.2012 = Obec roku - Náklo = V rámci této soutěže se do obce Náklo vypravila hodnotící komise. Pro tuto příležitost byl vytvořen kulturní program pro propagaci společenského života v obci. V průběhu tohoto programu jsme představili v rámci prezentací jak náš soubor, tak jsme předvedli i naše hrané vystoupení "Jaro".

 • 14.06.2012 = 6. Valná hromada souboru Pantla - Náklo = Valná hromada přinesla několik podstatných změn. Z důvodu členské základny a našeho působení jsme upravili místo svého působení na "Náklo-Příkazy". Dále bylo upraveno členství, kdy přibyla možnost udělení "Čestného členství" významným osobnostem. Byla upravena výše členských příspěvků a proběhla nová volba výboru:

  Výbor

  Mgr. Petr Ošťádal

  předseda
  Věra Krčmářová hospodář
  Ing. Martina Melicharová člen a předseda revizní komise
  Bc. Hana Ošťádalová kooptovatelný náhradník do výboru

  Členské příspěvky: do 15 let = 200,- Kč/rok; 16 - 18 let = 300,- Kč/rok; 19 a více = 500,- Kč/rok

  Čestné členství bylo uděleno:

  Jindřiška Spáčilová Za obnovení folklóru v obci Náklo založením a vedením dětského souboru Břehule
  Václav Utíkal Za folklórně hudební přínos pro soubor Pantla
  Marie Nováková Za udržení hanáckého nářečí a spolupráci v této oblasti se souborem Pantla
  Pavel Melichar Za finanční podporu souboru Pantla

 • 14.07.2012 = Den Obce Náklo - Mezice = V rámci nové tradice pro rozvoj kulturnosti naší obce jsme se zapojili jako prodejní stánek "Bochte", kdy jsme připravili a poté i prodávali domácí pečivo.

 • 28.07.2012 = Den česko-slovenské spolupráce - Dřevohostice = V komponovaném programu se představila dětská část v rámci prezentace MAS Moravská cesta a to ukázkou svých tanečních pásem.

 • 14.09.2012 = Den česko-slovenské spolupráce - Příkazy = V rámci projektu spolupráce pod názvem "Kroje našich krajů" (KNK) přišla řada i na náš region, který v projektu zastupuje Místní akční skupina Moravská cesta Litovelsko - Pomoraví (MAS MC-LP). Pro třídenní program byl vybrán areálu Skanzenu v Příkazech a hlavními garanty celé akce se tak stal náš soubor se spolupráci se souborem Cholinka z Choliny. První den se konal workshop = kdy se setkali regiony Malohont a Haná, aby se vzájemně naučili jejich tance. My jsme SLováky naučili "Sekerečku" a "Cófavou" a oni nás "Klenovecký čardáš".

 • 15.09.2012 = Den česko-slovenské spolupráce - Příkazy = Dopoledne se slovenská výprava vydala na náš pohádkový hrad Bouzov za doprovodu Petra Ošťádala, který jim zároveň udělal průvodce po našem regionu. Po obědě se pak v areálu Skanzenu v Příkazech odehrával vlastní hlavní program, který moderoval Petr Ošťádal. V rámci odpoledne se tak představili se svým vystoupením všechny soubory MAS MC-LP (Hanačka z Litovle, Cholina z Cholinky a Pantla z Nákla-Příkaz). Mimo tanečního vystoupení jsme se také představili v programu "Mlácení cepů".

 • 16.09.2012 = Den česko-slovenské spolupráce - Příkazy = Dopoledne se slovenská výprava vydala do našeho krajského města za doprovodu Petra Ošťádala, který jim zároveň udělal průvodce a seznámil je se zajímavostmi našeho "hlavního" města.

 • 22.09.2012 = 100. výročí školy - Příkazy = V rámci výročních oslav jsme se představili v rámci odpoledního kulturního programu a to ukázkou stávajících dětských pásem i ukázkou připravované Hanácké besedy.

 • 28.09.2012 = 3. Setkání Hanáků - Tovačov = V rámci této akce jsme se prezentovali jak při focení, slavnostním průvodu, tak i na pódiu ve zdravici a to v počtu 8 krojovaných, kdy jsme si spolu s diváky zazpívali píseň "A me sme me" s příslibem, že příště nás opět dojede víc.

 • 27.10.2012 = 6.Mezecky duchařeni - Mezice = 6. ročník keltského Samainu po hanácku aneb setkání duchů a strašidel se letos konalo pod hlavičkou SDH Mezice.

 • 27.10.2012 = Den česko-slovenské spolupráce Slovensko - Veľké Teriakovce = Poslední akce v rámci projektu KNK, kdy probíhala prezentace celoroční práce na renovovaném mlýnu v obci Veĺké Teriakovce. Byla zde instalována výstava krojů prezentující jednotlivé regiony, bannery jednotlivých souborů a krojované panenky. Za MAS MC-LP vezl kroj Petr Ošťádal. V rámci doprovodného programu proběhla návštěva obce Babinec a Kraskovo, kde se nachází historicky zajímavý kostel ze 13.století.

 • 28.10.2012 = Den česko-slovenské spolupráce Slovensko - Veľké Teriakovce = Dopolední program byl vyplněn workshopem mezi soubory MAS Malohont a MAS Podhostýnsko (Rusavjan), kdy se učili vzájemně své tance, které pak předvedli v rámci odpoledního programu na Salaši v obci Veľké Teriakovce. Zde se mělo také odehrávat soutěžní klání ve vaření specialit z ovčího masa, ale z důvodu deštivého počasí se oficiálně soutěž zrušila. Místní se nakonec se zpožděním do specialit nakonec přece jenom pustili.

 • 15.12.2012 = Vánoce ve Skanzenu - Příkazy = Opět jsme se zapojili a v rámci předvánoční atmosféry předvedli svůj vánoční program v rámci Vánočního jarmarku konaného v prostorách Skanzenu Příkazy. Pouštění lodiček z ořechů a se svíčkami mělo opět největší ohlas.

2011

 • 15.01.2011 = 18. Hanácký bál v Olomouci - Již tradiční první velká folklórní akce v regionu Olomouce - tentokrát trochu netradičně neboť se v rámci toho letošního bálu představilo vícero hanáckých souborů s programem, který si připravili pro letošní Národní krojovaný ples. Takže to byla velká předpremiéra. Dalšími spolupořadateli HB byli tradičně = Dunajec z Olomouce, Haná a Kanafaska a Mladá Haná z Velké Bystřice, Hanačka z Litovle, Cholinka z Choliny Olešnica z Doloplaz a Týnečáci z Velkého Týnce. Na letošním bále nás zamrzela jen ta skutečnost, že i přesto, že kolem HB náš vedoucí docela pendloval, tak nakonec náš soubor nebyl po akci prezentován jako spolupořadatel - to opravdu zabolí.

 • 05.02.2011 = 13. Národní krojovaný ples (NKP) Praha - spíše za účelem porovnání toho co Hanáci předvedli na HB v Olomouci jsme se vydali do Prahy. A můžeme hrdě říci, že tento NKP patřil zatím mezi nejvydařenější - takže Hanáci zdolali pověstnou "nešťastnou" třináctku.

 • 17.02.2011 = Beseda o hanáckém folklóru Náklo - besedy se účastnili děti z mateřské školy a děti 1.třídy základní školy pod dozorem svých učitelek. Besedy se za náš soubor účastnili Petr Ošťádal a Marie Neoralová, kteří představili hanácký region a především hanáckým krojem.

 • 05.03.2011 = Masopust - Cholina - na pozvání NS Cholinka z Choliny se zapojili do jejich Masopustního rejdění v maskách coby Smrťák (Petr Ošťádal), cigánka (Žaneta Spurná), vodník (Dušan Lakomý), švec (Ondřej Spurný) a babka (Alice Kozáková) za doprovodu Martiny Melicharové a Radomíra Paláta, který to vše zdokumentoval.

 • 12.03.2011 = Ples seniorů - Příkazy - v rámci odpoledního programu se představila naše dětská část s kulturním programem.

 • 26.03.2011 = Přehlídka dětských folklórních souborů - Tovačov - na základě pozvání v porotě zasedl náš vedoucí Petr Ošťádal.

 • 10.04.2011 = Vynášení smrtky - Příkazy - tradiční zvyk vynášení nastrojené figuríny, zvané Smrtka či Morena, kterou jsme v krojích za zpěvu odnesli k vodě, odstrojili, zapálili a hodili do vody. Letos jsme opět Smrtku utopili na Rybníčku.

 • 16.04.2011 = Velikonoce ve Skanzenu - Příkazy - v rámci dobré spolupráce s Obcí Příkazy jsme se zapojili do velikonočního programu ve Skanzenu v Příkazích, kde jsme v krojích předvedli jeden z typických velikonočních zvyků - pomlázku. Velké poděkování patří paní Marii Novákové z Nákla, která nám pomohla s textovou úpravou textu do hanáčtiny.

 • 17.04.2011 = Vynášení smrtky - Náklo - tradiční zvyk vynášení nastrojené figuríny, zvané Smrtka či Morena, kterou jsme v komorním provedení za zpěvu odnesli k vodě, odstrojili, zapálili a hodili do vody. Velké poděkování patří všem, kteří se účastnili či se přišli podívat.

 • 30.04.2011 = 12. Slet čarodějnic Mezice - Na základě dlouholeté spolupráce opět s SDH Mezice. Celkem bylo zaevidováno 112 čarodějnic a tentokrát nedojel žádný soubor. Kostýmovaní plnili "Čarodějnický x-boj", dále probíhá vyhodnocení masek a volba titulů MISS za aktivního odborné poroty. Sice počasí nás docela strašilo, ale i tak jde říci, že se jedná o vydařenou akci. Během programu této akce se představili i zajímaví hosté - Divadlo Hanácké obce z Prostějova, kteří se prezentovali hranou pohádkou "Čarodějnická zkouška" autorů Heleny Němcové a Václava Vedrala. Dále vystoupila stepařská taneční skupina Step Club Olomouc, která divákům předvedla své stepařské umění ve třech vstupech. A jak letošní slet vlastně dopadl? Zde předkládáme výsledky:

  Čarodějnický x-boj

  Hodnocení masek

  Hod koštětem Jakub Crhák, Lucie Dostálová, Adéla Bačíková Vlasy Veronika Slížková
  Skok přes koště Gabriela Polívková, Vlastimil Martínek, Markéta Knapková Nos Věra Hlaváčová
  Tanec s koštětem Natálie Gnipová, Petra Vybíralová, Žaneta Spurná Obličej Gabriela Polívková
  Slalom s koštětem Kristýna Hřivnová, Eliška Hegerová, Zora Tichá Oděv Martina Pejzlová
  Tanec kolem ohně nekonalo se Náhrdelník Pavla Pejzlová
      Obuv Emílie Hanáková
  Hodnocení dotazníků Barevnost Terezie Harazinová
  Jméno Gabriela Polívková Pohádkovost Veronika Doležalová
  Sídlo Ondřej Spurný Koště Pavla Vybíralová
  Nejmladší Vendula Mynářová Zvířátko Adéla Antlová
  Nejstarší Martina Pejzlová Chůze Eliška Karmazinová
      Čaroděj muž Libor Wagner
      Záhadnost Dorota Gajová
      Extravagantnost Kateřina Brokešová, Olga Ošťádalová, Věra Hlaváčová, Jakub Crhák, Eliška Švancerová
      Nevšední doplněk Adéla Antlová, Gabriela Polívková, Pavel Zbořil, Petra Vybíralová
         

  Tituly MISS

  MISS 2011 - Sympatie Olga Ošťádalová
  MISS 2011 - Malá čarodějnice Pavel Zbořil
  MISS 2011 Pavla a Martina Pejzlovy
     
  Zvláštní cena Hlavní čarodějnice
  Zajímavé čarodějnice Miloslava Jurečková
 • 01.05.2011 = Stavění máje v Příkazech - Letos trochu netradičně, jsme slavnostním průvodu s májovým věncem přes celou obec garantovali sami. Od zbrojnice přes celou obec a zpět před Záložnu. Nová trasa, nová tradice - Máj se letos stavěl přímo v centru obce. Toto nové pojetí jsme zpestřili kulturním programem.

 • 11.06.2011 = Záhorské slavnosti v Lipníku nad Bečvou - Na základě pozvání Střediska volného času p.o. jsme se vydali na první velké veřejné vystoupení do Lipníku nad Bečvou, kde jsme se prezentovali na Záhorských slavnostech. A celkový pocit je výborný - perfektní organizace a krásné počasí určitě přispěly k tomu, že tyto slavnosti se vydařily. Velká pochvala i všem účinkujícím.

 • 12.06.2011 = Řemesla ve skanzenu Příkazy - I přes velkou nepřízeň počasí jsme se vydali do skanzenu v Příkazech, kde jsme pod slovním doprovodem našeho vedoucího Petra Ošťádala, představili se vším co jsme se doposud naučili, včetně premiéry dvou nových vstupů - sólový výstup Alice Kozákové a sborový zpěv písně "Ančo rozmilá". Velký překvapením pro nás byla přítomnost diváků, kteří v deštivém počasí do skanzenu dorazili.

 • 25.06.2011 = 90. výročí SDH Hynkov - dětská složka z Příkaz se předvedla v rámci kulturního programu výročních oslav hasičů na Hynkově.

 • 02.07.2011 = 620. let obce Mezice - kulturní program v rámci výročních oslav obce Mezice, Sboru dobrovolných hasičů Mezice a v neposlední řadě i skromné připomenutí našeho 20. výročí existence, kde se kromě nás představil zajímavý folklórní program věnovaný především dětskému folklóru. Během programu se představili:

   

  - zpěváček - Zdeňka Řehoutová z Besednice - jižní Čechy
  - děti z Mateřské školy Náklo
  - Národopisný soubor OLŠINKA z Orlové - severní Morava
  - děti ze Základní školy Náklo
  - Martin Havlíček - vypravěč z Choliny
  - Laura Ošťádalová - vypravěčka z Choliny
  - Eva Vojancová - krasojezdkyně z Němčic nad Hanou
  - Národopisný soubor CHOLINKA z Choliny
  - ženy SOKOL Náklo
  - zpěváček - Jan Kočár z Valtic - jižní Morava
  - Národopisný soubor PANTLA z Nákla (dětská skupina Příkazy)
  - Národopisný soubor DOUDLEBAN z Doudleb - jižní Čechy
  - sourozenci Marie a Karel Turkovi z Nákla
  - Národopisný soubor OLŠINA z Orlové - severní Morava
 • 03.07.2011 = II. Setkání Hanáků Doloplazy - s ohledem na prázdninový režim a docela náročný konec školního roku jsme naši účast na této akci museli nakonec zrušit.

 • 02.09.2011 = Vystoupení na soukromé akci Příkazy - jako poděkování našemu několikaletému sponzorovi, jsem vystoupili v rámci soukromé akce - oslava narozenin.

 • 17.09.2011 = Rolnický den ve Skanzenu Příkazy - kde se dětská složka prezentovala malým komorním vystoupením a hlavní program "mlácení obilí" také doplnila mluveným hanáckým slovem. 

 • 13.10.2011 = Dětská skupina Náklo - s ohledem  a zájem rozjíždíme po dobrých zkušenostech v Příkazech i dětskou skupinu pro děti v Nákle - na první setkání se dostavilo 5 dětí a to z Nákla a ze Lhoty nad Moravou.

 • 27.10.2011 = 5. Mezecky dochařeni - Již tradiční akce předadventního charakteru se konala za velké spolupráci se Sdružením dobrovolných hasičů Mezice. A díky příkladné domluvě tato akce plynule navázala na lampiónový průvod pod garancí Obce Náklo. Jediné co nás trochu překvapilo byla poměrně malá účast kostýmovaných strašidel a duchů (pouze 18 evidovaných) a proto zvažujeme menší změnu v tomto programu. Z letošních evidovaných byli za kostým oceněni:

Emílie Hanáková + Tereza Ošťádalová Sestřenice lesní ženky
Nikola Navrátilová Ježibaba
Vašík Ponížil Ašánek Strašánek
Kája Kačmárová Bílá paní
Jiří Neoral Tůca
Kamilka Jurečková Bubák
 • 17.12.2011 = Vánoce ve Skanzenu Příkazy - V rámci Vánočního trhu jsme se v dopoledním programu představili programem, který divákům přiblížil některé již zapomenuté zvykoslovné tradice z období adventu. Diváci se tak prošli prostory skanzenu, kdy je přivítali hospodář s hospodyní, Barborky, Lucky až došli na huru, kde byly připomenuty některé dávné vánoční zvyky.

2010

 • 23.01.2010 = NS Pantla má své druhé internetové stránky www.pantla.cz - Důvodem zřízením nových stránek bylo to, že nám ty první byly provozovatelem jednoduše bez našeho vědomí nejdříve zablokovány a posléze zrušeny. A proto máme svou doménu, stránky by se měly ještě letos také zprovoznit.

 • 23.01.2010 = 17. Hanácký bál v Olomouci - Jako spolupořadatelé jsme měli na starost výzdobu stolů a částečně práce kolem tomboly. Zahájení bálu proběhlo slavnostním nástupem a "Moravskou besedou", tentokrát bez nás. Stejně tak jsme letos ani neúčinkovali v hlavním programu, důvodem je nedostatek tanečníků. Další spolupořadatelé = Dunajec z Olomouce, Haná a Kanafaska a Mladá Haná z Velké Bystřice, Hanačka z Litovle, Cholinka z Choliny Olešnica z Doloplaz a Týnečáci z Velkého Týnce. Na letošním bále došlo i k organizační změně kdy ve funkci hlavního garanta bálu pana Ladislava Čecháka nahradil Zdeněk Konečný. Hostem bálu byl Prácheňský dudácký soubor ze Strakonic.

 • 13.02.2010 = Národní krojovaný ples (NKP) Praha - Výhledově se připravuje NKP, který má být věnovaný regionu Haná a právě z toho důvodu vyrážíme na pozorovací misi, abych věděli o plese více, navíc došlo i ke změně místa konání NKP, proto nás o to více zajímala organizace, prostory, zázemí apod.

 • 21.03.2010 = Vynášení Smrtky v Příkazech - Podruhé tento zvyk představujeme v Příkazech, kdy v rámci průvodu vynášíme Smrtku z Hanáckého skanzenu až na Rybníček, kde jsme Morenu odstrojili, zapálili a hodili do vody.

 • 28.03.2010 = Vynášení Smrtky v Nákle - Odpoledne komorním průvodem vynášíme Smrtku na Plavisko kde jsme ji odstrojili, zapálili a hodili do vody.

 • 30.04.2010 = 11. Slet čarodějnic Mezice - Na základě dlouholeté spolupráce opět s SDH Mezice. Celkem bylo zaevidováno 110 čarodějnic a tentokrát nedojel žádný soubor. Kostýmovaní nově plní "Čarodějnický x-boj", dále probíhá vyhodnocení masek a volba titulů MISS za aktivního odborné poroty. VÝSLEDKY

  Čarodějnický x-boj

  Hodnocení masek

  Hod koštětem Lucka Kadlčíková, Alička Kozáková, Terezie Ošťádalová Vlasy Jakub Crhák
  Skok přes koště Alžběta Uvírová, Markéta Haninová, Karla Vybíralová Nos Věra Hlaváčová
  Tanec s koštětem Markéta Ručková, Anežka Hegerová, Natálie Gnipová Obličej Gabriela Koleňáková
  Slalom s koštětem Natálka Chovancová, Tereza Gřešíková, Lucie Jurečková Oděv Mila Jurečková
  Tanec kolem ohně nekonalo se Náhrdelník Kristýna Hřivnová
      Obuv Libuše Lézová, Bára Přehnilová
  Hodnocení dotazníků Barevnost Jakub Přehnil
  Jméno Zuzana Němčáková Pohádkovost Eliška Hegerová
  Sídlo Kamila Haninová Koště Eliška Ošťádalová
  Nejmladší Petra Vybíralová Zvířátko Gabriela Polívková
  Nejstarší Ondra Spurný Chůze Jan Réda, Vendula Kvapilová
      Čaroděj muž Jiří Fojtík
      Extravagantnost Šárka Večeřová, Jan Réda, Gabriela Koleňáková
      Záhadnost Tereza Prázdná
      Nevšední doplněk Petra Vybíralová, Žaneta Spurná
         

  Tituly MISS

  MISS 2010 - Sympatie Jan Réda
  MISS 2010 - Malá čarodějnice Míla Jurečková
  MISS 2010 Markéta Růčková
     
  Zvláštní cena Hlavní čarodějnice
  Zajímavé čarodějnice Soňa Holoubková, Gabriela Polívková

 • 01.05.2010 = Stavění máje v Příkazech - Po slavnostním průvodu s májovým věncem přes celou obec, se pak v kulturním programu představila pouze dětská složka.

 • 05.09.2010 = 1. Setkání Hanáků Velká Bystřice - Myšlenka velkého setkání Hanáků na Hané už byla dlouho, ale realizace je hodně náročná, proto velké díky ze jeho uskutečnění. A poněvadž nebylo reálné aby jel celý soubor, vydala se na toto setkání pouze symbolická delegace našeho souboru.

 • 25.09.2010 = Chorvatsko - Ve večerních hodinách vyrážíme trasu Olomouc - Brno - Vídeň - Graz - Zagreb - Karlovac, s konečným cílem dorazit do města Gradac, kam jsme dorazili v ranních hodinách. Zde již na nás čekal pan Josef Pivnička z Prostějova, který nám tuto cestu pomohl domluvit včetně ubytování.

 • 26.09.2010 = Chorvatsko - Po úmorném cestování máme volný den, který trávíme relaxací a procházkami po městě Gradac. Odpoledne pak zkoušíme program na taneční vystoupení, která nás v tomto městě čeká.

 • 27.09.2010 = Chorvatsko - Dnes máme opět volno a tak vyrážíme na výlet - Bačinská jezera, granátová jablka a nákup mandarinek, po návratu jsme si pak udělali procházku do nedaleké osady Brist.

 • 28.09.2010 = Chorvatsko - Dnes máme opět volno a tak čas trávíme převážně u moře a zkoušením programu.

 • 29.09.2010 = Chorvatsko - Dopoledne máme ještě volno a tak relaxujeme a prožíváme tu slavnostní atmosféru, která v Gradacu je díky svátku sv. Michala - patrona města. A díky těmto svátkům jsme tu i my. Večer se pak převlékáme do krojů a vyrážíme na vystoupení. Už jen naše korzování ulicemi vyvolalo veliký zájem.

 • 30.09.2010 = Chorvatsko - V ranních hodinách se vydáváme zpět domů a to co nejrychlejší cestou, plni dojmů z tohoto pobytu.

 • 23.10.2010 = Skanzen Příkazy - Pro klienty banky Volksbank zajišťujeme na dopoledne dvě krojované hostesky pro vítání pozvaných hostů a odpoledne se v rámci jejich doprovodného programu představuje dětská část komponovaným programem. Celý program garantovala Ing. Martina Melicharová.

 • 27.10.2010 = 4. Mezecky dochařeni - Neboli keltský svátek Samain po hanácku. Podstatou akce této akce je setkání všech duchů a strašidel a podzimní sychravé atmosféře se zastavit, pobavit, prostě se zklidnit a připravit se nadcházející dušičky a následný advent.

 • 28.11.2010 = NS Pantla má své druhé internetové stránky www.pantla.cz - Rozjíždíme jejich provoz.

2009

 • 24.01.2009 = 16. Hanácký bál v Olomouci - Jako spolupořadatelé jsme měli na starost výzdobu stolů a částečně práce kolem tomboly. Zahájení bálu proběhlo slavnostním vystoupením souborů Dunajec (50 let) a Olešnica (40 let), které oslavily svá jubilea. Naše vlastní vystoupení pak bylo pod názvem "Od Prostijova". Další spolupořadatelé = Dunajec z Olomouce, Haná a Kanafaska a Mladá Haná z Velké Bystřice, Hanačka z Litovle, Cholinka z Choliny, Olešnica z Doloplaz a Týnečáci z Velkého Týnce. Hostem bálu byl soubor Ondráš z Brna.

 • 07.02.2009 = Národní krojovaný ples (NKP) Žďár nad Sázavou - Ples letos zrušen s odůvodněním finanční krize, která postihla celý svět.

 • 14.03.2009 = Soutěžní přehlídka Tovačov - Díky tomu, že Petr Ošťádal byl pozván do poroty této soutěžní přehlídky, jedou na zkušenou i vedoucí dětské složky.

 • 29.03.2009 = Vynášení Smrtky v Příkazech - Poprvé tento zvyk představujeme v Příkazech a to jen s odpoledním programem. Průvodem vynášíme Smrtku z Hanáckého skanzenu až na Rybníček, kde jsme Morenu odstrojili, zapálili a hodili do vody.

 • 05.04.2009 = Vynášení Smrtky v Nákle - Odpoledne komorním průvodem vynášíme Smrtku na Plavisko kde jsme ji odstrojili, zapálili a hodili do vody.

 • 30.04.2009 = 10. Slet čarodějnic Mezice - Ve spolupráci s SDH Mezice. Celkem bylo zaevidováno 123 čarodějnic a tentokrát nedojel žádný soubor. Kostýmovaní plní "Čarodějnický pětiboj", dále probíhá vyhodnocení masek a volba titulů MISS za aktivního odborné poroty. VÝSLEDKY

  Čarodějnický pětiboj

  Hodnocení masek

  Hod koštětem Natálie Laková, Kristýna Adamíková, Monika Adamiková Vlasy Zuzana Antlová, Petra Doleželová
  Skok přes koště Tereza Faksová, Barbora Konopková, Klára Uvírová Nos Natálie Hejdová
  Tanec s koštětem Jiří Feigerlo, Markéta Treutnerová, Michal Němčák Obličej Tomáš Brázdila
  Slalom s koštětem Alžběta Uvírová, Barbora Přidalová, Pavla Peizlová Oděv Lucie Štědrá
  Tanec kolem ohně Anna Ludvíková, Monika Spurná, Veronika Skaličková Náhrdelník Tereza Hékalová
      Obuv Emílie Hanáková
  Hodnocení dotazníků Barevnost Jana Nováková
  Jméno Filip Dospiva Pohádkovost Klára Kovářová
  Sídlo Nikola Vymětalová Koště Karla Harazimová
  Nejmladší Kristýna Vaňková Zvířátko Zuzana Němčáková
  Nejstarší Gabriela Polívková Chůze Ivana Hřivnová
      Čaroděj muž Dan Malý
      Záhadnost Věra Hlaváčová
      Nevšední doplněk Nikola Vymětalová, Zuzana Antlová, Petra Doleželová, Tereza Prázdná
      Cena od poroty Monika Adamiková, Nikola Vymětalová, Zuzana Němčáková, Eliška Hegerová, Klára Kovářová
         

  Tituly MISS

  MISS 2009 - Sympatie Barbora Přehnilová
  MISS 2009 - Malá čarodějnice Petra Koppová
  MISS 2009 Pavlína Simonová
     
  Zvláštní cena Hlavní čarodějnice
  Čarodějňátko Alžběta Uvírová

 • 01.05.2009 = Stavění máje v Příkazech - Po slavnostním průvodu s májovým věncem přes celou obec, se pak v kulturním programu poprvé představili naši nejmenší a dokonce i ve společném vystoupení se složkou dospělou.

 • 11.09.2009 = Doudlebské dožínky - Letos trochu netradičně vyrážíme do Doudleb, Petr Ošťádal byl osloven, aby letošní dožínky provázel slovem. Původně domluvená konferenciérka Marie Kotrbová bohužel zemřela.

 • 12.09.2009 = Doudlebské dožínky - A tak jak to už chodí, vždy jsme překvapeni změnou programu. Na poslední chvíli jeden soubor odřekl účast a narychlo dáváme dohromady improvizovaný program. Dožínky nakonec proběhly perfektně.

 • 13.09.2009 = Doudlebské dožínky - Po velkém poděkování od Mirky Dürnfelderové vyrážíme zpět domů, cestou jsme si udělali zastávku v Českých Velenicích, protože cestu zpět jsme zvolili přes Rakousko.

 • 27.10.2009 = 3. Mezecky dochařeni - neboli keltský svátek Samain po hanácku. Podstatou akce této akce je setkání všech duchů a strašidel a podzimní sychravé atmosféře se zastavit, pobavit, prostě se zklidnit a připravit se nadcházející dušičky a následný advent.

2008

 • 19.01.2008 = 15. Hanácký bál v Olomouci - Jako spolupořadatelé jsme měli na starost výzdobu stolů a částečně práce kolem tomboly. Zahájení bálu proběhlo slavnostním nástupem a "Moravskou besedou", kde jsme účinkovali i my. Naše vlastní vystoupení pak bylo pod názvem "Kalamajka". Další spolupořadatelé = Dunajec z Olomouce, Haná a Kanafaska a Mladá Haná z Velké Bystřice, Hanačka z Litovle, Cholinka z Choliny, Olešnica z Doloplaz a Týnečáci z Velkého Týnce.

 • 02.02.2008 = Národní krojovaný ples (NKP) Žďár nad Sázavou - Výhledově se připravuje NKP, který má být věnovaný regionu Haná a právě z toho důvodu vyrážíme na pozorovací misi, abych věděli o plese více (organizaci, prostory, zázemí apod.)

 • 16.03.2008 = Vynášení Smrtky v Nákle - Odpoledne průvodem vynášíme Smrtku k vodě. Vlastně už jen pro sebe děláme tento zvyk, i když v letošním roce je nás již více, díky dětem z Příkaz, kdy jsme Morenu odnesli za zpěvu až k Plavisku, zde jsme ji odstrojili, zapálili a hodili do vody.

 • 11.04.2008 = Oslavy 50.narozenin našeho sponzora v Příkazech - Jako velké poděkování našemu mecenáši zajišťujeme na jeho oslavě malý kulturní program.

 • 25.04.2008 = Valná hromada FoS ČR Praha - Na celorepublikovém setkání zástupců folklórních souborů máme i svou delegaci a náš zástupce Petr Ošťádal je opět zvolen do Kontrolní komise FoS ČR.

 • 26.04.2008 = Valná hromada FoS ČR Praha - V rámci doprovodného programu, kterým jsou různá školení, máme možnost získat docela cenné informace pro rozšíření našich znalostí.

 • 27.04.2008 = Slavnostní osázení stromů před Obecním úřadem v Nákle - Zde jsme svým vystoupení zastřešili kulturní program.

 • 30.04.2008 = 9. Slet čarodějnic Mezice - Ve spolupráci s SDH Mezice. Celkem bylo zaevidováno 99 čarodějnic a i letos dojeli členové souboru Olšinka z Orlové. Kostýmovaní plní "Čarodějnický pětiboj", dále probíhá vyhodnocení masek a volba titulů MISS za aktivního odborné poroty. VÝSLEDKY

  Čarodějnický pětiboj

  Hodnocení masek

  Hod koštětem Gabriela Polívková, Viktorie Dospivová, Barbora Přehnilová Vlasy Viktorka Divilová
  Skok přes koště Markétka Haninová, Lucie Dostálová, Maroš Vychodil Nos Iva Prečanová
  Tanec s koštětem Hana Borošová, Petra Vybíralová, Veronika a Irena Kvapilovy Obličej Markéta Treuterová
  Slalom s koštětem Jakub Crhák, Marek Vybíral, Tomáš Dočkal Oděv Veronika a Irena Kvapilovy
  Tanec kolem ohně Miluše Noždová, Jiří Langenberk, Eva Hrachovinová Náhrdelník Barbora Přehnilová
      Obuv Beáta Látalová
  Hodnocení dotazníků Barevnost Kristýna Vaňková
  Jméno Veronika a Irena Kvapilovy Pohádkovost Natálie Hejdová
  Skutek zrušeno Koště Viktorie Dospivová
  Sídlo Eliška Čapková Zvířátko Tereza Kelucová
  Nejmladší Gabriela Polívková Chůze Jana Sapáková, Olga Ošťádalová, Svatava Vlčková
  Nejstarší Marek Vybíral Čaroděj muž Ondřej Spurný
      Záhadnost Markéta Treuterová
      Nevšední doplněk Tereza Havlíčková, Veronika a Irena Kvapilovy, Petra Vybíralová, Ondrášek Spurný, Gabriela Polívková, Tereza Keculová, Olga Ošťádalová, Martin Polívka
      Cena od poroty Markéta Vymětalová, Pavlínka Pejzlová, Barbora Přehnilová, Barunka Konopková, Gabriela Polívková
         

  Tituly MISS

  MISS 2008 - Sympatie Viktorie Dospivová
  MISS 2008 - Malá čarodějnice Jiří Langenberk
  MISS 2008 Tereza Kelucová
     
  Zvláštní cena Hlavní čarodějnice
  Čarodějňátko Marek Vybíral

 • 03.05.2008 = Stavění máje v Příkazích - Po slavnostním průvodu s májovým věncem přes celou obec, se pak v kulturním programu poprvé představili naši nejmenší. Dospělá složka pak za doprovodu naší kapely předvedla novou taneční podobu "Kalamajky".

 • 09.05.2008 = 65. výroční oslavy souboru Doudleban z Doudleb - Opět vyrážíme na jih Čech, tentokrát pouze delegace v rámci předání gratulace. Opět máme ubytování přímo v Doudlebech.

 • 10.05.2008 = 65. výroční oslavy souboru Doudleban z Doudleb - A tak jak to chodí, tak nás opět čekalo překvapení, pozvaných hostů přijalo velmi málo a tak improvizovaně dáváme dohromady malé vystoupení - typického hanáckého tance "Cófavé".

 • 11.05.2008 = 65. výroční oslavy souboru Doudleban z Doudleb - Cestou zpět jsme si udělali zastávku v Třebíči.

 • 13.07.2008 = Slavnosti hasičů Příkazy - V rámci kulturního programu se tu představila naše dětská složka.

 • 24.09.2008 = Chorvatsko - Ve večerních hodinách vyrážíme trasu Olomouc - Brno - Vídeň - Graz - Zagreb - Karlovac, s konečným cílem dorazit do města Gradac, kam jsme dorazili v ranních hodinách. Zde již na nás čekal pan Josef Pivnička z Prostějova, který nám tuto cestu pomohl domluvit včetně ubytování.

 • 25.09.2008 = Chorvatsko - Po úmorném cestování máme volný den, který trávíme relaxací a procházkami po městě Gradac. Odpoledne pak zkoušíme program na taneční vystoupení, která nás v tomto městě čeká.

 • 26.09.2008 = Chorvatsko - Dnes máme opět volno a tak se vydáváme do Dubrovníku. Cestou zpět děláme malou zastávku opět na Bačinských jezerech na granátová jablka. a nákup mandarinek. Odpoledne díky krásnému počasí je i čas na koupání v moři. Na večer pak zkoušíme program na taneční vystoupení.

 • 27.09.2008 = Chorvatsko - Máme opět volno a tak čas trávíme převážně u moře a zkoušením programu. Jen během dopoledne jsme měli malou komorní prezentaci v místním muzeu.

 • 28.09.2008 = Chorvatsko - Dopoledne máme ještě volno a tak relaxujeme a prožíváme tu slavnostní atmosféru, která v Gradacu je díky svátku sv. Michala - patrona města. A díky těmto svátkům jsme tu i my, neboť jsme součástí večerního programu. Ještě před večerním programem jsem pozváni na slavnostní oběd. Pak už se jen soustředíme na večerní vystoupení. Večer se pak převlékáme do krojů a vyrážíme na vystoupení. Už jen naše korzování ulicemi vyvolalo veliký zájem, díky němuž se na naše vystoupení dostavilo i plno Čechů, kteří zde byli na dovolené.

 • 29.09.2008 = Chorvatsko - V ranních hodinách se vydáváme zpět domů a to co nejrychlejší cestou, plni dojmů z tohoto pobytu.

 • 27.10.2008 = 2. Mezecky dochařeni - Neboli keltský svátek Samain po hanácku. Podstatou akce této akce je setkání všech duchů a strašidel a podzimní sychravé atmosféře se zastavit, pobavit, prostě se zklidnit a připravit se nadcházející dušičky a následný advent.

 • 18.12.2008 = Slavnostní předávání nové požární techniky v Olomouci - Petr Ošťádal a Marie Nováková v krojích vítali VIP hosty této akce chlebem a solí, ale i škvarky a slivovicí na Horním náměstí.

2007

 • 20.01.2007 = 14. Hanácký bál v Olomouci - Jako spolupořadatelé jsme měli na starost výzdobu stolů a částečně práce kolem tomboly. Zahájení bálu proběhlo slavnostním nástupem a "Moravskou besedou", kde jsme účinkovali i my. Naše vlastní vystoupení pak bylo pod názvem "Slavnostní menuet". Další spolupořadatelé = Dunajec z Olomouce, Haná a Mladá Haná z Velké Bystřice, Hanačka z Litovle, Cholinka z Choliny, Olešnica z Doloplaz a Týnečáci z Velkého Týnce.

 • 01.04.2007 = Vynášení Smrtky v Nákle - Odpoledne komorním průvodem vynášíme Smrtku k vodě. Vlastně už jen pro sebe děláme tento zvyk, kdy Morenu odneseme za zpěvu až k Plavisku, zde odstrojena, zapálena a hozena do vody.

 • 28.04.2007 = Stavení májky Příkazy - Po zhruba 60 letech se v Příkazech obnovuje tradice stavění obecního Máje, kam jsme pozvání a zrealizování kulturního vystoupení, kde jsme při této slavnostní příležitosti předvedli "Moravskou besedu" a "Slavnostní menuet".

 • 30.04.2007 = 8. Slet čarodějnic Mezice - Tradičně ve spolupráci s SDH Mezice. Celkem bylo zaevidováno 93 čarodějnic, což zapříčinilo opravdu aprílové počasí neboť bylo pěkně pošmourno a hustě mrholilo. I letos dojeli členové souboru Olšinka z Orlové. Kostýmovaní plní "Čarodějnický pětiboj", dále probíhá vyhodnocení masek a volba titulů MISS za aktivního odborné poroty. VÝSLEDKY

  Čarodějnický pětiboj

  Hodnocení masek

  Hod koštětem Daniel Malý, Vlastík Martínek, Sára Gřešíčková Vlasy Lenka Martínková
  Skok přes koště Pavla Malá, Kamča Labonková, Markétka Haninová, Lucie Dostálová Nos Olga Ošťádalová
  Tanec s koštětem Lucie Axmannová, Nikola Hubáčková, Kristýna Dokoupilová Obličej Emílie Hanáková
  Slalom s koštětem Nikola Vychodilová, Ondřej Spurný, Kateřina Švancerová Oděv Pavel Vybíral
  Tanec kolem ohně Barbora Přidalová, Viktorie Dostálová, Viktorka Divilová Náhrdelník Tereza Gajová
      Obuv Věra Hlaváčová
  Hodnocení dotazníků Barevnost Eliška Chromčáková
  Jméno Barbora Přehnilová Pohádkovost Eliška Švancerová
  Skutek Vlastík Martínek, Kačenka Štýbnarová Koště Markéta Knapková
  Sídlo Petr Spurný Zvířátko Natálie Trávníčková
  Nejmladší Kristýna Dvořáková Chůze Žaneta Spurná
  Nejstarší Nikola Vymětalová Čaroděj muž Martin Polívka
      Záhadnost Maruška Štýbnarová
      Extravagance Kristýna Vaňková, Gabriela Polívková, Jakub Crhák. Lucie Axmannová
      Nevšední doplněk Emílie Hanáková
         

  Tituly MISS

  MISS 2007 - Sympatie Karla Maršálková
  MISS 2007 - Malá čarodějnice Kateřina Šléglová
  MISS 2007 Pavla Švadlerová
     
  Zvláštní cena Hlavní čarodějnice
  Lesní muž Jakub Crhák

 • 05.08.2007 = Krátkodobá akce Daňkovice - Zájemci z našich řad se vydávají do Daňkovic, kde v rámci konání tábora mentálně postižených chceme zrealizovat zrealizovat nácviky nových pásem, ale i pokračovat v započaté spolupráci s mentálně postiženými. A hned po příjezdu se taky zapojujeme do jejich programu coby "Baby z Holomóca".

 • 06.08.2007 = Krátkodobá akce Daňkovice - Celé dopoledne trávíme s mentálně postiženými dětmi, pro které jsme připravili speciální folklórní program, kdy prezentujeme hanácké tance a písně. Po ukázce jsme je začali učit základní krok a zpěv písně "Čí só hode". Nácvik kroků i písně se setkal s velkým ohlasem. Odpoledne máme opět volno a tak se věnujeme našim nácvikům.

 • 07.08.2007 = Krátkodobá akce Daňkovice - Volný den jsme opět věnovali poznávání okolí této oblasti.

 • 08.08.2007 = Krátkodobá akce Daňkovice - Celé dopoledne trávíme s mentálně postiženými dětmi, pro které jsme připravili speciální folklórní program, kdy prezentujeme hanácké tance a písně. Po ukázce jsme je začali učit základní krok a zpěv písně "Čí só hode". Nácvik kroků i písně se setkal s velkým ohlasem. Odpoledne máme opět volno a tak se věnujeme našim nácvikům.

 • 09.08.2007 = Krátkodobá akce Daňkovice - Celé dopoledne trávíme s mentálně postiženými dětmi, pro které jsme připravili speciální folklórní program, kdy prezentujeme hanácké tance a písně. Po ukázce jsme je začali učit základní krok a zpěv písně "Čí só hode". Nácvik kroků i písně se setkal s velkým ohlasem. Odpoledne máme opět volno a tak se věnujeme našim nácvikům.

 • 10.08.2007 = Krátkodobá akce Daňkovice - Na dopoledne jsme pro děti připravili "Hledání zlatého pokladu", odpoledne naopak děti se svými vedoucími připravili program pro nás, aby nám ukázali co dovedou. Potěšilo nás, že na závěr všichni zazpívali "Hojaju" - takhle si pojmenovali píseň "Čí só hode".

 • 11.08.2007 = Krátkodobá akce Daňkovice - Balíme a jedeme domů.

 • 07.09.2007 = Dožínky Doudleby - Letos opět jako součást programu vyrážíme na jih Čech, tentokrát máme ubytování přímo v Doudlebech.

 • 08.09.2007 = Dožínky Doudleby - Celé dopoledne zkoušíme program založený na mluveném slově, tanci a zpěvu a pak hurá na dožínky.

 • 09.09.2007 = Dožínky Doudleby - Cestou domů jsme se zastavili pro změnu v Telči.

 • 26.09.2007 = Chorvatsko - Naše první velká zahraniční cesta. Ve večerních hodinách vyrážíme trasu Olomouc - Brno - Vídeň - Graz - Klagenfurt, abychom pak zabočili na Slovinsko, kde jsme měli domluvenou návštěvu župního správního města Naklo.

 • 27.09.2007 = Chorvatsko - Do slovinského Nakla dorážíme v ranních hodinách, kde jsme srdečně přijati županem (u nás hejtmanem) a pozvání na přátelské posezení u kávy, kdy jsme se navzájem představili a představili také své oblasti včetně předání upomínkových předmětů. Pak jsme se vydali na prohlídku tohoto města. Poté jsme byli pozváni na přátelský oběd, což nás trochu zaskočilo, ale po noční cestě potěšilo. Jako poděkování jsme předali lahvinku pravé hanácké "kadlátkovice", prostě slivovice, kterou ze svých zásob obětoval Miroslav Hrabčík. Naše cesta pak pokračovala dále přes Ljublan a Nove Mesto dále na jih, přes chorvatský Karlovac, s konečným cílem dorazit do města Gradac, kam jsme dorazili ve večerních hodinách. Zde již na nás čekal pan Josef Pivnička z Prostějova, který nám tuto cestu pomohl domluvit včetně ubytování.

 • 28.09.2007 = Chorvatsko - Po úmorném cestování máme den volna, který trávíme poznáváním města Gradac, ale také díky krásnému počasí i koupání v moři. Odpoledne pak zkoušíme program na taneční vystoupení, která nás čeká následný den.

 • 29.09.2007 = Chorvatsko - Dopoledne máme ještě volno a tak vyrážíme na nedaleká Bačinská jezera, kde je krásná přírodní expozice, ale také tu hojně rostou granátová jablka. Po slavnostním obědě na který jsme byli pozváni si dáváme ještě čas pro opakování vystoupení. Mezitím už ve městě probíhají slavnostní akce věnované oslavě patrona města sv. Michala. Večer se pak převlékáme do krojů a vyrážíme na vystoupení. Už jen naše korzování ulicemi vyvolalo veliký zájem, díky němuž se na naše vystoupení dostavilo i plno Čechů, kteří zde byli na dovolené.

 • 30.09.2007 = Chorvatsko - V ranních hodinách se vydáváme zpět domů a to co nejrychlejší cestou, plni dojmů z tohoto pobytu.

 • 16.10.2007= NS Pantla má skupinu dětí, s kterými začíná nácviky. Vedení této dětské složky se ujaly Věra Krčmářová a Ing. Martina Melicharová.

 • 27.10.2007 = 1. Mezecky dochařeni - naše novinka na trhu kulturních akcí, která tak trochu vznikla z popudu mezických hasičů, kteří se na nás obrátili, zda by nešlo udělat na podzim něco podobného co děláme na jaře - tedy Slet čarodějnic. A tak vedoucí souboru Petr Ošťádal sáhl do materiálů opravdu historických. Podkladem pro tuto akci je vlastně keltský svátek Samain, tedy svátek, kdy se uctívali duchové a strašidla. A tak pracovně vzniklo "Setkání duchů a strašidel", které nakonec dostalo oficiální název "Mezecky dochařeni". Podstatou akce této akce je setkání všech duchů a strašidel a podzimní sychravé atmosféře se zastavit, pobavit, prostě se zklidnit a připravit se nadcházející dušičky a následný advent.

2006

 • 21.01.2006 = 13. Hanácký bál v Olomouci - Jako spolupořadatelé jsme měli na starost výzdobu stolů a částečně práce kolem tomboly. Zahájení bálu proběhlo slavnostním nástupem a "Moravskou besedou", kde jsme účinkovali i my. Naše vlastní vystoupení pak bylo pod názvem "Po našem". Další spolupořadatelé = Dunajec z Olomouce, Haná a Mladá Haná z Velké Bystřice, Hanačka z Litovle, Cholinka z Choliny, Olešnica z Doloplaz a Týnečáci z Velkého Týnce.

 • 09.04.2006 = Vynášení Smrtky v Nákle - Letos bez dopolední lítečkové obchůzky. Po zkušenostech z minulých let zjišťujeme, že to není pro koho dělat. Odpoledne pak komorním průvodem vynášíme Smrtku k vodě. Vlastně už jen pro sebe děláme tento zvyk, kdy Morenu odneseme za zpěvu až k Plavisku, zde odstrojena, zapálena a hozena do vody.

 • 30.04.2006 = 7. Slet čarodějnic Mezice - Tradičně ve spolupráci s SDH Mezice. Celkem bylo zaevidováno 48 čarodějnic, což zapříčinilo opravdu aprílové počasí neboť bylo pěkně pošmourno a hustě mrholilo. A tak letos i přes nepřízeň počasí dorazili členové souboru Olšinka z Orlové. Kostýmovaní plní "Čarodějnický pětiboj", který byl letos zkrácen i díky počasí pouze na trojboj, dále probíhá vyhodnocení masek a volba titulů MISS za aktivního odborné poroty. VÝSLEDKY

  Čarodějnický pětiboj

  Hodnocení masek

  Hod koštětem nekonalo se Vlasy Kájinka Pazderová
  Skok přes koště Olga Ošťádalová, Jiří Žváček, Věra Smětáková Nos Ivana Puszkiewiczová
  Tanec s koštětem Jiří Lancman, Markéta Ožanová, Renata Glancová Obličej Timea Farkašová
  Slalom s koštětem Andrea Pazderová, Jiří Žváček, Petra Vybíralová Oděv Věra Smětáková
  Tanec kolem ohně nekonalo se Náhrdelník Radka Smětáková
      Obuv Markéta Muricová
  Hodnocení dotazníků Barevnost Denisa Pazderová
  Skutek Monika Spurná, Vlastimil Martinek Pohádkovost Šárka Přidalová
  Sídlo Iveta Hrachovinová Koště Jiří Kazárik
  Jméno Eva Šperlíková Zvířátko Věra Hlaváčová
  Nejstarší Adélka Antlová Chůze Monika Nogová
  Nejmladší Pavel Vybíral Čaroděj muž Andrea Pazderová
      Záhadnost Bibiana Farkašová
      Extravagance Šárka Přidalová
      Nevšední doplněk Šimon Přidal, Pavel Vybíral, Jan Valový
         

  Tituly MISS

  MISS 2006 - Sympatie Olga Ošťádalová
  MISS 2006 - Malá čarodějnice Šárka Přidalová
  MISS 2006 Eva Šperlíková
     
  Zvláštní cena Hlavní čarodějnice
  Malá ďáblice Kristýnka Navrátilová

 • 24.06.2006 = Oslavy SDH Mezice - V rámci dobré vzájemné spolupráce jsme se prezentovali slavnostním menuetem a ukázkou hanáckých tanců.

 • 31.07.2006 = Krátkodobá akce Daňkovice - Zájemci z našich řad se vydávají do Daňkovic, kde v rámci konání tábora mentálně postižených chceme zrealizovat zrealizovat nácviky nových pásem, ale i pokračovat v započaté spolupráci s mentálně postiženými. A hned po příjezdu se taky zapojujeme do jejich programu coby "Baby z Holomóca".

 • 01.08.2006 = Krátkodobá akce Daňkovice - Celé dopoledne trávíme s mentálně postiženými dětmi, pro které jsme připravili speciální folklórní program, kdy prezentujeme hanácké tance a písně. Po ukázce jsme je začali učit základní krok a zpěv písně "Čí só hode". Nácvik kroků i písně se setkal s velkým ohlasem. Odpoledne máme opět volno a tak se věnujeme našim nácvikům.

 • 02.08.2006 = Krátkodobá akce Daňkovice - Celé dopoledne trávíme s mentálně postiženými dětmi, pro které jsme připravili speciální folklórní program, kdy prezentujeme hanácké tance a písně. Po ukázce jsme je začali učit základní krok a zpěv písně "Čí só hode". Nácvik kroků i písně se setkal s velkým ohlasem. Odpoledne máme opět volno a tak se věnujeme našim nácvikům.

 • 04.08.2006 = Krátkodobá akce Daňkovice - Na dopoledne jsme pro děti připravili "Hledání zlatého pokladu", odpoledne naopak děti se svými vedoucími připravili program pro nás, aby nám ukázali co dovedou. Potěšilo nás, že na závěr všichni zazpívali "Hojaju" - takhle si pojmenovali píseň "Čí só hode".

 • 05.08.2006 = Krátkodobá akce Daňkovice - Balíme a jedeme domů.

 • 08.09.2006 = Dožínky Doudleby - Původně jsme se chtěli jenom podívat bez vystupování, ale telefonát den předem vše změnil a tak nakonec přece jen dva pánské kroje bereme. A tak opět hurá na jih Čech do ubytovny u obce Plav.

 • 09.09.2006 = Dožínky Doudleby - Celé dopoledne dáváme dohromady improvizovaný program. Na oběd jsme si odskočili do Českých Budějovic a pak hurá do Doudleb, kde jsme nakonec předvedli naše improvizované číslo v podání Miroslava Hrabčíka a Petr Ošťádala. Nad naše očekávání, i když jsme vlastně vůbec netancovali, jsme měli velký aplaus.

 • 10.09.2006 = Dožínky Doudleby - Cestou domů jsme se opět podívali do Českých Budějovic, kdy jsme na ně měli trochu více času.

 • 18.11.2006 = 10. výročí NS Pantla - je to až k nevíře, ale máme za sebou deset let samostatné činnosti. A proto je dobré trochu bilancovat, pozvat všechny bývalé i stávající členy (tj. celkem 99 členů), pozvat vzácné hosty. Pozvání přijaly a delegace přijeli ze souborů Hanáček Brno, Hanačka Litovel, Doudlebáci z Doudleb a Týnečáci z Velkého Týnce. Až po ukončení oslav jsme vlastně přišli na to, že to naše jubileum je dvoukulaté, máme totiž za sebou i 15 let co jsme vznikly jako dospělá složka dětského souboru Břehule.

2005

 • 01.01.2005 = NS Pantla má své první internetové stránky www/mujweb.cz/kultura/pantla

 • 15.01.2005 = 12. Hanácký bál v Olomouci - Jako spolupořadatelé jsme měli na starost výzdobu stolů a částečně práce kolem tomboly. Zahájení bálu proběhlo slavnostním nástupem a "Moravskou besedou", kde jsme účinkovali i my. Naše vlastní vystoupení pak bylo pod názvem "Cestó". Další spolupořadatelé = Dunajec z Olomouce, Haná a Mladá Haná z Velké Bystřice, Hanačka z Litovle, Cholinka z Choliny a Týnečáci z Velkého Týnce.

 • 29.01.2005 = Ples SRPŠ ZŠ Náklo - Z důvodu chřipkové epidemie jsme byli nuceni secvičit narychlo nové pásmo, které spočívalo ve slavnostní valčíkovém menuetu, ke kterému jsem přidali novou verzi na píseň "Čí só hode".

 • 20.03.2005 = Vynášení Smrtky v Nákle - Dopoledne lítečková obchůzka. Odpoledne pak slavnostním průvodem byla Smrtka odnesena za zpěvu až k Plavisku, zde odstrojena, zapálena a hozena do vody.

 • 30.04.2005 = 6. Slet čarodějnic Mezice - Tradičně ve spolupráci s SDH Mezice. Celkem bylo zaevidováno 76 čarodějnic. Letos bohužel bez hostů. Kostýmovaní plní "Čarodějnický pětiboj", dále probíhá vyhodnocení masek a volba titulů MISS za aktivního odborné poroty. VÝSLEDKY

  Čarodějnický pětiboj

  Hodnocení masek

  Hod koštětem Kristýnka Pěčková, Věra Smětáková, Kristýnka Dvořáčková Vlasy Lenka Martínková
  Skok přes koště Martina Axmannová, Kristýnka Navrátilová, Žaneta Spurná Nos Terezka Kolavíková
  Tanec s koštětem Nikola Vymětalová, Šárka Přidalová, Magdaléna Vodičková Obličej Terezka Prázdná
  Slalom s koštětem Viktorka Divilová, Anička Pacáková, Tereza Hákalová Oděv Antonín Gaja
  Tanec kolem ohně Barbora Fišarová, Adéla Antlová, Michaela Sprušilová Náhrdelník Tereza Kelucová
      Obuv Nikola Vychodilová
  Hodnocení dotazníků Barevnost Kristýnka Vaňková
  Skutek Anežka Dulajová, Martina Opatovská Pohádkovost Petra Vybíralová
  Sídlo Jana Vojtková Koště Jana Nováková
  Jméno Pavlík Vybíral Zvířátko Jana Hrachovinová
  Nejstarší Gabriela Polívková Chůze Klára Kovářová
  Nejmladší Nikola Hubáčková Čaroděj muž Vlastimil Martínek
      Záhadnost Radka Smětáková
      Extravagance Lucie Utíkalová, Petra Hrachovinová, Pavla Malá
      Nevšední doplněk Ivona Vymětalová
         

  Tituly MISS

  MISS 2005 - Sympatie Pavla Malá
  MISS 2005 - Malá čarodějnice Denisa Pazderová
  MISS 2005 Věra Smětáková
     
  Zvláštní cena Hlavní čarodějnice
  Celkový dojem Lenka Martínková

 • 28.05.2005 = Olomócké kvítek - Na základě výzvy dechovky Věrovanka jsme se přihlásili a následně i zúčastnili tohoto festivalu, kde se realizoval první pokus o "Největší počet párů v hanáckých krojích tančící Moravskou besedu". Rekord se podařil díky 16 tančícím párům, z toho 4 byly naše.

 • 09.07.2005 = Primiční mše pana Petra Utíkala v Mezicích - Občan Mezic, Petr Utíkal, po létech studií a praxe byl vysvěcen na faráře a tato významná událost se konala pod širým nebem v areálu mezického hřiště. A protože býval i členem našeho souboru, bylo pro nás ctí obohatit naším vystoupením tuto významnou událost a to bez ohledu na počasí.

 • 01.08.2005 = Krátkodobá akce Daňkovice - Zájemci z našich řad se vydávají do Daňkovic, kde v rámci konání tábora mentálně postižených chceme zrealizovat zrealizovat nácviky nových pásem, ale i pokračovat v započaté spolupráci s mentálně postiženými. A hned po příjezdu se taky zapojujeme do jejich programu coby "Baby z Holomóca".

 • 02.08.2005 = Krátkodobá akce Daňkovice - Celé dopoledne trávíme s mentálně postiženými dětmi, pro které jsme připravili speciální folklórní program, kdy prezentujeme hanácké tance a písně. Po ukázce jsme je začali učit základní krok a zpěv písně "Čí só hode". Nácvik kroků i písně se setkal s velkým ohlasem. Odpoledne máme opět volno a tak se věnujeme našim nácvikům.

 • 03.08.2005 = Krátkodobá akce Daňkovice - Volný den jsme opět věnovali poznávání okolí této oblasti.

 • 04.08.2005 = Krátkodobá akce Daňkovice - Celé dopoledne trávíme s mentálně postiženými dětmi, pro které jsme připravili speciální folklórní program, kdy prezentujeme hanácké tance a písně. Po ukázce jsme je začali učit základní krok a zpěv písně "Čí só hode". Nácvik kroků i písně se setkal s velkým ohlasem. Odpoledne máme opět volno a tak se věnujeme našim nácvikům.

 • 05.08.2005 = Krátkodobá akce Daňkovice - Na dopoledne jsme pro děti připravili "Hledání zlatého pokladu", odpoledne naopak děti se svými vedoucími připravili program pro nás, aby nám ukázali co dovedou. Potěšilo nás, že na závěr všichni zazpívali "Hojaju" - takhle si pojmenovali píseň "Čí só hode".

 • 06.08.2005 = Krátkodobá akce Daňkovice - Balíme a jedeme domů.

 • 10.09.2005 = Dny evropského kulturního dědictví (DEKD) Olomouc - Opětovně jsme se představili komponovaným programem. I když nám počasí moc nepřálo, sklidili jsme velký aplaus.

 • 29.12.2005 = Vystoupení pro CK Baron Trenk v hotelu Flora v Olomouci - Vystupujeme pro zahraniční turisty.

2004

 • 24.01.2004 = 11. Hanácký bál v Olomouci - Jako spolupořadatelé jsme měli na starost výzdobu stolů a částečně práce kolem tomboly. Zahájení bálu proběhlo slavnostním nástupem a "Moravskou besedou", kde jsme účinkovali i my. Naše vlastní vystoupení pak bylo pod názvem "A me sme me". Další spolupořadatelé = Dunajec z Olomouce, Haná a Mladá Haná z Velké Bystřice, Hanačka z Litovle, Cholinka z Choliny, Olešnica z Doloplaz a Týnečáci z Velkého Týnce.

 • 28.02.2004 = Krátkodobá akce Daňkovice - Zájemci z našich řad se vydávají do Daňkovic, kde v rámci konání tábora mentálně postižených chceme zrealizovat zrealizovat nácviky nových pásem, ale i pokračovat v započaté spolupráci s mentálně postiženými. A hned po příjezdu se taky zapojujeme do jejich programu coby "Baby z Holomóca".

 • 01.03.2004 = Krátkodobá akce Daňkovice - Celé dopoledne trávíme s mentálně postiženými dětmi, pro které jsme připravili speciální folklórní program, kdy prezentujeme hanácké tance a písně. Po ukázce jsme je začali učit základní krok a zpěv písně "Čí só hode". Nácvik kroků i písně se setkal s velkým ohlasem. Odpoledne máme opět volno a tak se věnujeme našim nácvikům.

 • 02.03.2004 = Krátkodobá akce Daňkovice - Volný den jsme opět věnovali poznávání okolí této oblasti.

 • 03.03.2004 = Krátkodobá akce Daňkovice - Celé dopoledne trávíme s mentálně postiženými dětmi, pro které jsme připravili speciální folklórní program, kdy prezentujeme hanácké tance a písně. Po ukázce jsme je začali učit základní krok a zpěv písně "Čí só hode". Nácvik kroků i písně se setkal s velkým ohlasem. Odpoledne máme opět volno a tak se věnujeme našim nácvikům.

 • 04.03.2004 = Krátkodobá akce Daňkovice - Celé dopoledne trávíme s mentálně postiženými dětmi, pro které jsme připravili speciální folklórní program, kdy prezentujeme hanácké tance a písně. Po ukázce jsme je začali učit základní krok a zpěv písně "Čí só hode". Nácvik kroků i písně se setkal s velkým ohlasem. Odpoledne máme opět volno a tak se věnujeme našim nácvikům.

 • 05.03.2004 = Krátkodobá akce Daňkovice - Na dopoledne jsme pro děti připravili "Hledání zlatého pokladu", odpoledne naopak děti se svými vedoucími připravili program pro nás, aby nám ukázali co dovedou. Potěšilo nás, že na závěr všichni zazpívali "Hojaju" - takhle si pojmenovali píseň "Čí só hode".

 • 06.03.2004 = Krátkodobá akce Daňkovice - Balíme a jedeme domů.

 • 04.04.2004 = Vynášení Smrtky v Nákle - Dopoledne lítečková obchůzka. Odpoledne pak slavnostním průvodem byla Smrtka odnesena za zpěvu až k Plavisku, zde odstrojena, zapálena a hozena do vody.

 • 30.04.2004 = 5. Slet čarodějnic Mezice - Tradičně ve spolupráci s SDH Mezice. Celkem bylo zaevidováno 75 čarodějnic. Letos se opět dostavili členové souboru Olšinka z Orlové. Kostýmovaní plní "Čarodějnický pětiboj", dále probíhá vyhodnocení masek a volba titulů MISS za aktivního odborné poroty. VÝSLEDKY

  Čarodějnický pětiboj

  Hodnocení masek

  Hod koštětem Lenka Smékalová, Pavlíka Komínková, Klára Kovářová, Jiří Lancman Vlasy Romana Havlíčková
  Skok přes koště Lucie Axmannová, Jana Hrachovinová, Natálka Gnipová Nos Olga Ošťádalová
  Tanec s koštětem Žaneta Kantková, Monika Spurná, Klaudie Gnipová Obličej Romana Ošťádalová
  Slalom s koštětem Olga Ošťádalová, Tomáš Kazárik, Monika Spurná Oděv Veronika Kvapilová
  Tanec kolem ohně Viktorie Kolátková, Pavla Malá, Tereza Krumpolcová Náhrdelník Gabriela Polívková
      Obuv Lenka Smékalová, Pavlína Komínková
  Hodnocení dotazníků Barevnost Emílie Hanáková
  Skutek Petra Hrachovinová, Eva Smékalová Pohádkovost Jakub Langerberk
  Sídlo Kamila Michalíková Koště Jana Doleželová
  Jméno Lenka Smékalová, Pavlína Komínková Zvířátko Klára Kovářová
  Nejstarší Eva Šperlíková Chůze Olga Ošťádalová
  Nejmladší Jakub Langemberk Čaroděj muž Jiří Lancman
      Záhadnost Veronika Kvapilová
      Extravagance Lenka Smékalová, Pavlínka Komínková, Jiří Lancman, Terezka Ošťádalová
      Nevšední doplněk Petra Hrachovinová, Nikola Vychodilová, Veronika Kvapilová, Jiří Lancman
         

  Tituly MISS

  MISS 2004 - Sympatie Nikola Vychodilová
  MISS 2004 - Malá čarodějnice Klára Kovářová
  MISS 2004 Jiří Lancman
     
  Zvláštní cena Hlavní čarodějnice
  Celkový dojem Gabriela Polívková

 • 20.06.2004 = Rodinná pouť Brno - Z organizačních důvodů vně souboru jsme nakonec nikam nejeli.

 • 02.08.2004 = Krátkodobá akce Daňkovice - Zájemci z našich řad se vydávají do Daňkovic, kde v rámci konání tábora mentálně postižených chceme zrealizovat zrealizovat nácviky nových pásem, ale i pokračovat v započaté spolupráci s mentálně postiženými. A hned po příjezdu se taky zapojujeme do jejich programu coby "Baby z Holomóca".

 • 03.08.2004 = Krátkodobá akce Daňkovice - Celé dopoledne trávíme s mentálně postiženými dětmi, pro které jsme připravili speciální folklórní program, kdy prezentujeme hanácké tance a písně. Po ukázce jsme je začali učit základní krok a zpěv písně "Čí só hode". Nácvik kroků i písně se setkal s velkým ohlasem. Odpoledne máme opět volno a tak se věnujeme našim nácvikům.

 • 04.08.2004 = Krátkodobá akce Daňkovice - Dnes máme volno a tak opět vyrážíme po okolí a poznáváme zajímavosti tohoto kraje.

 • 05.08.2004 = Krátkodobá akce Daňkovice - Celé dopoledne trávíme s mentálně postiženými dětmi, pro které jsme připravili speciální folklórní program, kdy prezentujeme hanácké tance a písně. Po ukázce jsme je začali učit základní krok a zpěv písně "Čí só hode". Nácvik kroků i písně se setkal s velkým ohlasem. Odpoledne máme opět volno a tak se věnujeme našim nácvikům.

 • 06.08.2004 = Krátkodobá akce Daňkovice - Na dopoledne jsme pro děti připravili "Hledání zlatého pokladu", odpoledne naopak děti se svými vedoucími připravili program pro nás, aby nám ukázali co dovedou. Potěšilo nás, že na závěr všichni zazpívali "Hojaju" - takhle si pojmenovali píseň "Čí só hode".

 • 07.08.2004 = Krátkodobá akce Daňkovice - Balíme a jedeme domů.

 • 11.09.2004 = Dny evropského kulturního dědictví (DEKD) Olomouc - Opět jsme se představili komponovaným programem.

 • 20.11.2004 = 20. výroční oslavy založení dětského souboru Hanáček Brno - Na pozvání se vydali zástupci našeho souboru předat zdravici.

 • 20.11.2004 = Valná hromada FoS ČR Velká Bystřice - Na celorepublikovém setkání zástupců folklórních souborů máme i svou delegaci a náš zástupce, Petr Ošťádal, je opětovně zvolen do Revizní komise FoS ČR.

 • 21.11.2004 = Valná hromada FoS ČR Velká Bystřice - V rámci doprovodného programu, kterým jsou různá školení, máme možnost získat docela cenné informace pro rozšíření našich znalostí.

2003

 • 18.01.2003 = 10. Hanácký bál v Olomouci - Jako spolupořadatelé jsme měli na starost výzdobu stolů a částečně práce kolem tomboly. Zahájení bálu proběhlo slavnostním nástupem a "Moravskou besedou", kde jsme účinkovali i my. Naše vlastní vystoupení pak bylo pod názvem "Jak to o nás chodi". Další spolupořadatelé = Dunajec z Olomouce, Haná a Mladá Haná z Velké Bystřice, Hanačka z Litovle, Cholinka z Choliny, Olešnica z Doloplaz a Týnečáci z Velkého Týnce.

 • 03.03.2003 = Krátkodobá akce Daňkovice - Vzhledem k tomu, že termín byl nereálný pro studenty, nešlo o krátkodobou akci, ale pouze o výpomoc ze strany Petra Ošťádala při pořádání tábora mentálně postižených a to z důvodu, že již v létě byly přislíbeny velice oblíbené půldny s "Hojajou".

 • 04.03.2003 = Krátkodobá akce Daňkovice - Vzhledem k tomu, že termín byl nereálný pro studenty, nešlo o krátkodobou akci, ale pouze o výpomoc ze strany Petra Ošťádala při pořádání tábora mentálně postižených a to z důvodu, že již v létě byly přislíbeny velice oblíbené půldny s "Hojajou".

 • 05.03.2003 = Krátkodobá akce Daňkovice - Balíme a jedeme domů.

 • 06.04.2003 = Vynášení Smrtky v Nákle - Dopoledne lítečková obchůzka. Odpoledne pak slavnostním průvodem byla Smrtka odnesena za zpěvu až k Plavisku, zde odstrojena, zapálena a hozena do vody.

 • 30.04.2003 = 4. Slet čarodějnic Mezice - Opět ve spolupráci s SDH Mezice. Celkem bylo zaevidováno 89 čarodějnic. Letos se opět dostavili členové souboru Hanáček z Brna a souboru Olšinka z Orlové. Kostýmovaní plní "Čarodějnický pětiboj", dále probíhá vyhodnocení masek a volba titulů MISS za aktivního odborné poroty. VÝSLEDKY

  Čarodějnický pětiboj

  Hodnocení masek

  Hod koštětem František Veselka, Emílie Hanáková, Lucie Hrazdilová Vlasy Monika Hrazdilíková
  Skok přes koště Jiří Lancman, Emílie Hanáková, Lukáš Uherek Nos Lucie Bervidová
  Tanec s koštětem Kateřina Kunčická, Eva Svobodová, Karla Macurová Obličej Romana Ošťádalová
  Slalom s koštětem Sylvie Hrazdilová, Petr Červenka, Markétka Haninová Oděv Petra Vybíralová
  Tanec kolem ohně Věra Hlaváčová, Nikola Vychodilová, Pavlínka Komínková Náhrdelník Kateřina Svobodová
      Obuv Šárka Bervidová
  Hodnocení dotazníků Barevnost Veronika Šebestová
  Skutek Petra Vybíralová, Lenka Smékalová Pohádkovost Monika Čadová
  Sídlo Věra Hlaváčová Koště Eliška Čapková
  Jméno Lukáš Kazárik Zvířátko Martin Polívka, Petr Spurný
  Nejstarší Honzík Richtrovic Chůze Pavla Šperlichová
  Nejmladší Terezka Ošťádalová Čaroděj muž Jiří Lancman
      Záhadnost Adam Šenaver
      Extravagance Petra Vybíralová, Věra Hlaváčová, Pavla Šperlichová, Karla Macurová, Jiří Lancman
      Nevšední doplněk Jana Dopitová, Pavla Šperlichová, Jiří Lancman
         

  Tituly MISS

  MISS 2003 - Sympatie Kateřina Kunčická
  MISS 2003 - Malá čarodějnice Monika Čadová
  MISS 2003 Jana Dopitová
     
  Zvláštní cena Hlavní čarodějnice
  Tajemný obličej Romana Ošťádalová

 • 21.06.2003 = Rodinná pouť Brno - Na základě pozvání dětského souboru Hanáček z Brna jsme se vypravili do Brna-Lesná, kde městská část pořádala pouťové odpoledne a v jehož programu jsme se také prezentovali. Díky poruše autobusu jsme do Brna dorazili až odpoledne a navíc jsme nestihli ani průvod a tak následoval přímo vystoupení. Zbytek volného času každý využil individuálně, děti většinou na pouťových atrakcích. Ostatní poseděli s lidovou písničkou.

 • 28.07.2003 = Krátkodobá akce Daňkovice - Zájemci z našich řad se vydávají do Daňkovic, kde v rámci konání tábora mentálně postižených chceme zrealizovat zrealizovat nácviky nových pásem, ale i pokračovat v započaté spolupráci s mentálně postiženými. A hned po příjezdu se taky zapojujeme do jejich programu coby "Baby z Holomóca".

 • 29.07.2003 = Krátkodobá akce Daňkovice - Celé dopoledne trávíme s mentálně postiženými dětmi, pro které jsme připravili speciální folklórní program, kdy prezentujeme hanácké tance a písně. Po ukázce jsme je začali učit základní krok a zpěv písně "Čí só hode". Nácvik kroků i písně se setkal s velkým ohlasem. Odpoledne máme opět volno a tak se věnujeme našim nácvikům.

 • 30.07.2003 = Krátkodobá akce Daňkovice - Celé dopoledne trávíme s mentálně postiženými dětmi, pro které jsme připravili speciální folklórní program, kdy prezentujeme hanácké tance a písně. Po ukázce jsme je začali učit základní krok a zpěv písně "Čí só hode". Nácvik kroků i písně se setkal s velkým ohlasem. Odpoledne máme opět volno a tak se věnujeme našim nácvikům.

 • 31.07.2003 = Krátkodobá akce Daňkovice - Celé dopoledne trávíme s mentálně postiženými dětmi, pro které jsme připravili speciální folklórní program, kdy prezentujeme hanácké tance a písně. Po ukázce jsme je začali učit základní krok a zpěv písně "Čí só hode". Nácvik kroků i písně se setkal s velkým ohlasem. Odpoledne máme opět volno a tak se věnujeme našim nácvikům.

 • 01.08.2003 = Krátkodobá akce Daňkovice - Na dopoledne jsme pro děti připravili "Hledání zlatého pokladu", odpoledne naopak děti se svými vedoucími připravili program pro nás, aby nám ukázali co dovedou. Potěšilo nás, že na závěr všichni zazpívali "Hojaju" - takhle si pojmenovali píseň "Čí só hode".

 • 02.08.2003 = Krátkodobá akce Daňkovice - Balíme a jedeme domů.

 • 06.09.2003 = Obecní slavnosti Tovéř - Představujeme se dvouhodinovým komponovaným programem, kde se tanec a zpěv prolínal mluveným slovem a hudbou. Na přípravě tohoto programu se tak podílel kapelník naší doprovodné hudby pan Václav Utíkal a zpěvačka paní Marie Nováková.

 • 13.09.2003 = Dny evropského kulturního dědictví (DEKD) Olomouc - Zde jsme využili zkušenost nového komponovaného programu a předvedli jsme jej ve zkrácené verzi i zde.

 • 19.12.2003 = 4. Valná hromada souboru - Byla vyvolána aktuálním stavem souboru, kdy došlo k výraznému úbytku členské základny. Proto proběhla volba výboru a revizní komise.Výsledky voleb:

  Výbor

  Ošťádal Petr

  předseda
  Krčmářová Věra hospodář
  Melicharová Martina člen a předseda revizní komise

2002

 • 19.02.2002 = 9. Hanácký bál v Olomouci - Jako spolupořadatelé jsme měli na starost výzdobu stolů a částečně práce kolem tomboly. Zahájení bálu proběhlo slavnostním nástupem a "Moravskou besedou", kde jsme účinkovali i my. Naše vlastní vystoupení pak bylo pod názvem "Z Holomócké radnice", které bylo tvořeno písněmi, které hraje Olomoucký orloj. Bohužel jsme přišli o zvonek, kterým jsme toto číslo zahajovali. Další spolupořadatelé = Dunajec z Olomouce, Haná a Mladá Haná  z Velké Bystřice, Hanačka z Litovle, Cholinka z Choliny, Olešnica z Doloplaz a Týnečáci z Velkého Týnce.

 • 09.02.2002 = Masopust Doudleby - Opět vyrážíme do jižních Čech, abychom za zapojili do masopustního reje a průvodu "Mládenecké koledy". A tak jsme vytvořili skupinu  "Čarodějnice z Moravy". Ubytování jsme měli opat na ubytovně u Plavu a tak jsme se cestou na jih zastavili v Trocnově navštívit památník Jana Žižky z Trocnova. Ještě do večera jsme řešili strategii na druhý den.

 • 10.02.2002 = Masopust Doudleby - Druhý den skupinka čarodějnic se svým kotlíkem a specifickým sloganem vyráží do Doudleb. Jako doprovod byla s námi trojice, která prostě nepochopila princip skupiny. A tak nás čekalo skoro celodenní chození po obci s kotlíkem, kde jsme slévali jakékoliv pití, co se nám podařilo ukořistit či které jsme dostali a vše jsme doprovázeli následným sloganem:
  Me máme lektvar v kotlíku, 
  je z ropuche e brzlíko,
  dobetek vám ohraneme,
  kdež od vás dar nedostaneme,
  kósek špeko, hrodko máslíčka,
  nepohrdnem véslužkó, kdeš bode tákhle maličká.

  Tento slogan jsme nakonec ještě dle okolností rozšířili o část:

  Vařele sme ho v noci na Kleti,
  to abesme k vám dnes muhle dojeti,
  to vite, pozvale nás až z Morave, prý tu pěkny děvčata nemajó
  a že prý chtějó krasavice a tak nás tedy žádajó!

 • 11.02.2002 = Masopust Doudleby - Dnešní den byl přímým návratem domů.

 • 21.02.2002 = 2. Valná hromada souboru - Proběhla volba výboru a revizní komise. Zároveň byla projednána změna stanov. Výsledky voleb:
  Výbor Kontrolní komise
  Ošťádal Petr vedoucí Haninová Jitka předseda
  Hrabčík Miroslav zástupce Klajbl Jiří  
  Krčmářová Věra hospodář Komínková Pavlína  
  Melicharová Martina      
  Krejčí Ludmila      

 • 05.03.2002 = Krátkodobá akce Daňkovice - Zájemci z našich řad se vydávají do Daňkovic, kde v rámci konání tábora mentálně postižených chceme zrealizovat zrealizovat nácviky nových pásem, ale i pokračovat v započaté spolupráci s mentálně postiženými. A hned po příjezdu se taky zapojujeme do jejich programu coby "Baby z Holomóca".

 • 06.03.2002 = Krátkodobá akce Daňkovice - Celé dopoledne trávíme s mentálně postiženými dětmi, pro které jsme připravili speciální folklórní program, kdy prezentujeme hanácké tance a písně. Po ukázce jsme je začali učit základní krok a zpěv písně "Čí só hode". Nácvik kroků i písně se setkal s velkým ohlasem. Odpoledne máme opět volno a tak se věnujeme našim nácvikům.

 • 07.03.2002 = Krátkodobá akce Daňkovice - Máme volno a tak se věnujeme našim aktivitám.

 • 08.03.2002 = Krátkodobá akce Daňkovice - Celé dopoledne trávíme s mentálně postiženými dětmi, pro které jsme připravili speciální folklórní program, kdy prezentujeme hanácké tance a písně. Po ukázce jsme je začali učit základní krok a zpěv písně "Čí só hode". Nácvik kroků i písně se setkal s velkým ohlasem. Odpoledne máme opět volno a tak se věnujeme našim nácvikům.

 • 09.03.2002 = Krátkodobá akce Daňkovice - Na dopoledne jsme pro děti připravili "Hledání zlatého pokladu", odpoledne naopak děti se svými vedoucími připravili program pro nás, aby nám ukázali co dovedou. Potěšilo nás, že na závěr všichni zazpívali "Hojaju" - takhle si pojmenovali píseň "Čí só hode".

 • 10.03.2002 = Krátkodobá akce Daňkovice - Balíme a jedeme domů.

 • 17.03.2002 = Vynášení Smrtky v Nákle - Dopoledne lítečková obchůzka. Odpoledne pak slavnostním průvodem byla Smrtka odnesena za zpěvu až k Plavisku, zde odstrojena, zapálena a hozena do vody.

 • 30.04.2002 = 3. Slet čarodějnic Mezice - Opět ve spolupráci s SDH Mezice. Celkem bylo zaevidováno 120 čarodějnic. Letos se opět dostavili členové souboru Hanáček z Brna a k nim přibyli i členové souboru Olšinka z Orlové. Kostýmovaní plní "Čarodějnický pětiboj", dále probíhá vyhodnocení masek a volba titulů MISS za aktivního odborné poroty, která nahradila funkci "Hlavního čaroděje". VÝSLEDKY

  Čarodějnický pětiboj

  Hodnocení masek

  Hod koštětem František Veselka, Emílie Hanáková, Monika Hrazdilová Barevnost Iveta Hrachovinová
  Skok přes koště Ivo Uherek, Jana Potočková, Věra Hlaváčová Čaroděj muž Jiří Kazárik
  Tanec s koštětem Patrik Cyroň, Linda Kopencová, Věra Smětáková Chůze Marie Zemanová
  Slalom s koštětem Emílie Hanáková, Jana Straková, Veronika Hanáková Koště Linda Kopencová
  Tanec kolem ohně Eva Mihalíková, Karla Macurová, Alice Nogová Náhrdelník Lenička Zelinková
      Nevšední doplněk Kájinka Pazderová
  Hodnocení dotazníků Nos Pavla Komínková
  Skutek František Veselka Obličej Věra Hlaváčová
  Sídlo Kamila Kettnerová Obuv Anna Lucie Nováková
  Jméno Viktorie Kolátková Oděv Radka Smětáková
  Nejstarší Linda Kopencová Podivuhodnost Irena Kvapilová
  Nejmladší Romana Ošťádalová Pohádkovost Zuzka Koloušková
      Vlasy Olinka Vašíčková
      Záhadnost Ivo Uherek
      Zvířátko Lenka Halouzková
         

  Tituly MISS

  MISS 2002 - Sympatie Anna Lucie Nováková
  MISS 2002 - Malá čarodějnice Zuzka Koloušková
  MISS 2002 Linda Kopencová
     
  Zvláštní cena Hlavní čarodějnice
  Dětská skupinka Kamilka a Markétka Haninovy, Hanička a Peťa Maksantovi

 • 09.06.2002 = X/12. Jízda s Králem - Z organizačních důvodů se nekonala.

 • 22.06.2002 = Rodinná pouť Brno - Na základě pozvání dětského souboru Hanáček z Brna jsme se vypravili do Brna-Lesná, kde městská část pořádala pouťové odpoledne a v jehož programu jsme se také prezentovali. Dopoledne jsme věnovali poznávání Brna a tak jsme vyrazili do centra na Petrov a Špilberk, dvě nejznámější památná místa. Odpoledne nás čekal průvod a poté vystoupení. Zbytek volného času každý využil individuálně, děti většinou na pouťových atrakcích. Ostatní poseděli s lidovou písničkou.

 • 18.07.2002 = Selské slavnosti Holašovice - Dva dny před odjezdem jsme se dověděli, že se s námi v rámci programu nepočítá, ale protože vše už bylo domluveno a všichni chtěli jet, tak jsme nakonec přece jenom vyrazili, tentokrát ve třech autech. Ještě večer jsme dorazili na ubytovnu u Plavu a zbytek dne strávili tam, abychom si zorganizovali jak tedy čas na jihu Čech strávíme.

 • 19.07.2002 = Selské slavnosti Holašovice - Po snídani vyrážíme do Českých Velenic, Gmündu, na oběd pak do Horní Stropnice a odtud přes Kaplici na Kleť a zdejší lanovku. Po návratu jsme zjistili, že na ubytovně přibil další soubor. Šlo o polský folklórní soubor, ale my nabyli dojmu, že to je spíš výběr z rezervace hrůzy a děsu. Poláci trochu ubytovnu zdevastovali a jejich chování bylo děsivé, že náš vedoucí musel okřiknout jak polské "děti", tak i jejich vedoucí.

 • 20.07.2002 = Selské slavnosti Holašovice - Ráno jsme si udělali zkoušku s tím, že do Holašovic prostě pojedeme a bude-li to možné, tak si tam vystoupíme třeba sami pro sebe. Jeli jsme rovnou v krojí a tak jsme nemuseli řešit parkovné ani vstupné. Navíc jsme zjistili, že jsme tento rok na vstupenkách. Prošli jsme si Holašovice a nakoupili nějaké maličkosti. Poté jsme se přesunuli k pódiu s tím, že pokud to bude možné, tak v nějaké pauze prostě sami vystoupíme. Osud nám hrál do karet, nějak vznikla velká časová bublina a tak po nás skočila moderátorka a my ochotně přikývli, že můžeme na plac. Představili jsme se a pak jsem zrealizovali náš secvičený 8 minutový program. Lidé chtěli přídavek a divili se, že máme tak malý program. Toto jsme po vystoupení spolu s moderátorkou vysvětlili, že jsme tancovat neměli, ale my jsme prostě chtěli. Sklidili jsme obrovský potlesk. Pak jsme ale raději rychle zmizeli a v krojích se vydali do Českých Budějovic. Návštěvníci na náměstí z nás byli u vytržení. Pak následoval přesun na ubytovnu.

 • 21.07.2002 = Selské slavnosti Holašovice - Dnešní den jsme věnovali návratu domů, neboť jsme byli docela zničeni. Z Holašovic jsme prakticky utíkali, abychom nebyli pokáráni za náš vstup, ale reakce byla nečekaná, od pořadatelů byl telefonát s velkým poděkováním.

 • 28.07.2002 = Krátkodobá akce Daňkovice - Zájemci z našich řad se vydávají do Daňkovic, kde v rámci konání tábora mentálně postižených chceme zrealizovat zrealizovat nácviky nových pásem, ale i pokračovat v započaté spolupráci s mentálně postiženými. A hned po příjezdu se taky zapojujeme do jejich programu coby "Baby z Holomóca".

 • 29.07.2002 = Krátkodobá akce Daňkovice - Celé dopoledne trávíme s mentálně postiženými dětmi, pro které jsme připravili speciální folklórní program, kdy prezentujeme hanácké tance a písně. Po ukázce jsme je začali učit základní krok a zpěv písně "Čí só hode". Nácvik kroků i písně se setkal s velkým ohlasem. Odpoledne máme opět volno a tak se věnujeme našim nácvikům.

 • 30.07.2002 = Krátkodobá akce Daňkovice - Volný den jsme opět věnovali poznávání okolí této oblasti.

 • 31.07.2002 = Krátkodobá akce Daňkovice - Celé dopoledne trávíme s mentálně postiženými dětmi, pro které jsme připravili speciální folklórní program, kdy prezentujeme hanácké tance a písně. Po ukázce jsme je začali učit základní krok a zpěv písně "Čí só hode". Nácvik kroků i písně se setkal s velkým ohlasem. Odpoledne máme opět volno a tak se věnujeme našim nácvikům.

 • 01.08.2002 = Krátkodobá akce Daňkovice - Na dopoledne jsme pro děti připravili "Hledání zlatého pokladu", odpoledne naopak děti se svými vedoucími připravili program pro nás, aby nám ukázali co dovedou. Potěšilo nás, že na závěr všichni zazpívali "Hojaju" - takhle si pojmenovali píseň "Čí só hode".

 • 02.08.2002 = Krátkodobá akce Daňkovice - Celé dopoledne trávíme s mentálně postiženými dětmi, pro které jsme připravili speciální folklórní program, kdy prezentujeme hanácké tance a písně. Po ukázce jsme je začali učit základní krok a zpěv písně "Čí só hode". Nácvik kroků i písně se setkal s velkým ohlasem. Odpoledne máme opět volno a tak se věnujeme našim nácvikům.

 • 03.08.2002 = Krátkodobá akce Daňkovice - Balíme a opět hurá domů a už nyní se těšíme na další rok.

 • 17.08.2002 = Dožínky Olšany u Prostějova - Prakticky na poslední chvíli jsme osloveni účastnit se na dožínkových oslavách v Olšanech u Prostějova, kde jim vypadli všichni přislíbeni krojovaní účastníci. A tak nakonec v sestavě čtyř členů jedeme předávat dožínkový věnec starostovi. Byla to akce plná improvizace, včetně našeho improvizovaného vystoupení.

 • 07.09.2002 = Dny evropského kulturního dědictví (DEKD) Olomouc - Z neznámých důvodů nekonaly.

 • 08.09.2002 = Dny evropského kulturního dědictví (DEKD) Olomouc  - Z neznámých důvodů nekonaly.

 • 23.11.2002 = Valná hromada FoS ČR Vyškov - Na celorepublikovém setkání zástupců folklórních souborů máme i svou delegaci a slavíme i velký úspěch, z našich řad byl do Revizní komise FoS ČR zvolen náš zástupce - Petr Ošťádal.

 • 24.11.2002 = Valná hromada FoS ČR Vyškov - V rámci doprovodného programu, kterým jsou různá školení, máme možnost získat docela cenné informace pro rozšíření našich znalostí.

 • 13.12.2002 = 3. Valná hromada souboru - Proběhla volba výboru a revizní komise. Zároveň byla schválena změna stanov. Výsledky voleb:
  Výbor Kontrolní komise
  Ošťádal Petr vedoucí Krčmářová Věra předseda
  Smékalová Lenka zástupce Hrabčík Miroslav  
  Ošťádalová Marie hospodář Melicharová Martina  
  Novák Jiří      
  Zapletal Pavel      

2001

 • 06.01.2001 = NS Pantla je registrován na Úřadu pro ochranu osobních dat - Číslo registrace je 00000156/001

 • 20.01.2001 = 8. Hanácký bál v Olomouci - Jako spolupořadatelé jsme měli na starost výzdobu stolů a částečně práce kolem tomboly. Zahájení bálu proběhlo slavnostním nástupem a "Moravskou besedou", kde jsme účinkovali i my. Naše vlastní vystoupení pak bylo pod názvem "Hanácká beseda". Další spolupořadatelé = Dunajec z Olomouce, Haná z Velké Bystřice, Hanačka z Litovle, Cholinka z Choliny, Olešnica z Doloplaz a Týnečáci z Velkého Týnce. Jako hosté bálu se představili Trnka z Vyškova a Lúčka z Mistřína.

 • 17.02.2001 = Hanácký bál v Litovli - Byli jsem pozváni Městským klubem a kde jsme předvedli jak "Hanáckou besedu" tak pásmo "Od mléna až po hájiček". Bohužel organizace bálu byla trochu chaotická.

 • 22.02.2001 = 1. Valná hromada souboru - Proběhla volba výboru a revizní komise. Výsledky voleb:
  Výbor Kontrolní komise
  Ošťádal Petr vedoucí Haninová Jitka předseda
  Ošťádalová Marie zástupce Hanina Martin, Ing.  
  Krčmářová Věra hospodář Klajbl Jiří  
  Krejčí Jan      
  Komínková Pavlína      

 • 01.04.2001 = Vynášení Smrtky v Nákle - Dopoledne lítečková obchůzka. Odpoledne pak slavnostním průvodem byla Smrtka odnesena za zpěvu až k Plavisku, zde odstrojena, zapálena a hozena do vody. Toto vynášení bylo mediálně zaznamenáno TV Morava, Olomouckým deníkem a Olomouckým týdnem.

 • 22.04.2001 = Sokolský slet v Olomouci - Při příležitosti 80.výročí trvání Olomoucké župy TJ SOKOL jsme se dalšími soubory prezentovali vystoupením Moravské besedy.

 • 30.04.2001 = 2. Slet čarodějnic Mezice  - Opět ve spolupráci s SDH Mezice. Celkem bylo zaevidováno 71 čarodějnic. Letos se dostavili i členové souboru Hanáček z Brna. Kostýmovaní pak plní "Čarodějnický pětiboj", dále probíhá vyhodnocení masek a volba titulů MISS za aktivního přispění "Hlavního čaroděje", kterým pro tento ročník byl vybrán Miroslav Hojný. VÝSLEDKY

  Čarodějnický pětiboj

  Hodnocení masek

  Hod koštětem František Veselka Živé zvířátko neznámo
  Skok přes koště Veronika Hanáková Účes Radka Smětáková
  Tanec s koštětem Monika Čadová Pohádkovost Miloslava Antlová
  Slalom s koštětem Iveta Hrachovinová, Radka Smětáková Exkluzivita Roman Blažek
  Tanec kolem ohně Věra Hlaváčová Boty Petr Hrachovinová
      Saxanitost Jana Potočková, Veronika Šebestová
  Hodnocení dotazníků Barevnost neznámo
  Skutek Iveta Hrachovinová Úsměv Helena Labonková
  Sídlo Monika Švecová Čarodějný muž Zdenek Holický
  Jméno Petr Červenka Babkovost Václav Kocourek
  Nejstarší Romana Ošťádalová Nos Zuzana Antlová
  Nejmladší Kristýna Tomíčková    
         

  Tituly MISS

  MISS 2001 - Sympatie Karla, Andrea a Denisa Pazderovy
  MISS 2001 - Malá čarodějnice Terezka Ošťádalová
  MISS 2001 Veronika a Irena Kvapilovy

 • 20.05.2001 = Výroční slavnosti Obce Štěpánov - Zde jsme se prezentovali v rámci komponovaného odpoledního programu.

 • 24.05.2001 = 11. Orlovské léto - Večer odjíždíme do Orlové, kam jsme pozváni souborem Olšinka z Orlové.

 • 25.05.2001 = 11. Orlovské léto - Dopoledne nás čekala tři vystoupení pro orlovské školy. Odpoledne nás čekala prohlídka města Orlová a večer nás čekal společenský večer, který pro nás Olšinka připravila.

 • 26.05.2001 = 11. Orlovské léto - Po dopoledním odpočívání nás odpoledne čekalo vystoupení v rámci hlavního programu v amfiteátru.

 • 16.06.2001 = Výroční slavnosti Obce Horka nad Moravou - V rámci odpoledních oslav jsme se nejprve prezentovali před budovou ZŠ, pak následoval průvod, který byl ukončen vystoupením hostů.

 • 22.06.2001 = Výroční slavnosti Obce Mezice - Přípravná fáze na celou akci, přivítání souboru Doudleban, jeho ubytování a večerní společenský večer.

 • 23.06.2001 = Výroční slavnosti Obce Mezice  - Zahrnovaly v sobě 650. výročí obce,  110. let SDH Mezice a sraz rodáků obce. Dopoledne jsme pro Doudleban připravili návštěvu města Litovel. Po obědě následoval slavnostní průvod, kterého jsme se také všichni zúčastnili. Poté jsme s Doudlebanem vyrazili na prohlídku hradu Bouzova.

 • 24.06.2001 = Výroční slavnosti Obce Mezice = X/11. Jízda s Králem Mezice - Králem je Filip Krumpolec. Pozvání k celodennímu programu přijaly soubory Doudleban z Doudleb a Valášek ze Zlína. Tato jízda byla mediálně zaznamenána TV Morava, Mladou Frontou DNES, Olomouckým Dnem a deníkem Právo. Pořad moderovala MUDr. Marie Turková, hudební část zajistila dechová hudba "Bystřičanka" z Velké Bystřice.

 • 20.07.2001 = Selské slavnosti Holašovice - V odpoledních hodinách vyrážíme čtyřmi auty do jižních Čech, konkrétně do ubytovny u obce Plav, kde máme zajištěno ubytování a stravování. Po ubytování jsem se vypravili do nedalekých Doudleb, kde na nás čekali členové spřáteleného souboru Doudleban s milým přivítáním.

 • 21.07.2001 = Selské slavnosti Holašovice - Po ranní zkoušce před ubytovnou jsme se vydali do Holašovic, obce zapsané v seznamu UNESCO, abychom se prezentovali v rámci kulturního programu. Na ubytovnu jsme se vrátili ve večerních hodinách.

 • 22.07.2001 = Selské slavnosti Holašovice - Ráno jsme opět vyrazili do Holašovic a to z důvodu, abychom si ještě užili tu mimořádnou atmosféru, která v rámci Selských slavností tady je, nakoupili maličkosti a pak se vydali zpět domů, každé auto po vlastní ose.

 • 06.08.2001 = Krátkodobá akce Daňkovice - Zájemci z našich řad se vydávají do Daňkovic, kde v rámci konání tábora mentálně postižených chceme zrealizovat zrealizovat nácviky nových pásem, ale i pokračovat v započaté spolupráci s mentálně postiženými. A hned po příjezdu se taky zapojujeme do jejich programu coby "Baby z Holomóca".

 • 07.08.2001 = Krátkodobá akce Daňkovice - Dnes máme volný den a tak se vydáváme do přírody, abychom se blíže seznámili s okolím místa našeho pobytu. Cestou jsme také zavítali do nedaleké obce Sněžné.

 • 08.08.2001 = Krátkodobá akce Daňkovice - Celé dopoledne trávíme s mentálně postiženými dětmi, pro které jsme připravili speciální folklórní program, kdy prezentujeme hanácké tance a písně. Po ukázce jsme je začali učit základní krok a zpěv písně "Čí só hode". Nácvik kroků i písně se setkal s velkým ohlasem. Odpoledne máme opět volno a tak se věnujeme našim nácvikům.

 • 09.08.2001 = Krátkodobá akce Daňkovice - Vzhledem k tomu, že dnešní den je maškarní, tak i my si připravujeme masky pro odpolední zábavu.

 • 10.08.2001 = Krátkodobá akce Daňkovice - Na dopoledne jsme pro děti připravili hledání pokladu pod názvem "Putování po stopách 12 měsíčků", odpoledne naopak děti se svými vedoucími připravili program pro nás, aby nám ukázali co dovedou. Potěšilo nás, že na závěr všichni zazpívali "Hojaju" - takhle si pojmenovali píseň "Čí só hode".

 • 11.08.2001 = Krátkodobá akce Daňkovice - Došlo na balení a cesta zpět. Nejnáročnější pobyt měla z našich řad Pavlína Komínková, která zároveň vypomáhala i při práci a pečování o děti v rámci své odborné praxe.

 • 01.09.2001 = Dny evropského kulturního dědictví (DEKD) Olomouc - Letos pod názvem "Nositelé tradic lidových řemesel" a při této příležitosti došlo také k předání dekretu o zapsání "Morového sloupu" mezi památky UNESCO. z Důvodu špatného počasí byl program přesunut z náměstí do prostor Moravského divadla. Díky těmto změnám jme museli i my udělat razantní úpravy v programu. Na prknech Moravského divadla nás uváděl herec Miroslav Moravec a v první řadě mezi VIP hosty jsme měli možnost vidět ministra kultury, ministra životního prostředí a plno dalších významných osobností.

 • 07.09.2001 = Dožínky Doudleby - Dnes jsme zahájili přesun na jih Čech, opět na ubytovnu u obce Plav. Cestou jsme si udělali malou zastávku v Českých Budějovicích. V předvečer dožínek se vedoucí souboru Petr Ošťádal, že kromě našeho vystoupení ho čeká úkol ještě důležitější - bude letošní dožínky moderovat!

 • 08.09.2001 = Dožínky Doudleby - Protože dopoledne máme volno pilujeme program. Po obědě se přisouváme do Doudleb, kde nás nejdříve čeká průvod obcí. A ten byl pro náš soubor tak trochu likvidační, průvod totiž prošel vosím hnízdem a na nás se vosy pěkně vydováděly, čtyři naši členové obdrželi celkem 10 žihadel. Naštěstí do našeho vystoupení se vše uklidnilo a tak nikdo skoro nic nepoznal. Naše "Moravská beseda" závěrem sklidila velký aplaus.

 • 09.09.2001 = Dožínky Doudleby - Cestou domů jsme se opět podívali do Českých Budějovic a po trase se pak ještě zastavili i u zámku Náměšť nad Oslavou.

 • 16.09.2001 = Hanácké slavnosti Prostějov - Letos se z důvodu tragických událostí, atentát v USA dne 11.9.2001, nekonaly.22

 • 22.09.2001 = Odborný seminář Strážnice - Petr, coby čerstvý absolvent "Školy lidových tradic" byl pozván Ústavem lidové kultury ve Strážnici  na odborný seminář o lidové kultuře a jejím začleněním do školských systémů. Představilo se Slovinsko, Polsko a Maďarsko.

 • 15.12.2001 = Vánoce Zlín - Na základě pozvání souboru Valášek ze Zlína se jedeme představit s vánočním vystoupením do jejich předvánočním programu. Sice zpočátku to bylo plné obav, že bez harmoniky a doprovodného zpěvu to bude fiasko to dopadlo excelentně - všichni se moc snažili a program vyzněl opravdu nádherně.

2000

 • 14.01.2000 = Obecní ples Červenka - Prezentovali jsme se "Moravskou besedou" a poté i nefolklórním vystoupením "Šmoulové" a "Pozor, přijdou k Vám kuřátka".

 • 15.01.2000 = 7. Hanácký bál v Olomouci - Jako spolupořadatelé jsme měli na starost výzdobu stolů a částečně práce kolem tomboly. Zahájení bálu proběhlo slavnostním nástupem a "Moravskou besedou", kde jsme učinkovali i my. Naše vlastní vystoupení pak bylo pod názvem "Od mléna až po hájiček". Další spolupořadatelé = Dunajec z Olomouce, Haná z Velké Bystřice, Hanačka z Litovle, Cholinka z Choliny, Olešnica z Doloplaz a Týnečáci z Velkého Týnce.

 • 29.01.2000 = Sokolský ples v Křelově - Zde jsme se prezentovali folklórním programem "Od mléna až po hájiček".

 • 05.02.2000 = Obecní ples v Křelově - Zde jsme se prezentovali nefolklórním vystoupením "Šmoulové" a "Pozor, přijdou k Vám kuřátka".

 • 26.02.2000 = Hasičský ples Příkazy - Prezentovali jsme se nefolklórním vystoupením "Šmoulové" a "Pozor, přijdou k Vám kuřátka".

 • 09.04.2000 = Vynášení Smrtky v Nákle - Dopoledne lítečková obchůzka. Odpolední program měl z důvodu velké zimy zkrácenou verzi se Smrtkou, kterou jsme nakonec přece jen zapálili a hodili do říčky Cholinky. Poté následovalo teplé občerstvení v kavárně "U Floriánka".

 • 30.04.2000 = Hody v Nákle - Letos opět pořádány pod záštitou Obce Náklo a ve spolupráci MŠ a ZŠ Náklo. Velmi nízká návštěvní účast rozhodla, že letos se tato akce konala naposledy.

 • 30.04.2000 = 1. Slet čarodějnic Mezice - Nová akce, k jejíž spolupráci se k nám přidali hasiči z Mezic. Jde o setkání čarodějnic, nikoli jejich upalování. Kostýmovaní pak plní "Čarodějnický pětiboj", dále probíhá vyhodnocení masek a volba titulů MISS za aktivního přispění "Hlavního čaroděje", kterým pro tento ročník byl vybrán Václav Kocourek. VÝSLEDKY

  Čarodějnický pětiboj

  Hodnocení masek

  Hod koštětem Kristýna Grutmannová Oděv Lenka Smékalová, Gabriela Chovancová
  Skok přes koště Lenka Halouzková Vlasy Martina Kolavíková
  Tanec s koštětem Iveta Zlámalová Nos Jana Potočková
  Zaklínadlo Miloslava Antlová, Zuzana Antlová, Andrea Pazderová Barevnost Markéta Beranová
  Tanec kolem ohně Romana Ošťádalová Celkový vzhled Irena Kvapilová
         

  Tituly MISS

  MISS 2000 - Malá čarodějnice Andrea Pazderová
  MISS 2000 Pavlína Komínková

 • 04.06.2000 = Nesoutěžní přehlídka dětských souborů v Tovačově - Jedeme sem na pozvání souboru Hatě z Tovačova prezentovat pásmem "Od mléna až po hájiček". V rámci volného programu jsme měli také možnost navštívit zdejší zámek se známou zámeckou věží.

 • 10.06.2000 = Jižní Čechy - Brzy ráno vyráží tanečníci za hudebního doprovodu harmoniky Petra Nováka do Nových Hradů v jižních Čechách na slavnostní otevírání zdejšího hradu. Celá akce nese název "Folklór 2000". Cestou jsme navštívili okolí zámku Červená Lhota, pak naše cesta mířila přímo na Nové Hrady, kde nás ještě dnes čekala hned dvě vystoupení. V rámci volného programu jsme si pak prošli romantický park Terčino Údolí s vodopádem a zašli se také podívat na Česko-Rakouskou státní hranici, kde nám bylo umožněno za dohledu místních celníků si do Rakouska aspoň jednou nohou "šlápnout" :-)

 • 11.06.2000 = Jižní Čechy - Dnes nás opět čekala další dvě vystoupení v areálu hradu. Během těchto vystoupení jsme dostali další pozvání. Cestou domů jsme pak navštívili okolí zámku Hluboká nad Vltavou.

 • 18.06.2000 = X/9. Jízda s Králem Náklo - Králem je Jan Koudela. Pozvání na celodenní program přijaly soubory Hanačka z Litovle včetně nově vzniklé dětské části, Krušpánek z Velké Bystřice a Vínek z Janova u Litomyšle. Na této akci jsme poprvé představili nové pásmo hanáckých tanců "Hanácká beseda".

 • 06.07.2000 = X/10. Jízda s Králem Příkazy - Králem je Karel Fiala. Jde vlastně o náhradu za rok 1999, kdy Jízda v Příkazech byla zamítnuta. Díky prázdninovému termínu přijaly pozvání na celodenní program soubory Olšina a Olšinka z Orlové.

 • 25.08.2000 = Jižní Čechy - Brzy ráno vyráží tanečníci za hudebního doprovodu harmoniky Petra Nováka do Nových Hradů v jižních Čechách na slavnostní "Setkání rodáků". Cestou jsme navštívili výrobnu Dobré vody v Byňově, kde jsme měli možnost nahlédnout do zákulisí výroby. Po ubytování jsme pak pokračovali v poznávání zdejších krás. Po krátké zastávce u poutního kostela na Dobré Vodě, jsme pokračovali až na Čertovu stěnu. Cestou jsme také viděli klášter ve Vyšším Brodě, přehradní nádrž Lipno II, zámek Rožmberk a Český Krumlov, kde jsme si prošli zámeckou zahradu. Pak následoval návrat na ubytování

 • 26.08.2000 = Jižní Čechy - Dopoledne jsme využili k návštěvě nedalekého města České Velenice s možností návštěvy rakouského města Gmünd. Odpoledne nás čekala hned tři vystoupení v rámci městských slavností.

 • 27.08.2000 = Jižní Čechy - Ihned po snídani se vydáváme přímo domů.

 • 09.09.2000 = Flora Olomouc - Prezentujeme v rámci doprovodného kulturního programu.

 • 09.09.2000 = Hanácké slavnosti Prostějov - Zde se představujeme v rámci odpoledního komponovaného programu.

 • 10.09.2000 = Slezské dny Dolní Lomná - Vedoucí souboru Petr Ošťádal je osloven k moderování komponovaného programu "Od Hané až po Slovácko".

 • 11.10.2000 = Vystoupení pro CK Baron Trenk v hotelu Flora v Olomouci - Vystupujeme pro zahraniční turisty.

 • 26.10.2000 = Vystoupení pro CK Baron Trenk v hotelu Flora v Olomouci - Vystupujeme pro zahraniční turisty.

 • 17.12.2000 = Vánoční posezení v Nákle - Akce připravená ve spolupráci žáky 1-4. třídy ZŠ Náklo. Žáci 4. třídy pod vedením své třídní učitelky Kateřiny Kačmárové nacvičili dle scénáře Petra Ošťádala novou pohádku "O 12 měsíčkách", která sklidila veliký ohlas. Soubor se pak v závěru zpěvem koled, kdy poslední koledu zpívali všichni účinkující.

1999

 • 16.01.1999 = 6. Hanácký bál v Olomouci - Jako spolupořadatelé jsme měli na starost výzdobu stolů a částečně práce kolem tomboly. Naše vlastní vystoupení pak bylo pod názvem "Dé mně Bože", které se skládá z písní Dé mně Bože, dé, Třeba so já, Poznám, poznám, Šil sedlák a Jedna drohé řekla. Další spolupořadatelé = Dunajec z Olomouce, Haná z Velké Bystřice, Hanačka z Litovle, Cholinka z Choliny a Týnečáci z Velkého Týnce. Po ukončení bálu jsme měli problém s dopravou domů, ze strany dopravce, proto se někteří dostali domů až v 5 hodin ráno.

 • 05.02.1999 = Hasičský ples v Křelově - Prezentovali jsme se "Českou besedou".

 • 19.02.1999 = Šibřinky v Křelově - Na základě úspěchu na minulém plese jsme byli opět přizváni s žádostí o netradiční program a tak jsme nacvičili parodii na Mrazíka, což se setkalo s velkým ohlasem.

 • 27.02.1999 = Hasičský ples v Příkazech - Zde jsme se prezentovali "Českou besedou".

 • 28.02.1999 = Zimní tábor do Velkých Karlovic - Celkem 11 dětí a 3 dospělí. Odjezd byl trochu opožděn, neboť při nástupu si někteří spletli vlak, no naštěstí jsme neodjeli do Opavy :-) a nakonec do místa určení přece jen dorazili. Ubytování bylo super a jídlo bylo zajištěné v nedaleké restauraci.

 • 01.03.1999 = Zimní tábor do Velkých Karlovic - Všude je hodně sněhu a tak dnes byl Stavitelský den, kdy skupinky či jednotlivci měl postavit něco dle své fantazie a tak naši chalupu obklopili sněhuláci, trpaslíci, iglů a další zajímavé stavební skvosty. Večer jsme oslavili narozeniny jedné z členek tábora.

 • 02.03.1999 = Zimní tábor do Velkých Karlovic - Začali nám první zdravotní problémy, u jedné osoby se projevila chřipka a další dvě měly průjem a zvracely, jak jsme pak zjistili bylo to díky jídlu z restaurace a tak jsme si začali raději vařit sami. Ostatně domácí strava nám stejně nakonec chutnala nejvíce.

 • 03.03.1999 = Zimní tábor do Velkých Karlovic - Po ranním sněhovém trojboji (jízda na sněhu na lopatě, běh závějemi a průjezd sněhovým tunelem) se začaly projevovat další zdravotní problémy u dalších účastníků - bolesti břicha. Večer kontaktujeme rodiče a domlouváme předčasný odjezd domů.

 • 04.03.1999 = Zimní tábor do Velkých Karlovic - Ráno pro zájemce krátká vycházka na Slovensko, když už jsme byli tak blízko tak šli nakonec skoro všichni až na výjimky (40°C) a pak rychlý přesun domů auty za pomocí rodičů.

 • 21.03.1999 = Vynášení Smrtky v Nákle - Dopolední program (lítečkovou obchůzku) jsme kvůli počasí zcela zrušili. Odpolední program měl zkrácenou verzi se Smrtkou, kterou jsme nakonec přece jen zapálili a hodili do říčky Cholinky. Poté následovalo teplé občerstvení v kavárně "U Floriánka".

 • 16.04.1999 = Křest publikace "Paměti obce Skrbeň" - Účinkovala pouze hudební složka doprovázeny zpěvy Marie Novákové a Evy Zvěřové.

 • 25.04.1999 = Hody v Nákle - Tentokráte ve spolupráci s dalšími účinkujícími = MŠ a ZŠ Náklo, sportovci a Křesťanská mládež při kostelu sv. Jiří v Nákle. Nás soubor se prezentoval Českou besedou".

 • 08.05.1999 = Hody ve Skrbeni - Po slavnostního průvodu jsme vystoupili tanečními pásmy za doprovodu harmoniky Karla Závodného.

 • 14.05.1999 = Vystoupení pro CK Baron Trenk v hotelu Slezan v Bruntále - Cesta díky serpentinám nad Šternberkem byla hodně zajímavá, hlavně do Bruntálu.

 • 13.06.1999 = X/9. Jízda s Králem Příkazy - Nekonala se z důvodu nezájmu ze strany obce, především kulturní komise.

 • 17.06.1999 = Vystoupení v MŠ Olomouc, Nedvědova ulice - Zde jsme vystupovali na výročních oslavách ke Dni dětí.

 • 04.07.1999 = Jízda Králů v Doloplazích - Naše prezentujeme v rámci odpoledního programu, kde jsme suplovali pořádající soubor coby krojovaní u jednotlivých staveb, kde zastavoval průvod. Poté jsme účinkovali i ve vlastním programu svým vystoupením. Na večer se pak do Doloplaz vrátili ještě 4 naši členové za účelem navázání družby s jihočeským souborem Doudleban v rámci večerního posezení u dechovky.

 • 18.07.1999 = Hody v Senici na Hané -Zde jsme se prezentovali v rámci odpoledního vystoupení. Z důvodu dovolených a prázdnin nás jela necelá polovina.

 • 21.08.1999 = Hody ve Střeni - Za doprovodu hudební nahrávky předvedli "Českou besedu".

 • 21.08.1999 = Jižní Čechy - Po vystoupení ve Střeni odjíždí delegace našeho souboru do jižních Čech směr Nové Hrady.

 • 22.08.1999 = Jižní Čechy - V rámci volného programu poznáváme krásy jihočeského regionu - Čertova stěna, Rožmberk a Český Krumlov.

 • 23.08.1999 = Jižní Čechy - Dnešní den jsme věnovali výhradně Novohradsku a jeho okolí.

 • 24.08.1999 = Jižní Čechy - Opět vyrážíme za krásami jihočeského kraje - Kleť a Hluboká nad Vltavou.

 • 25.08.1999 =  Jižní Čechy - Dnes jsme zamířili do Českých Budějovic, kde nás v areálu Českého dvora kousek od samého centra tohoto historického města čekalo malé taneční vystoupení v programu souboru Doudleban. A tak jsme předvedli ukázku trojicových tanců.

 • 26.08.1999 = Jižní Čechy - Opět jsme se vrátili do Českých Budějovic, abychom využili toho, že se zde právě koná slavná "Země živitelka".

 • 27.08.1999 = Jižní Čechy - Cestou domů jsme si udělali zastávku na pohádkovém zámku Červená Lhota.

 • 11.09.1999 = Dny evropského kulturního dědictví (DEKD) Olomouc - Zde se představujeme v komponovaném celodenním programu.

 • 11.09.1999 = Výroční oslavy Sdružení pro mentálně postižené - Po vystoupení na náměstí v rámci DEKD Olomouc se část přesouvá do areálu U-klubu, kde v rámci 30. výročí sdružení představujeme náš program.

 • 12.09.1999 = Hanácké slavnosti Prostějov - Zde se představujeme v rámci odpoledního komponovaného programu.

 • 23.10.1999 = Zájezd do Aquaparku Hradec Králové - Ze zdravotních důvodů odloženo.

 • 30.11.1999 = Zájezd do Aquaparku Hradec Králové - Za odměnu pro členy jeden velký výlet za odpočinkem i zábavou.

 • 04.12.1999 = Vystoupení na Mikulášské nadílce pro mentálně postižené v Olomouci - Tentokrát s nefolklórními programy "Mrazík" a "Šmoulové".

 • 12.12.1999 = Vánoční posezení v Nákle - Pod záštitou Obce Náklo ve spolupráci s dalšími aktéry = MŠ a ZŠ Náklo a Křesťanskou mládeží při kostelu sv. Jiří v Nákle. V rámci programu se předvedli i žáci 3. třídy, kteří pod vedením své třídní učitelky Kateřiny Kačmárové nacvičili za podpory Olgy Ošťádalové a Petra Ošťádala pohádku "Mrazík", která sklidila veliký ohlas. Soubor ukončil posezení zpěvem vánočních koled.

1998

 • 10.01.1998 = Předtančení na plese SRPŠ v Nákle - Tancujeme "Mozekanty" a "Kalamajku" a sólový tanec "Tovačov" - vše za doprovodu harmoniky Karla Závodného.

 • 17.01.1998 = 5. Hanácký bál v Olomouci - Jako spolupořadatelé jsme měli na starost výzdobu stolů a částečně práce kolem tomboly. V úvodu bálu se pořádají soubory prezentovali "Moravskou besedou". Naše vlastní vystoupení pak bylo pod názvem "Mozekanti". Další spolupořadatelé = Dunajec z Olomouce, Haná z Velké Bystřice, Hanačka z Litovle, Cholinka z Choliny a Týnečáci z Velkého Týnce.

 • 06.02.1998 = Předtančení na plese GJO Litovel - S pásmem Mozekanti a přídavkem tanců Tovačova a Kalamajka - vše za doprovodu harmoniky Karla Závodného.

 • 29.03.1998 = Vynášení Smrtky v Nákle - Tentokrát v komorním duchu, tedy opět bez hudby.

 • 13.04.1998 = Velikonoční mrskut v Brně-Lesná  - Na pozvání souboru Hanáček.

 • 26.04.1998 = Hody v Nákle  - Spojené s výročními oslavy Obce Náklo a udělení nového znaku a praporu obci.

 • 14.06.1998 = X/8. Jízda s Králem Mezice - Králem je Martin Ošťádal. Pozvání na celodenní program přijaly soubory Kanafaska z Dolan a Hatě a Hanáček z Tovačova. Akce proběhla za velké podpory Sdružení dobrovolných Hasičů Mezice.

 • 19.07.1998 = Hody v Senici na Hané - Bohužel bylo špatné ozvučení areálu,ale přesto se vystoupení podařilo a my tak předvedli všechna naše pásma - Daleká šeroká, Mozekanti, Dé mně Bože.

 • 08.08.1998 = Vystoupení pro CK Baron Trenk v hotelu Flora v Olomouci - Vystoupení pro zahraniční turisty.

 • 13.09.1998 = Hanácké slavnosti v Prostějově - Akce se z důvodu špatného počasí nekonala.

 • 03.10.1998 = Vystoupení pro Osvětovou besedu v Nákle - V rámci programu pro 70-leté spoluobčany. Kombinované pásmo s mluveným slovem Marie Novákové.

 • 13.10.1998 = Vystoupení pro hosty Gymnázia Hejčín v areálu hřiště v Příkazech - Pro zahraniční hosty vystupujeme v Příkazech.

 • 28.11.1998 = Vystoupení pro důchodce ve Skrbeni - Vystupujeme s pásmem koled.

 • 13.12.1998 =Vánoční posezení v Nákle - Dle scénáře Marie Novákové a Jindřišky Spáčilové ve spolupráci s dalšími aktéry = Obecní úřad Náklo, MŠ a ZŠ a družina Náklo, Křesťanská mládež při kostelu sv. Jiří v Nákle.

1997

 • 18.01.1997 = 4. Hanácký bál v Olomouci - Jako spolupořadatelé jsme měli na starost výzdobu stolů a částečně práce kolem tomboly. V úvodu bálu se pořádají soubory prezentovali "Moravskou besedou". Naše vlastní vystoupení se pak skládalo z tanců Daleká šeroká, Tam na zelené lóce, Tovačov, Šejo bote, Veselme se a Kalamajka. Další spolupořadatelé = Dunajec z Olomouce, Haná z Velké Bystřice, Hanačka z Litovle, Cholinka z Choliny a Týnečáci z Velkého Týnce.

 • 16.03.1997 = Vynášení Smrtky v Nákle - Tentokrát bez hudby. O občerstvení se postaraly Jitka Haninová a Marie Ošťádalová.

 • 26.04.1997 = Oblastní přehlídka dětských souborů v Prostějově - region Haná - Bylo celkem 7 soutěžních souborů. Představili jsme se tanci Daleká šeroká, Tam na zelené lóce a Kalamajka. Pro všechny to byla velká zkušenost.

 • 27.04.1997 = Hody v Nákle - Hody pořádané Obcí Náklo. Šlo o snahu opět obnovit tradici hodových oslav. Bohužel se to u občanů nesetkalo s patřičným ohlasem. Jediným vystoupením byl náš soubor.

 • 01.05.1997 = Oslavy 1.máje v Brně-Lesná - Na pozvání Dětského folklórního souboru Hanáček z Brna. Vystupovali jsem v dopoledním i odpoledním programu.

 • 31.05.1997 = Vystoupení pro CK Baron Trenk v hotelu Praděd ve Velkých Losinách - Vystoupení pro zahraniční turisty.

 • 08.06.1997 = X/7. Jízda s Králem Náklo - Králem je Jiří Novák. Pozvání na celodenní program přijaly soubory Hanáček z Brna, Valášek ze Zlína,  Kanafaska z Dolan, Dunajec a Dunaječek z Olomouce, Podskaláček z Rožnova pod Radhoštěm a Maleníček z Lipníku nad Bečvou. Celou akci moderovala Marie Turková.

 • 14.06.1997 = Vystoupení v Příkazech - Vystoupení pro Společnost přátel malého města a venkova (Dr. Pospěch).

 • 04.08.1997 = Vystoupení pro CK Baron Trenk v hotelu Praděd ve Velkých Losinách - Vystoupení pro zahraniční návštěvníky. Představili jsme dva nové tance Stará baba a Ode dveři ke dveřum.

 • 14.09.1997 = Salima Olomouc - Představujeme se v souběžném kulturním programu "Bečákův rok", který se konal v areálu Výstaviště Flóry Olomouc. Představujeme nový tanec Ja so divčina.

 • 21.09.1997 = Hody v Dolanech - Naše prezentace na základě pozvání souborem Kanafaska z Dolan.

 • 13.12.1997 = Vánoční posezení v Příkazech - Spočívalo v představení pásma "Vánoční zvyky" a zpěvu koled.

 • 14.12.1997 = Vánoční posezení v Nákle - Dle stejného scénáře jako v Příkazech.

 • 20.12.1997 = Vánoční posezení ve Střeni - Dle stejného scénáře jako v Příkazech.

 • 30.12.1997 = Vystoupení pro CK Baron Trenk v hotelu Flora v Olomouci - Vystupujeme pro zahraniční turisty.

1996 - částečně ještě jako dospělá složka dětského souboru Břehule

 • 20.01.1996 = 3. Hanácký bál Olomouc - Jako spolupořadatelé jsme měli na starost výzdobu stolů a částečně práce kolem tomboly. Vystoupení s pásmem "Jak to bévá", které se skládalo z písní Vedle rebnika, Pomluva, Tovačov a Šejo bote. Další spolupořadatelé = Týnečáci z Velkého Týnce, Haná z Velké Bystřice, Hanačka z Litovle, Olešnica z Doloplaz a Cholinka z Choliny.Další spolupořadatelé = Týnečáci z Velkého Týnce, Haná z Velké Bystřice, Hanačka z Litovle a Cholinka z Choliny.

 • 09.02.1996 = registrací stanov na Ministerstvu vnitra oficiálně vzniká Národopisný soubor PANTLA (NS Pantla) se svou vlastní právní subjektivitou. Zakládajícím i členy jsou Petr Ošťádal, Olga Hrabčíková a Josef Neoral.

 • 14.02.1996 = NS Pantla má přiděleno své vlastní IČO = 64 63 09 01

 • 28.02.1996 = NS Pantla má svůj vlastní účet u České spořitelny, a.s., 1800752379/0800

 • 23.03.1996 = Hanácký bál s pochováváním basy v Olomouci - Na základě velkých úspěchů HB se pořádající soubory rozhodly přidat ještě jeden bál se zvláštním programem. Zde jsem předvedli část našeho programu Vedle rebnika a Šejo bote.

 • 31.03.1996 = Vynášení Smrtky Náklo - Dopolední lítečkový průvod a odpoledne vlastní vynášení Smrtky za hudebního doprovodu.

 • 19.04.1996 = Ples Moravskoslezských tepláren a.s. (MST), divize Teplárny Olomouc - Akce byla přesunuta na podzimní termín z důvodu těžkého pracovního úrazu na divizi.

 • 22.06.1996 = X/6. Jízda s Králem Náklo - Králem je Miroslav Hrabčík. Pozvání na celodenní program přijaly soubory Kanafaska z Dolan, Olešnica z Doloplaz a Ostravička z Frýdku-Místku. Vystupovali jsme s několika vstupy. Dospělá složka zatancovala Českou besedu a dále se předvedla v tancích Vedle rebnika, Pomlov, Tovačov, Šejo bota a Kalamajka. Dětská složka předvedla Daleká šeroká, Tam na zelené lóce, Anče, Šejo bote a Veselme se.

 • 22.09.1996 = Hody v Dolanech - Na základě pozvání jsme součástí kulturního programu.

 • 23.10.1996 = Vystoupení pro CK Baron Trenk v hotelu Flora Olomouc - Vystoupení pro zahraniční turisty.

 • 08.11.1996 = Ples MST a.s. - přesunutá akce z jara.

 • 22.12.1996 = Vánoční koledování Náklo - předvánoční program plný zpívání koled a předvádění některých vánočních zvyků.

1995 - jako dospělá složka dětského souboru Břehule

 • 20.01.1995 = 12. Hanácký bál Vyškov - Na pozvání souboru Trnka z Vyškova. Vystoupení = Borovička, Komm tanzen, Stodolenka, Vedle rebnika, Anča, Zednická a Kalamajka.

 • 28.01.1995 = 2. Hanácký bál Olomouc - Jako spolupořadatelé jsme měli na starost výzdobu stolů a částečně práce kolem tomboly. Vystoupení = Borovička, Anča, Zednická a Kalamajka. Další spolupořadatelé = Týnečáci z Velkého Týnce, Haná z Velké Bystřice, Hanačka z Litovle a Cholinka z Choliny.

 • 25.02.1995 = 11. Hanácký bál Litovel - na pozvání souboru Hanačka z Litovle. Vystoupení = Borovička, Anča, Zednická.

 • 31.03.1995 = Den učitelů v MŠ Náklo - Program = Borovička, Komm tanzen, Kalamajka.

 • 28.05.1995 = X/3. Jízda s Králem Náklo - Králem je Viktor Dostál. Dopolední obchůzky se zúčastnili soubory Krušpánek z Velké Bystřice a Valášek ze Zlína. Odpolední program je věnován zdání pocty Osvaldu Wiedermannovi, tvůrci známých nákelských Přástek. Odpoledního programu se navíc zúčastnily navíc soubory Dunajec a Dunaječek z Olomouce a soubor Haná z Přerova. Naše vystoupení = Borovička, Komm tanzen, Kalamajka.

 • 23.06.1995 = 50.ročník Strážnice - Odjezd do Strážnice, zkouška programu, ubytování, nestihli jsme slavnostní zahájení.

 • 24.06.1995 = 50.ročník Strážnice - V 10:00 hodin ve strážnickém amfiteátru vystupujeme s programem Přástke.

 • 07.07.1995 = Hody Toveř - Vystoupení odvoláno.

 • 21.10.1995 = 100.výročí založení TJ SOKOL Bělkovice - Lašťany - Zde se prezentujeme v rámci kulturního programu.

 • 17.12.1995 = vánoční posezení - Zrušeno z důvodu chřipkové epidemie.

1994 - jako dospělá složka dětského souboru Břehule

 • 29.01.1994 = 1. Hanácký bál Olomouc - Jako spolupořadatelé jsme měli na starost výzdobu stolů a částečně práce kolem tomboly. Vystoupení = Borovička, Anča, Zednická a Kalamajka

 • 12.03.1994 = 10. Hanácký bál Litovel - Na pozvání souboru Hanačka z Litovle. Vystoupení = XXX.

 • 14.05.1994 = Skanzen Příkazy - Slavnostní otevření nové expoziční části Kameníčkova gruntu věnované praní a této lidské činnosti vůbec. Vystupujeme s pásmem tanců pod názvem "Moravská beseda".

 • 12.06.1994 = X/2. Jízda s Králem Náklo - Králem je Pavel Zapletal. Dopolední obchůzky se zúčastnili soubory Krušpánek z Velké Bystřice a Valášek ze Zlína. Odpolední program je věnován zdání pocty Osvaldu Wiedermannovi, tvůrci známých nákelských Přástek. Odpoledního programu se navíc zúčastnily navíc soubory Dunajec a Dunaječek z Olomouce a soubor Haná z Přerova. Naše vystoupení = Borovička, Komm tanzen, Kalamajka.

 • 11.12.1994 = Vánoce v Nákle - Vystoupení "Odíračka" a "Betlém".

1993 - jako dospělá složka dětského souboru Břehule

 • 13.06.1993 = X/1. Jízda s Králem Náklo - Králem je Jan Krejčí. Dopolední obchůzky se zúčastnili soubory Krušpánek z Velké Bystřice a Valášek ze Zlína. Odpolední program je věnován zdání pocty Osvaldu Wiedermannovi, tvůrci známých nákelských Přástek. Odpoledního programu se zúčastnily navíc soubory Dunajec a Dunaječek z Olomouce a soubor Haná z Přerova. Naše vystoupení = Borovička, Komm tanzen, Kalamajka.

 • 26.05.1993 = Francie - Vyjíždíme směr Francie.

 • 27.05.1993 = Francie - Pokračujeme přes Německo až do Francie.

 • 28.05.1993 = Francie - Přijíždíme do místa našeho ubytování - Beaulieu sur Dordogne.

 • 29.05.1993 = Francie - Ráno odjíždíme do Limoges, kde nás čeká slavnostní průvod městem. Večer se vracíme do místa ubytování.

 • 30.05.1993 = Francie - Opět vyrážíme do Limoges, kde je přehlídka dechových hudeb a my doprovodným tancem tuto skutečnost našim muzikantům dokreslujeme.

 • 31.05.1993 = Francie - Návštěva hostitelských rodin.

 • 01.06.1993 = Francie - Cesta zpět přes Francii a Spolkovou republiku Německo.

 • 02.06.1993 = Francie - Příjezd domů do České republiky.

 • 08.07.1993 = Francie - Odjezd do Francie, cesta opět vede přes Německo.

 • 09.07.1993 = Francie - Přijíždíme do předměstí Paříže, kde je cíl našeho působení, Saint Germain, ale vše je jinak a přejíždíme do Saint Germain-en-Layen, kde nás ihned čeká slavnostní průvod. Pak přejíždíme na ubytování a zkultivování se po cestě a vracíme se zpět do místa našeho prvního vystoupení, zábavného parku, kde máme osobní volno. Pak se přesouváme do Herchies na občerstvení a poté se přesouváme do Paříže, kde máme osobní volno.

 • 10.07.1993 = Francie - Tento den se dá nazvat dnem pochodových cvičení. Nejdříve hurá do Saint just-en-Chaussie, pak do Breteuil. Všude nás čekalo velké chození v rámci poznávání krás Francie.

 • 11.07.1993 = Francie - Odjíždíme do Charley sur Marne, kde nás čeká další velké vystoupení s "Českou besedou".

 • 12.07.1993 = Francie - Přesouváme se do 300 km vzdáleného Saint Maló s ubytováním ve Villedieu les Poêles, zde se potkáváme s Brazilským souborem.

 • 13.07.1993 = Francie - Ráno přejíždíme do Villeparisis, kde se mění náš průvodce, ale kde také účinkujeme ve slavnostním průvodu. Večer se přesouváme do Beauvais na ubytování.

 • 14.07.1993 = Francie - Přesouváme se do Grépy en Valois, kde jsme měli opět pochodovat v průvodu,ale díky dešti pochodovali jen muzikanti. Pak se přesouváme do Fleurs, kde se dešti už nevyhneme ani my tanečníci.

 • 15.07.1993 = Francie - Přes Beuvais se přesouváme zpět do Herchies a dále pak do Cayeux sur Mer, tedy k moři, kde někteří z nás využívají přestávky ke koupání. Pak přejíždíme do Saint Valéry-sur-Somme, kde máme vystoupení a následně i ubytování.

 • 16.07.1993 = Francie - Jsme pozváni na slavnostní oběd do Abbeville, kde mají vystoupení jen muzikanti a tanečníci mají volno.

 • 17.07.1993 = Francie - Po dopoledním a odpoledním volnu se večer přesouváme opat do Cayex sur Mer na vystoupení a večer pak přejíždíme na nocleh do F1 v Beauvais.

 • 18.07.1993 = Francie - Naše cestování pokračuje do Villers Saint Brtholémy, kde opět hrají jen muzikanti a tanečníci mají volno. Pak se přesouváme do Herchies.

 • 19.07.1993 = Francie - Zahajujeme přesun domů, opět před Německo.

 • 20.07.1993 = Francie - Nad ránem přijíždíme domů.

 • 29.08.1993 = Hanácké dožínky v Náměšti na Hané - Vystupujeme s programem Dožínky jejichž součástí je i prezentace "České Besedy".

1992 - jako dospělá složka dětského souboru Břehule

 • XX.XX.1992 = X. Jízda s Králem Náklo - Králem je XXX XXX. Dopolední obchůzky se zúčastnili soubory XXX. Odpoledního programu se zúčastnili soubory XXX. Naše vystoupení = XXX.

 • 10.07.1992 = Francie - Odjíždíme na první velké turné s dechovkou "Příkazanka", jejímž vedoucím je pan Stanislav Žváček z Příkaz, pro kterou jsme nacvičili pásmo tanců pod názvem "Česká beseda".

 • 11.07.1992 = Francie - Odjezd na první velké turné po Francii.

 • 12.07.1992 = Francie - V noci překračujeme státní hranice do Německa a během dopoledne vjíždíme do Francie. Večer kolem 20 hodiny přijíždíme do městečka Lure.

 • 13.07.1992 = Francie - Volný den pro aklimatizaci, který trávíme s navazováním kontaktů se členy bulharského souboru, který je ubytován na stejné ubytovně.

 • 14.07.1992 = Francie - Odjíždíme do Villersexelu, kde nás čeká celodenní pobyt a také vystoupení.

 • 15.07.1992 = Francie - Sportovní dopoledne s Bulhary. Slavnostní prezentace ve skoro nočním průvodu

 • 16.07.1992 = Francie - Dopoledne s volným programem a odpoledne nás čeká velké slavnostní defilé a vystoupení "České besedy". V noci se pak vracíme zpět do Československa, kam přijíždíme nad ránem.

 • 06.08.1992 = Francie - Vyjíždíme opět na turné do Francie.

 • 07.08.1992 = Francie - Přes Německo přijíždíme do hlavního města Francie - Paříže, kterou tam máme možnost poznat ve večerních hodinách.

 • 08.08.1992 = Francie - Ráno přijíždíme do La Haye Pesnel, kde máme občerstvovací přestávku. Pak se přesouváme do Brecey na ubytování.

 • 09.08.1992 = Francie - Ráno se přesouváme do Jublains, kde se konají 5. slavnosti květin a my máme být ozdobou slavnostního průvodu, který trval celé čtyři hodiny.

 • 10.08.1992 = Francie - Volný den využíváme k návštěvě Normandie a známého místa Le Mont Saint - Michel s možností se vykoupat v moři v nedalekém městečku Jullouville. Večer nás čeká vystoupení ve městě La Haye Pesnel.

 • 11.08.1992 = Francie - Zahajuje cesta zpět domů. Cestou děláme zastávku ve Versailes a v Paříži s možností volného programu.

 • 12.08.1992 = Francie - Cesta domů přes Německo.

 • 13.08.1992 = Francie - Příjezd domů.

1991 - jako dospělá složka dětského souboru Břehule

 • XX.XX.1993 = X. Jízda s Králem Náklo - Králem je XXX XXX. Dopolední obchůzky se zúčastnili soubory XXX. Odpoledního programu se zúčastnili soubory XXX. Naše vystoupení = XXX.

 • Základ ke vzniku ke vzniku NS Pantla dala paní Jindřiška Spáčilová z Nákla, která dala dohromady skupinu nadšenců, kteří začali nacvičovat pásmo tanců známe jako "Česká beseda"

 

 

 
 
 

Domů | Galerie fotografií | Kontakt | Historie | Členové | Akce

Tento server byl naposledy aktualizován dne 13. 05. 2024